| CatrinaAndreea a întrebat:

Am 22 de ani si mi-am inceput viata sexuala la 18. De un an si ceva am un iubit cu care intretin contact sexual regulat. De curand,am simtit un disconfort in timpul contactului sexual,nu am bagat de seama gandindu-ma ca va trece de la sine. De atunci am ceva mancarimi in zona intima si ieri am avut ultimul contact sexual. (Tin sa mentionez ca noi folosim destul de mult si degetele). Azi, m-am trezit cu niste secretii maronii, insa acum sunt foarte inchise la culoare. Maro inchis. Ma ingrijoreaza foarte tare. Aveti idee daca este ceva grav? Sa fi facut vreo rana in timpul contactului sexual? Menstruatia trebuie sa imi vina vineri...m-am gandit ca poate si de la menstruatie pentru ca inainte mai aveam mici pete maronii inainte sa imi vina, insa acestea au o culoare ingrozitoare. Multumesc!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sangerarea intre menstruatii nu-i niciodata de ignorat.
Mergi la ginecolog, pentru investigatii medicale.

| corbulalbrosu a răspuns:

Sangele care provine dintr-o rana sau leziune a mucoasei vaginale, are mereu o culoare rosu deschis, de sange proaspat. Sangele de culoare inchisa provine din uter si apare de obicei cu putin timp inainte de pornirea menstruatiei, sau in zilele imediat urmatoare. Procesul de sangerarea care are loc in UTER in zilele de menstruatie nu se temina brusc/instantaneu asa cum se intampla in cazul opririi curentul electric prin inchiderea unui comutator, ci sangerarea foarte slaba din capetele vaselor de sange rupte poate sa apara inainte de pornirea menstruatiei, sau dupa ce s-a terminat menstruatia mai poate continua inca o perioada de timp, de 1 sau 2 zile, rar mai multe. Uneori inainte dar de regula dupa terminarea procesului prin care se realizeaza desprinderea endometrului de pe peretele uterului, exista posibilitatea sa mai urmeze niste scurgeri de mici cantitati de sange pana cand se cicatrizeaza toate vasele de sange rupte. Insa datorita faptului ca este foarte mica cantitate de sange care se scurge, devine mai lung timpul necesar pentru a putea iesi din uter si apoi sa se prelinga prin vagin pana la exterior. Astfel ca sangele respectiv din cauza scurgerii lente, este expus la un contactul mai indelungat cu oxigenul, ceea ce favorizeaza si inlesneste producerea reactiei de oxidare a fierului existent in compozitia HEMOGLOBINEI. Prin procesului de oxidare a fierului, rezulta un oxid de fier, adica un fel de ''rugina'' substanta care va modifica si va inchide culoarea sangelui care dintr-un rosu aprins devine brun caramiziu iar uneori culoarea poate deveni chiar si... negricioasa. Este un proces fiziologic absolut normal, care NU are nicio legatura cu formarea sau existenta sarcinii. Multa sanatate!

| CatrinaAndreea explică (pentru corbulalbrosu):

Va multumesc mult! Pe mine ma îngrijorează sa nu fie vreo rana pe col...am citi multe despre asta si am vazut ca se poate ajunge destul de usor la un cancer...

| noname2021 a răspuns:

Draga mea mergi la doctor, e cel mai bun sfat pe care ti-l poate da cineva deoarece noi nu stim exact ce este acolo, spalati-va si mainile inainte de a trece la treaba(desi nu-ti vine sa faci asta).Un mic control nu e rau sa stii.

| eugeniu2020 a răspuns:

Mergi la medic, aici toti sunt experti in sfaturi, dar cel mai bine mergi la medic!

| GeneviveJ a răspuns:

Este posibil sa te fi ranit in aceeasi masura in care este posibil si sa te fi infectat si de asemenea si sa fie secretia care prevesteste menstruatia. Sfatul meu este sa tineti mult la igiena, mancarimile discomfortul si secretiile anormale nu trebuie trecute cu vederea si este foarte important sa le tratezi pentru ca pot agrava anumite probleme deja existente sau pot dice la probleme noi si nu e ok deloc. De aceea cel mai bine este sa vezi un medic si el iti poate spune exact care este problema.