| Georgiana01001 a întrebat:

Am 17 ani, sunt virgina și de un an de zile vorbesc cu un baiat care a facut recent 24. Am ieșit de cateva ori, am abordat multe subiecte, printre care si sexul. Ultima data cand am iesit, el a fost mai indraznet decat de obicei si era sa se intample, dar nu am vrut, din mai multe motive, unul dintre ele fiind faptul ca am labiile mici foarte mari si iesite in afara si se vad ciudat si imi e frica de ce ar crede el, dar si faptul ca desi sunt indragostita de el si imi doresc asta, mi se pare ca sunt prea mica. El, ca orice baiat/barbat are vrajeala aceea "te vreau in fiecare zi", "daca o vom face va fi altfel" etc. Mentionez ca ne cunoastem de foarte muult timp, de muulti ani si familiile noastre se cunosc, dar in ultimul an lucrurile s-au desfasurat altfel. Ce credeti ca ar trebui sa fac? Avand in vedere faptul ca nu am decis niciodata ca suntem intr-o relatie prinsa in pioneze.

Răspuns Câştigător
| Alexa_Anca_1998 a răspuns:

Iti scriu ca de la femeie la femeie. Nu face nimic ce vei regreta. Noi avem acea intuitie care ne spune daca persoana de langa noi este potrivita sau nu. In adancul inimii stim. Spune-i ca daca te iubeste cu adevarat te va astepta pana vei fi pregatita, intr-un an, doi, trei... Nu are voie sa foloseasca santaj emotional si tu nu trebuie sa ii permiti. Trebuie sa ii arati cat esti de fapt de pretioasa, că nu i te poti dărui oricui, mai ales unui bărbat care poate ajunge la inchisoare din cauza asta. In primul rand ce e intre voi este ilegal. Ar trebui sa te gandesti foarte bine dacă tipul ăsta chiar te merită. La varsta ta e usor să gresesti deoarece esti predispusa sa actionezi din impuls. Dragoste cu forta nu se face. Fă ce simți dar fii sigură că esti pregatita si ca o faci cu cine trebuie. Sper ca te-am ajutat. p.s. dacă nu o poti numi nici măcar o relatie eu zic ca raspunsul la intrebarea ta este clar. Nu il lăsa să își bată joc de tine. Vorbeste cu cineva in care ai incredere, cu mama de exemplu. Ea te va intelege si iti va spune ce e mai bine de făcut, chiar dacă initial nu vei fi de acord cu ea, in cativa ani vei ajunge la vorbele ei. Dacă relatia e insă secretă, eu in locul tău l-aș lăsa pe individ. Iubirea nu trebuie să stea ascunsă. Meriti un statut oficial, să stii ca omul ăla e serios și chiar te iubeste.

| Georgiana01001 explică (pentru Alexa_Anca_1998):

Mulțumesc din suflet pentru acest raspuns, asteptam raspunsurile unei femei!❤Stiu, ca nu este ok, dar eu personal il placeam de mult timp, "de la departare" ca sa zic asa.Imi dau seama ca nu e ok, dar in acelasi timp simt ca ma contrazic pe mine. El a spus ca ma poate astepta o luna, 1 an, 2 cat vreau eu, ca si pana acum, asta insemnand ca fara o relatie oficiala, doar intalniri ocazionale si atat. Pentru mine si varianta asta este buna si nu prea, imi e teama sa nu il pierd.

| Plato a răspuns (pentru Alexa_Anca_1998):

"Noi avem acea intuitie care ne spune daca persoana de langa noi este potrivita sau nu. "
Atunci de ce sunt n-spe mii de cazuri de fete/femei lasate dupa ce s-au oferit, sau batute, jignite, scuipate, inselate, abandonate etc etc.
Unde le-a fost instinctul?

| Alexa_Anca_1998 a răspuns (pentru Plato):

Nu am zis că și ascultăm de ea. Femeile simt de obicei foarte profund și dintr-un atasament prea mare pot sa aleaga sa ierte si sa tot ierte. Ca si in cazul barbatilor femeile se clasifica in doua categorii: destepte si mai putin destepte. Acum depinde de fiecare.

| Plato a răspuns (pentru Alexa_Anca_1998):

N-as zice atasament. Sa ramanem la prostie.

