| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.Am cunoscut un baiat acum ceva timp si ne-am inteles foarte bine pana acum 2 zile cand am plecat la tara.Ne-am vazut dimineata inainte sa plec si spunea ca are ceva treburi prin oras, asa ca nu l-am deranjat pentru ca stiam ca ma suna cum e liber.Intre timp eu am ajuns la tara,toata ziua nu am vorbit, a doua zi iar nu am vorbit pana seara cand i-am scris un mesaj.Desigur,nu mi-a raspuns decat urmatoarea zi dupa-masa,spunandu-mi ca a fost plecat undeva unde nu a putut sa-si reincarce telefonul.Mie nu mi se pare decat o scuza ieftina,adica suntem in secolul 21, putea sa ceara cuiva un mesaj sau sa mearga la un internet cafe, daca chiar vroia.Am discutat apoi,dar nu mi-a dat nici o explicatie,unde a fost ce a facut, sau cu cine.Eu i-am reprosat faptul ca nu prea isi da interesul si motivul pentru care eu nu l-am sunat era pentru ca stiam ca atunci cand lucreaza nu are rost sa-l sun,pentru ca s-a mai intamplat sa-l caut si sa nu poata vorbi.Mi-a dat dreptate si cam atat,nu a mai dat nici un semn de atunci,nici macar nu mi-a explicat ce s-a intamplat de fapt.Mie chiar imi place de el si stiu ca si lui, dar e prea orgolios si nu lasa de la el.Astept pareri despre ce credeti voi ca s-a intamplat & sfaturi.

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Daca formati un cuplu, o pereche, ai dreptul sa ii ceri socoteala, daca nu, nu.

| soriinaa a răspuns:

Acum depinde si de cat timp sunteti voi impreuna, de cat de apropiati sunteti unul de altul. Nu-mi dau seama ce inseamna 'de ceva timp', dar oricum, daca sunteti de mult impreuna si aveti o relatie seriosa, inseamna ca tipu s-a cam plictisit si acum ca tu esti plecata ii prinde numai binee, asta din moment ce nu iti raspunde 2 zile la telefon si la mesaje, si dupa vine cu scuze ieftine fara sa-ti dea nici o explicatie clara. Oricine isi poate face timp 5 minute sa raspunda la un mesaj oricat de ocupat ar fi, cu atat mai mult daca e de la persoana iubita. Daca sunteti imrepuna de o saptamana, doua, trei, si nu va cunoasteti chiar asa bine, atunci sa zicem ca ar mai fi de inteles. Adica poate chiar a avut ceva probleme, poate in familie, sau cine stie, si intr-adevar nu a avut cum sa-ti raspunda. In orice caz, eu zic sa vorbesti cu el, sa-i explici ce te deranjeaza, sa-i spui sa-ti explice de ce se comporta asaa, de ce daca ii pasa de tine si chiar te place, nu iti mai arata asta. Mai ales daca nu sunteti de mult timp impreuna, e cel mai bine sa lamuriti lucrurile acum, sa-ti spuna exact ce vrea. Nu dupa mai mult timp cand deja apar si sentimentele mai puternice, si vei ajunge si sa suferi. Baftaa;*

| Eyedonutlikeyou a răspuns:

Daca nu sunteti impreuna nu-l stresa. Lasa-l putin sa "respire". Daca as fi in locul tau, l-as intreba direct ce vrea de la "noi"si daca e in masura sa tina o relatie cu mine, asta dupa ce i-as explica ce consider eu ca inseamna o relatie: in cazul tau probabil, sa iti dea si el un semn de viata sau cv, o data la o ora - doua. Mai bine intreaba-l pe el. Daca esti directa nu are cum sa "se ascunda dupa deget" ca la telefon cand a evitat sa iti raspundahappy Bafta:* Daca o sa prinzi curaj sa il intrebi, spune-mi si mie cum a decurshappy