| bogdannn9696 a întrebat:

Am nevie de ceva ajutor.

Bun sa incep. Deci am 17 ani si nu am avut o prietena in intregul sens al cuvantului (adica nu tu tinut de mana, nu tu saruturi, nu tu chestii de cuplu... intelegeti voi) si asta cred ca din cauza mea, pentru ca sunt extrem de timid... Acum as vrea extrem de mult sa am o prietena dar nu stiu cum sa fac sa am una, adica nu am prietene pe care sa le cunosc si pe care sa le intreb asa ceva. Acum nu stiu cum sa fac "sa agat" o fata pe strada, pe facebook etc. Sunt genul de tip mai rusinos si mai timid cand vine vorba de fete. Va rog foarte mult sa ma ajutati cu ceva sfaturi, exemple de abordari, cum sa incep o conversatie pe facebook fara sa par un idiot si fara ca o fata sa ma respinga din prima.

8 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
incearca sa te imbarbatezi/autosugestioneaza-te/uite-te in oglinda si impune-ti ca poti/ca esti tare si c a esti intreg..ar fi mai rau daca ai avea un handicap..si nici asta pana la urma nu este o crima..incearca sa vorbesti cu baieti mai mari ca tine cu 2-3 ani. obserba comportamentul fetelor si celor din jur..nu exista un mod de abordare..trebuie sa zici doar ceva.o forma de salut..incet incet intri cu fata in vorba.iar daca exista acea chimie, restul vine de la sine.
O zi bunahappy

| DoarImpreuna a răspuns:

Prima dată trebuie să te accepţi pe tine Bogdan. Dacă te accepţi pe tine şi ştii ce vrei partea din întrebare se rezolvă mai uşor. Puneţi întrebări despre timiditatea ta. Ce te face să fii timid? De ce ţi-e teamă cel mai tare dacă abordezi o fată? Ce se poate întâmpla rău? etc.

Nu uita, nu poţi avea pretenţia să te iubească alţii dacă nici tu nu te iubeşti. Şi nu în ultimul rând - fii cât de natural se poate şi socializează cât de mult poţi.

Succes!

| mat31new a răspuns:

Daca vrei o relatie, nu te apuca de agatat pentru ca fetele care le agati usor le pierzi usor. daca vrei ceva serios, imprieteneste-te cu o fata cu care te vezi des, la scoala sau in alt loc public, si relatia va evolua daca va intelegeti. gandeste-te ce fel de relatie ai vrea si apuca-te de treaba.

| ywar a răspuns:

Mai baiatule, viitor adult si barbat cica... Agatatul pe facebook uita-l, la agatatul pe strada risti un sut in partile moi. Fa-ti timp si socializeaza. Fa-ti timp si du-te la un curs de dans de exemplu. E o cale mai simpla de a-ti gasi pe cineva... De ce vreti toti sa va faceti relatii pe porcaria aia sinistra de facebook?

| Openquestions a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu colegele tale.

| Crengs77 a răspuns:

Frate, eu am 13 ani si am avut prietene cu care am facut tot ce ai zis tu ca nu ai facut. Uite amice, fii tu insuti, fata cu care vrei sa fii trebuie sa o alegi tu, nu sa fie orice "creatura" de pe drum, nu e "Prima venita, prima servita.", fata o alegi cu inima.Pe facebook si oriunde altundeva fii tu insuti. happy Sper ca te-am ajutat.

| IDiavlss a răspuns:

Eu sunt de parere ca totul vine de la sine, atunci cand o sa intalnesti fata potrivita tie, o sa-ti faci curaj inevitabil. Pana atunci, un simpla abordare, un simplu salut. Daca esti la inceput, incepe cu inceputul. Respingerile, dezamagirile, cunoasterea face parte din propria ta experienta! Cultiv-o si nu mai astepta timpul sa treaca aiurea! Multa bafta.

| ziBBYlol a răspuns:

Ai putea să vorbești cu ceva fete de la școală care crezi că sunt mai timide și care ți se par mai drăguțe.Sau să îi spui unui prieten dacă poate să îți facă cunoștință cu o fată care ți se pare drăguță. Încearcă să stai cu băieții și fetele pe care le cunoști și poate stând cu ei o să te obișnuiești și nu vei mai fii așa timid.Asta este părerea mea, sper că te-am ajutat cu ceva happy