| CuriousGirl7 a întrebat:

Am aproape 14 ani si nu am avut niciun prieten pana acum[este normal?]. Sunt foarte timida si nici parintii nu ma lasa de la varsta asta sa vorbesc cu baieti. Ma gandeam sa incep sa vorbesc pe facebook cu baiatul de care imi place, dar nu stiu cum sa incep? Oare m-as face de rusine(mai ales ca e putin mai mare si cam popular fata de mine)?
FUNDA!

18 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu recomand începerea unei relații pe FB, prea e în „văzul lumii". Ai răbdare, va veni și prietenia, stai să începi liceul!
N-ai de ce să fii așa timidă, oricum, se presupune că băieții trebuie să facă primul pas - totul e să nu-i (sau să te) sperii. Lasă-l să vorbească și mai mult ascultă; pune-i întrebări scurte, dar la care să trebuiască să dea răspunsuri lungi. Așa ai ocazia să afli mai multe, fără să te dezvălui prea mult. Fata trebuie să rămână mai „enigmatică", altfel ei își pierd interesul.
Răbdare!

| PedoBarbie a răspuns:

E foarte normal.

| Alcyon a răspuns:

Poti sa vorbesti. Dar sa stii ca baietii la varsta asta, nu vor decat sex. Sa nu-ti faci iluzii prea mari, c-o sa ai parte de nu stiu ce iubiri nemuritoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte normal. Eu aproape ca am 17 ani si sunt in aceeasi situatie deci iti dai seamahappy
Daca te vei face de rusine sau nu depinde doar de tine si de baiatul respectiv.

| HDeNiSaR a răspuns:

Daca tu la 14 ani iti faci griji eu la 17 ani ar trebui sa ma impusc-o sa raman forever alone! rolling on the floor

| mada1820 a răspuns:

Buna! Da este foarte normal stai linistita, ai toata viata inainte pentru a-ti face iubiti. Daca il placi poti intra in vorba cu respectivul nu este nimic iesit din comun, nu trebuie sa iti fie rusine pentru ca este mai mare si mai popular ca tine, nu ai de ce.

| NoNameexd a răspuns:

Stai linistita, ca este un lucrul foarte normal. Tot ce pot sa spun este sa ai grija, pentru ca fiind mai mare, poate sa-si bata joc. Acum totul depinde si de caracterul pe care il are si alte chestii. Nu te grabii la primul care-ti apare-n cale, fii fata desteapta si cunoaste mai intai persoana inainte sa incluzi sentimente.Bafta!

| Solitude15 a răspuns:

Nu esti asa populara si esti "mica" si e bine ca nu te imparte cu toata scoala

| Nicux1 a răspuns:

laughing))))))))))))))))da-i la matrimoniale

| Razvaneserios a răspuns:

De ce nu te lasa parintii sa vorbesti cu baieti, ce iti pot face baietii? laughing ori mama ta a patit ceva in copilarie cu un baiat, ori parintii tai sunt cam prea protectori laughing)

| RalucaOxii a răspuns:

ăăăăă, cum să incep?
aaa, da. 1 Este foarte normal sa nu fi avut prieten pana la varsta de 14 ani, "domnisoarele" din ziua de azi sinceră sa fiu cauta de la 10-11 ani gagii, dar degeaba daca tu nu constientizezi ceea ce simti, habar nu ai ce e dragoste etc[ bine nici pana la 17 ani nu o sa stii dar asta e partea a 2 ]. 2 Cum am zis si o sa o mai zic, parintii nu iti pot interzice sa ai prieten, nu sunt dupa curul tau 24 din 24 de ore, nu stau sa te verifice la fiecare mişcare, fiecare pas, fiecare vorba spusa etc. 3 Poti incerca sa te imprieteneşti cu acel baiat iar daca observi ca si el te place atunci poti sa-i zici ce simti [poti sa ii zici si inainte dar faci ceea ce te dictează inima ] Dar daca zici ca el e mai popular decat tine e posibil sa aiba aierele alea de mare vedetă, si daca mai arata si super extra mega bine, e posibil sa fie cu nasul pe sus. Acum tu faci ceea ce crezi. Iar de bagat cu el in seama e simplu, i-ati inima in dinti dupa totul va veni de la sine.

| Bianca72 a răspuns:

Eiii,da desigur ca-i normal.Cred ca totusi n-ar trebui sa-i scrii tu prima, ca ar parea putin patetic si plus la asta o sa poata sa-si bata joc de tine.Nu te descurajez, dar vreau sa te ajut, crede-ma! Si chiar si daca te hotarasti sa-i scrii, muult succes! :***

| CuriousGirl7 explică (pentru Bianca72):

E pisica ta? Ce draguta e! :3

| BiuL a răspuns (pentru Bianca72):

De acord cu tine!

| Bianca72 a răspuns (pentru CuriousGirl7):

Multumeeesc :**

| CuriousGirl7 explică (pentru Bianca72):

Cu placere :*

| Sunshine121 a răspuns:

Intrebi daca este normal? Este mai mult decat normal. Am 17 ani si nu am avut niciun iubit si nu din cauza faptului ca sunt vreo specie pe cale de disparitie ci pentru ca asa am hotarat si nu ma simt in largul meu cu un baiat multa vreme. Traieste ti copilaria. Baieti sunt destui si ai timp. Poti vorbi cu baieti dar daca tu nu simti ca vrei sa ai un iubit nu forta nota doar ca sa le arati celorlalti ca nu esti timida.

| CuriousGirl7 explică:

Ma bucur ca au raspuns atatia! happy
Nici nu stiu cui sa ii dau funda laughing