38 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Bagate pe interes daca iti arde

| Adry05 a răspuns:

Deci nici relatie oficiala nu e si totusi tu te gandesti s-o faci cu el? Pai super, ce sa zic, o sa fie o experienta minunata s-o faci si dupa sa te lase, ca doar n-are nicio obligatie sa ramana langa tine nefiind intr-o relatie, nu?

| RAY a răspuns:

Nu esti singura care crede ca virginitatea este o garantie cum ca acel baiat va sta toata langa ea si totul a fi ca in povesti, desigur ca nu,virginitatea nu este o garantie,absolut nimic nu este, decat moartea, restul sunt sperante, credinte atat, in fapt toata viata ne mintim

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Plato spune tâmpenii, ca de obicei, aici mai jos. Și le susține cu tărie, că așa este, că dacă nu ești și fudul, nu ești prost destul.
Dacă sunteți împreună este din cauza atracției sexuale care este cea mai puternică forță din lumea aceasta, care susține viața de un miliard de ani.
El dacă nu te-ar iubi, nu ar insista, s-ar duce la alta. Dacă îl refuzi in continuu o va face, și îl pierzi.
Sexul este relaxant. După o să te simți mult mai bine.

| mihai69 a răspuns:

Așa e, nu te va lăsa. Numai un prost ar tăia gâtul gâștei care face ouă de aur. Iar „oul tău de aur" este sexul de care va avea el parte pe viitor, dacă o să-i cedezi.
Relația asta va deveni una de „prieteni cu beneficii". Rareori se poate transforma (ca în film) în ceva serios. Dar nu e nici ceva foarte rău, atât timp cât asta ar fi ok și pentru tine. Dacă nu... e clar - nu el e cel care trebuie să aibă parte de prima ta experiență erotică.
În ceea ce privește aspectul părților tale intime, fii pe pace! Majoritatea băieților chiar apreciază cele care au aripile fluturașului cu o anvergură ceva mai mare. Le place să le molfăie la preludiu. Și sigur o să-ți placă și ție...winking

| Georgiana01001 explică (pentru mihai69):

Este o varianta la care m-am gandit. Multumesc! Ideea e ca nu as vrea, dar in momentele alea simt ca abia ma pot controla.

| mihai69 a răspuns (pentru Georgiana01001):

Poate ar fi cazul să recurgi la autosatisfacere ca să te mai detensionezi și să nu lași presiunea excitării continue să te forțeze spre o direcție pe care de fapt nu ai vrea deocamdată să o apuci.

| Georgiana01001 explică (pentru mihai69):

Autosatisfacere in momentul in care sunt langa el nu se poate, iar eu atunci imi pierd din luciditate, ma simt ca o plastelina, moale. Dar iti multumesc mult pentru ambele raspunsuri!

| Frank51 a răspuns:

Cam asa este la varsta asta. Prima oara este mai greu, dupa ce o s-o faci nu o sa mai simti jena, ci din contra, o sa te simti foarte linistita. Nu ne putem controla corpurile, hormonii, creierul, nimic, totul este asa cum este programat, daca ne puteam schimba in vreun fel, toti eram perfecti.

Nu are rost sa iti fie rusine sau jena, si nu te gandii ca ramai cu un barbat toata viata, oamenii se schimba si nu poti avea incredere in ei.

| Plato a răspuns (pentru Frank51):

Daca tu esti un trist, nu are rost sa infectezi si pe altii.
"si nu te gandi* ca ramai cu un barbat toata viata" - de ce sa nu se gandeasca?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

*she will ride cock carousell*

| Frank51 a răspuns (pentru Plato):

Sa fie prima si ultima oara cand imi raspunzi, data viitoare nu o sa mai poti.

Este realitatea. Nu spun din rautate, ci doar incerc sa intaresc caracterul omului. Daca tu te plictisesti si gasesti ceva incitant in fiecare raspuns nu e problema mea, doar ca nu se va mai repeta.

| Plato a răspuns (pentru Frank51):

I-auzi, nu da nene. laughing
Cat timp pot, clar o voi face. Asa ca, singura optiune e sa ma blochezi.
Nu ai spus nicio realitate, doar niste mizerii infecte de om trist si distrus.

| Frank51 a răspuns (pentru Plato):

Ba omule, tu clar ai probleme. Ti-am spus cu frumosul sa incetezi, fiecare avem o opinie, fie ea proasta. Chiar daca ai dreptate, cine te crezi? Nu ai vreun ciocan de judecator in mana. Degeaba te dai mare inger...

Daca partenerul te lasa ce faci? Iti pui toata speranta in el si te lasa! pur si simplu... Se poate intampla. Ai mei sunt despartiti, majoritatea cuplurilor se despart.

