| Elenamariaioana a întrebat:

Bună TPU, Am 14 ani,nu am avut contact sexual, menstruația mi-a venit de aproape 2 ani și de 2 luni mi-a veni un fel de ciclu...
Îmi curge câteva picături de sânge cu secretie dar într-o cantitate ff mica.Care ar fi cauzele sau I sa mai întâmplat altcuiva? M-ar ajuta ori ce mesaj. Mulțumesc.

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună stimata domnisoară ai rabdare, momentan organele tale sexuale NU sau maturizat, de acum incolo pana la varsta de 18-25 de ani o sa se maturizeze corpul tau, o sa iti creasca sînii daca inca nu au crescut, o sa ai ciclu menstrual regulat sau ne regulat depinde de genetică, ar trebui sa discuti cu mămica ta, ea a fost la varsta la care esti tu acum, intreaba o cand i-a venit ei prima data ciclul la ce varsta? Si daca i semeni ei vei fi exact ca ea, acum esti la pubertate si este normal ca ciclul sa se regleze sa ai perioade cand ai ciclu si perioade cand nu ai, deci esti ok nu ai nicio problemă, sănătate multa

| alinaa765 a răspuns:

Cel mai probabil e din cauza amestecului de sange menstrual cu lichid cervical.Am patit aceiasi chestie iar la ginecolog mi-a spus ca este vaginism, insa eu nu mai sunt virgina si asta e o favorizare a bolii. Ai putea sa faci o vizita la ginecolog, fiind virgina abordarea o sa fie altfel, nedureroasa, nu foloseste sterilet doar povestiti si face o scurta ecografie