| cherychery a întrebat:

Va salut! Am si eu o mica problema. Deci sa incep : De curand am cunoscut o fata mai mica ca mine cu un an (mentionez ca-s a 10-a ), am vorbit foarte putin la scoala doar buna, ce faci, ce ore ai, si lucruri marunte de cateva ori, iar pe facebook decat de vreo 2-3 ori tot cam la fel ). De curand am observat ca ma atrage ceva la fata aceasta si am inceput sa o cam plac. Din auzite am inteles ca si ea m-ar cam place (nu-s sigur), de cate ori trece pe langa mine o salut ma saluta si ea zambind si nimic mai mult. Zilelea astea am observat ca a inceput sa vina la mine in clasa cu o prietena de-a ei, mai vorbeste cu fetele, ala ale deale lor, insa nu stiu cum sa fac sa o abordez. Cand o vad parca mi se inmoaie picioarele si ma pierd de tot, ba chiar tremur abia reusesc sa zic acel, buna, vreo 2 vorbe si ma blochez parca ma tine cineva nu stiu. Am un prieten bun cu care vorbesc des el ma sfatuit sa incerc as vorbesc mai mult cu ea dar dupa cum am spus mai sus ma pierd imediat si ma rusinez deodată, mai ales cand sunt mai multi pe langa mine, plec imediat de rusine (nu stiu am impresia ca se vor rade. adica ceva gen "iauitel si pe amaratu asta incerca sa isi faca prietena " sau alte chestii. Am cativa colegi care au prietena si se duc ele in clasa vorbesc, le saruta in public, si se comporta total diferit fata de mine.Tin sa mentionez faptul ca eu sunt o fire mai inchisa poate chiar mai timida. Prieteni nu am prea multi, am cativa, dar cu ei nu sunt asa vorbesc sunt deschis nu mi se intampla la fel. Daca tot ati citit pana aici va-si ruga sa imi dati si mie un sfat, nu stiu ceva sa ma stimuleze, cum sa fac sa fiu cu ea, sau cum sa incerc sa vorbesc mai mult cu ea si ce subiecte de discutie sa am sau daca ati fost in situatia mea spuneti-mi si mie cum ati trecut peste teama asta, si cum ati reusit sa va faceti o prietena. (Funda celui mai bun raspuns)

Răspuns Câştigător
| elenatha a răspuns:

Pai,ai pute sa o impresionezi in public.Ex:sa ii dai un buchet de flori in fata intregii scoli si sa-i spui a iti pace de ea. Daca esti chiar asa de timid poti doar sa-i dai un mesaj care s-o impresineze sau sa ii zici pur si simplu in fata ce simti, ia-ti inima in dinti(exerseaza in fata unei oglinzi daca te ajuta, nu stiu) Raspunsul ei va fi definitor pentru voi. Daca iti place mult ...INCEARCA!(nu ai nimic de pierdut)Nu ar trebui sa te intereseze parerile altora.Bafta! Fii natural, misterios si profund.