Ceea ce am vrut sa ii spun userului a fost ca sa nu isi bage toate sperantele in partenerul de viata, ca si ala poate sa se schimbe. Daca tu nu esti de acord cu ce spun nu trebuie sa imi comentezi...

| Plato a răspuns (pentru Frank51):

Aha, acum am inteles de unde vine tristetea asta. Chiar daca te-a ranit evenimentul ala, nu trebuie sa-ti schimbe parerea despre viata. Partenerul ales corect nu te lasa niciodata, si e normal sa-ti pui toata speranta in el, dar mai intai sa-l alegi corect, sa-ti gasesti sufletul pereche.

Da, fiecare are o opinie, dar am tot dreptul sa-ti comentez opinia, ca de aceea exista butonul ala "raspunde". Nu-ti convine, blocheaza-ma. Nu cred ca te-am jignit, ti-am spus doar ca esti trist, nu e o jignire.

| Frank51 a răspuns (pentru Plato):

"mizerii infecte de om trist si distrus"

Tu erai ala sfant de pe TPU care vorbeste frumos si are un caracter decent? Ei bine, mi-am schimbat parerea despre tine.

| Plato a răspuns (pentru Frank51):

Pai da, sunt mizerii infecte.
Daca te-a deranjat atat de tare cuvatul "distrus", imi cer scuze, uite.
Faptul ca un anumit cuplu, in speta parintii tai, s-a despartit, nu inseamna ca nu exista cuplu pe viata. Nu majoritatea, dar foarte multe cupluri se despart, intr-adevar. Dar asta e din vina lor, ca nu stiu sa isi aleaga partenerul. In zilele astea, se aleg doi doar pentru ca el are masina sau 6pack, ea are sani si fund, si poc se casatoresc. Prietene, NU asta inseamna cuplu. Asta inseamna mizerie. Un cuplu veridic, bazat de iubire pura, absoluta, nu se desparte niciodata.
Imi pare rau ca ai o opinie atat de proasta despre viata, sper sa ti-o schimbi la un moment dat, ca altfel nu poti sa fii fericit pe deplin vreodata.

| Frank51 a răspuns (pentru Plato):

M-a deranjat pentru ca nu reprezint asta. Crede-ma ca stiu multe lucruri despre relatii, si oameni normali nu gasesti, se numara pe degete.

Chestia cu relatiile si casatoria pentru beneficii a devenit o normalitate, si probabil din cauza asta am vorbit atat de "rebel", evident nu tratez asta ca fiind ceva bun, ci din contra.

| Plato a răspuns (pentru Frank51):

Degeaba crezi ca e rau daca o accepti. Asta inseamna ca esti complet ok cu faptul ca viitoarea ta sotie va fi pe interes? Si ca nu te va iubi pe bune? Uite asta e foarte trist.

| Frank51 a răspuns (pentru Plato):

Nu, tocmai am spus ca nu tratez asta ca fiind ceva bun. Evident ca si eu caut o femeie loiala, fidela ca oricine altcineva.

| Georgiana01001 explică (pentru Frank51):

Ma scuzați ca vă deranjez, ati putea sa discutati in privat sau macar in alta parte? Aceasta intrebare e chiar foarte importanta pentru mine, iar raspunsurile voastre imi sunt folositoare, dar cele pe subiect, nu lucrurile personale. Mulțumesc!

| Emma30555 a răspuns (pentru Frank51):

E bine sa fii precaut. Nu toate relatiile dureaza, dar e bine sa fii optimist si sa speri. Pentru userul care a pua intrebarea: sa o faca doar daca nu va regreta orice ar fi. Daca nu l simte de incredere, inseamna ca ceva e gresit

| Plato a răspuns:

Uite, o sa-ti spun exact cum sta treaba. Daca vrei sa accepti ca asta e adevarul, o sa-ti prinda bine, daca nu, tu suferi, treaba ta.

