| bogdannn9696 a întrebat:

Am 17 ani si imi este jena a zic ca nu am avut nuci-o prietena in sensul intreg al cuvantului. Adica ultima relatie pe care am avut-o a fost cam acum 2 luni cand o fata "m-a agatat" la o petrecere organizata de mine cu care am stat impreuna 3 sau 4 zile dup carene-am despartit pentru ca nu aveam lucruri in comun, dupa spusele ei.
Acum as vrea sa am si eu o prietena si o relatie stabila, de ce? Pentru ca ma simt singur si as vrea sa am o iubita cu care sa vorbesc zi de zi, cu care sa ies in oras, pe care sa o strang in brate... Intelegeti voi despre ce vorbesc. Dar problema este ca sunt foarte timid si nu stiu cum sa ma dau la o fata sau cum sa intru in vorba cu o fata pe care nu o cunosc deloc... Va rog sa ma ajutati si sa imi dati niste sfaturi, stiu ca suna penibil dar asta sunt eu, ce pot sa fac?

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Te rog sa citesti " Voci din public" ( nu te speria, sunt numai cateva randuri) de Cosbuc, unde cu siguranta ca vei gasi raspunsul mult asteptat.

| JoshuaNNN a răspuns:

Daca ai in minte vreo fata anume de care iti place, o metoda buna pentru cei timizi ar fi sa o privesti, iar atunci cand te observa sa te uiti in ochii ei, sa zambesti si sa iti intorci privirea spre alta parte; in felul asta isi va da seama ca o placi si daca simte la fel va incepe si ea sa faca acelasi lucru.Asta e o metoda simpla, dar foarte buna... daca si ea incepe sa te priveasca inseamna ca te place si apoi totul depinde de tine sa te bagi in seama cu ea.

| AdyAdeluş a răspuns:

Pai, timiditatea asta face mult probleme am obeervat si...it sugerez ceva mai intai. Daca tea agatat fata, fa ceva si tu si tine-o langa tine daca nu te pricepo sa o agati tu.

Si pentru agatat sugerez altceva, sa incerci mai intai sa fie o fata putin cunoscuta tie daca zici ca nu poti vb cu fete pe care nu le cunosti. Poti sa iti faci o pretena fata si sa o rogi sa te ajute cateodata sa iti faca lipeala. Bafta

greece12
| greece12 a răspuns:

Cat de ciudat mi se pare sa te simti atat de neajutorat la 17 ani...sa nu te simti jignit,asta e realitatea.
Ma intreb ce ai facut tu toti anii astia,cum ai reusit sa stai de vorba cu un vecin,cu un coleg,sa-ti faci amici...
Toti erau niste necunoscuti initial,nu-i stiai,cum de-ai reusit sa le vorbesti si de ce crezi ca sa stai de vorba cu o fata e asa de greu?
Pentru ca e acelasi lucru,o fata nu e un mic zeu in fata caruia trebuie sa zbori sau sa plutesti,e un om ca tine,cu aceleasi timiditati,cu aceleasi necesitati,exact ca si tine!
Cuvintele pe care le folosesti oricat de simple ar fi,sunt si exprima ceea ce esti tu.Ti-e rusine de ceea ce esti? Nu cred si daca da, n-ar trebui, esti unic si irepetabil, sa stii!
Acum citeste putin, ca sa intelegi ce se intampla cand stai de vorba cu cineva:

http://www.consultanta-psihologica.com/esti-ceea-ce-spui/

Si invata sa-ti urmaresti si sa-ti implinesti visele.
Depinde numai de tine!

| grab a răspuns:

Prietene, cauta pe matrimnoiale sau la mirese thailandeze/ucraineence de vanzare. e mult mai simplu: dai un ban dar stii ca stai si alegi pana culegi.
mai ar fi o varianta, sa astepti sa mai cresti 2-3 ani si la facultate o sa abunde de gagici de la tara, sincere, prostute, bune grav de ***... cum s-ar zice "carne de tun virgina".
succes!