| sExXx a întrebat:

am 14 ani si nu pot pronunta cuvantul R adica sunt RR-it ce pot face? la logoped am fost sau cum ii se zice dar nu prea m`am dus, am fost la cateva sedinte, vreo 10, dar n-am rezolvat nimic, ce pot face sa pronunt r-ul corect? scuzati de categorie

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu-i nimic,continua!
Fie reusesti sa scapi de raraiala,fie nu, tot simpatic o sa fii, nu stiu de ce o privesti ca pe un defect!
Tare imi place sa aud un asemenea accent in viata cotidiana! Zau!
Depaseste-ti complexul si invata sa profiti de el!
65 de milioane de francezi se chinuie din leagan sa capete complexul tau!
Ce zici?

17 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Nu ştiu dacă există cineva mai în măsură să te ajute decât un logoped. Nici eu nu puteam să pronunţ litera "R" când eram mai mică, însă şedinţele de logopedie chiar m-au ajutat. Acum, nu ştiu dacă la vârsta ta mai există şanse să fie ok în totalitate, dar eu spun să mai încerci, mai ales dacă acel doctor îţi garantează reuşita situaţiei.
Pe de altă parte, dacă nu va fi posibil, nu-i nicio problemă. A fi rârâit nu e aşa un super dezavantaj, ba chiar mie mi se pare simpatic.

| MMihai a răspuns:

Nu pot pronunta cuvantul R adica sunt RR-it ce pot face?

Au fost și alții RR-iți și nu au murit, vei supraviețui și tu!

Când eram eu la școală R era Literă, acum învățați că R este cuvânt, vai ce mult au schimbat ăștia limba română!

| lolly a răspuns:

Daca iti place, impacate cu ideea, daca te simti jenat fata de prietenii tai sau rad de tine continua sedintele.

| Dennys1521 a răspuns:

Wow
ce cointidenta
:-o
14 ani am si eu
aceeasi problema
si am fost si eu la logoped
dar nu am rezolvat nimic
nu vreau sa te ingrijorez
dar din cate stiu dupa 14 ani e fff greu sa mai schimbam ceva aproape imposibil
lasa ca nu murim
eu m-am obisnuit cu ideea

| D0zzz a răspuns:

"am fost dar nu prea m-am dus" laughing...incearca sa te obisnuiesti cu accentul tau, nu prea multi oameni au acest accent de frantuz, bucura-te ca esti mai original! de ce trebuie sa fi la fel ca toti? simte-te bine in pielea ta!

| ombladon a răspuns:

R,este litera nu cuvant

| Marius_8048 a răspuns:

Mie mi se pare ceva frumos. E frumos sa iesi in evidenta, de ce sa il schimbi? Te jeneaza? Rad altii de tine? Nu-i baga in seama daca asa e.

| dddyyy a răspuns:

R e o litera nu un cuvant happy

| iulia_7948 a răspuns:

Mie mi se pare sexy.

| Aℓida a răspuns:

Mie.mi plac rr-itii :]]
adica sunt amuzanti. cand ii pui sa zica : "mrrrr " love struck

| Foxylicious a răspuns:

Rica nu putea sa zica R, Ratusca, Ramurica.

| sExXx explică:

Scuzati, faza cu cuvantul, m-am grabit foarte mult, nu`s analfabet stiu ce e litera

| qwerrtyui a răspuns:

Si eu am 14 ani, nu pot sal zic pe r perfect, dar il pot zice cat de cat dupa ce am facut exercitii zilnic cu, cuvinte care au litera r accentuata, incearca si u.Vei face progrese.

| missfrumoasa a răspuns:

Nu radeti verisoara mea are 18 ani si abia spune cuvinte cu z a vost la multi medici in ultimi 3 ani dar nu a rezolvat nimic.insa,sa inpacat cu ideea fa si tu la fel

| duracellll a răspuns:

Bine ma si eu am 14 ani si caut sa scap dar ma gandesc ca are si avantaje

| Ionut_Petcu_1992 a răspuns:

Știi ce zic eu?
Impușcă-te și o să-ți treacă

| alyin a răspuns:

Si eu am aceeas problema ba mai rau si cu s am probleme big grin