NU se pune problema de iubire. NU te iubeste, NU il iubesti. E doar o iluzie, doar il placi, insa esti prea mica sa faci diferenta, probabil nu e vina ta, e de la natura.
Sa-ti spun niste certitudini: - Tot ce-ti spune sunt vrajeli, NU are planuri de viitor cu tine.
- Dupa ce faceti sex, iti spune la revedere. Nu neaparat direct, insa o sa observi o "raceala" treptata, apoi vine cu ceva lozinca gen "nu mai merge", "nu e ca la inceput, "meriti mai mult" etc. etc., mizerii de astea de adormit copii.
- Te vrea doar fizic, nu-l interesezi din alt punct de vedere.
- Faptul ca familiile se cunosc, NU reprezinta o asigurare! La fel de usor te lasa si in cazul asta.
- Te vede DOAR ca pe un obiect sexual
- O relatie de iubire NU este posibila intre voi
- Esti fantastic de naiva si prostuta, din cauza varstei, asa ca ai face bine sa asculti sfaturile primite de la altii trecuti prin viata si sa nu te incapatanezi. Stiu ca tu te crezi matura, dar nu e asa. Toti adolescentii se cred maturi, nu cadea in capcana asta. Crede-ma, stii mult mai putine decat crezi tu.

Trebuie sa spun ca ma bucur ca ti-ai dat seama ca esti prea mica. Asa e, esti mult prea mica. Si daca, sa spunem, ai avea deja 19-20 de ani, un barbat cu 7 ani mai mare e o decizie proasta, deoarece e mult mai matur si face ce vrea cu tine, tu fiind inca credula.

Eu nu ti-am spus probabilitati. Ce ti-am spus mai sus sunt CERTITUDINI. Eu sunt 200% convins ca am dreptate, iar tu vei fi la fel, ca acum, ca mai tarziu, la un moment dat o sa vezi ca e cum zic eu. Sper sa nu fie prea tarziu, pentru binele tau.
Bafta.winking

| Georgiana01001 explică (pentru Plato):

O sa tin cont, mulțumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da sigur el când e in foamea aceea mult asteptata sa faca sex cu tine se mai uitã la labiile tale de la pasarica. Astea sunt complexe doar in mintea ta.

El sigur n-o sa te lase, probabil o sa-l lasi tu mai devreme sau mai târziu.

| GirlOnline81 a răspuns:

Georgiana
Tu cum vezi o relație de 1 an? Înțeleg ca ai doar 17 ani, dar tipul tău are 24. Frate, hormonii aia cer acțiune. Iar dacă tu nu ii poți oferi asta (sex), atunci cel mai corect lucru pe care îl poți face este sa fii sinceră cu el. Spune-i ca nu vrei sa faci sex, cel puțin nu in viitorul apropiat.

| Georgiana01001 explică (pentru GirlOnline81):

Am spus ca nu suntem intr-o relatie. Cel putin nu am stabilit asta vreodata, chiar daca din anumite gesturi asta a dat de inteles. In acest an nu am vorbit neaparat tot timpul sau ne-am intalnit, insa cred ca asta e si din cauza ca amandoi suntem cam orgoliosi si asteptam ceva. Nu am spus ca nu vreau, daca as stii ca nu mi-ar da cu piciorul dupa, as face-o.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Georgiana01001):

Eu zic sa lasi orgoliul deoparte happy. Discuta cu el si vezi daca este hotarat sa se implice intr-o relatie.

| croissant a răspuns:

Parerea celorlalti nu ar trebui sa conteze. Important e sa nu ai tu regrete. Regretele sunt cele mai urate sentimente. Daca simti ca vrei ca el sa fie primul atunci fa-o dar sa fii constienta ca din moment ce nu ti-a spus de relatie nimic este posibil ca mai apoi sa te lase cu buza umflata.

| Gofigi a răspuns:

Asta numai tu poți decide

| PuyaTimonel a răspuns:

Sa stai cuminte

| Georgiana01001 explică:

Am uitat sa mentionez, nu am decis noi sa fim intr-o relatie, dar el imi spune mereu ca nu m-ar lasa dupa ce am face sex si ca ne-ar apropia mult mai mult decat suntem. Pentru mine lucrurile astea inseamna si nu inseamna destul. Desi am incredere in el, nu stiu ce sa fac. Chiar m-ar ajuta niste sfaturi, deoarece nu pot sa vorbesc momentan cu parintii. Dau funda!

| Georgiana01001 explică:

Desi nu am decis ca suntem impreuna, vreau sa mentionez si ca mereu imi spune ca el nu ma mai pierde acum, ca m-a asteptat de mult, iar acum, cu ce s-a intamplat, mi-a zis ca stie ca eu cred ca o sa ma lase daca am face-o, dar nu o va face. Lucrurile astea sunt si nu sunt credibile. Nu stiu ce sa fac. Sfaturile voastre m-ar ajuta enorm. Dau funda!