| FroM22 a întrebat:

Am facut sex neprotejat acum doua zile dar el nu a ejaculat in mine insa in acea noapte am facut-o de 3 ori fara sa mearga la baie cu toate ca s-a sters de fiecare data. Partidele au avut ore diferite intrebarea mea este: pot ramane insarcinata? Ciclul trebuie sa imi vina in 15.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Voiam sa mentionez ca, daca astepti urmatorul ciclu in 15 ianuarie, inseamna ca ciclul anterior a venit in jur de 18-19 decembrie, asa-i?
Ovulatai se produce la mijlocul perioadei dintre 2 cicluri menstruale, in ziua a 14-a, cand ai ciclu regulatd e 28 de zile, iar in cazul tau, ovulatia s-a produs intre zilele: 31 dec-1 ian. iar tu erai in plina perioda fertila.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti ramane insarcinata!
Erai in perioada fertila si ati avut 3 partide de sex consecutiv, toate neprotejate, deci ai sanse mari de sarcina!
Intotdeauna dupa o partida de sex ramane pe "teava" sperma neeliminata, care se poate scurge in vagin, la urmatoarea partida de sex (din aceeasi zi) indiferent ca se ejaculeaza inauntru ori nu.

| corbulalbrosu a răspuns:

DA, bineinteles ca poti si chiar cu o foarte mare posibilitate, si probabilitate fiindca noaptea de amor a avut loc intr-una dintre zilele cele mai mai fertile zile, in preziua sau chiar in ziua ovulatiei. Calculul este valabil in situatia in care sexul a fost intretinut cu circa 15 zile inainte de data la care ar trebui/urma, sa se produca menstruatia insa doar in cazul in care ciclu tau menstrual este REGULAT, unul normal de 28 de zile si data de 15 ianuarie ca moment de pornire a menstruatiei este calculata cu suficient de mare precizie. In mod absolut sigur in cursul celei de-a 2-a si al 3-a reprize de sex s-a scurs in vagin o anumita cantitate din sperma ramasa in uretra de la prima si a 2-a ejaculare. Sperma semivascoasa care intotdeauna ramane in uretra dupa fiecare ejaculare, incepe sa se fluidizeze dupa trecerea a 10-20 de minute de la ejaculare si incepe sa se prelinga pe nesimtite din penis pe parcursul a mai multe ore. Daca nu s-a urinat intre timp acea sperma nu a putut fi indepartata prin stergere oricat de bine s-ar fi efectuat respectiva operatie. Multa sanatate!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cauta pe cineva sa-ti boteze.

| vocea a răspuns:

Stai calma daca nu si-a dat drumul in tine nu ramai insarcinata.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru vocea):

Nu te-ai putut abtine, asa-i? Ai reusit "performanta" de a da un raspuns gresit/eronat. laughing

| Alicezzz a răspuns (pentru vocea):

Cum sa spui sa stea calma? E aproape de perioada fertila. Tu ai auzit de lichidu pre seminal care contine spermatozoizi? Poate sa isi fi dat drumu ca uliu in vant de 50 de ori nu de 3 ori... cat timp actul sexual a fost neprotejat sansele de sarcina exista!

| Alicezzz a răspuns:

Aoleuuu esti in perioada fertilå. Cum ai putut sa dai dovada de atata inconstienta?! Pe bune?! Normal ca poti ramane, de lichidul pre'ejaculare ai auzit? Sansele sa fi ramas subt 50%'50% cum iti este norocul. Dar la 3 partide neprotejate si tu fiind cam la inceputul perioadei fertile, nasol! Acum astepti sa vezi daca iti vine pe 15 si daca nu iti vine iti faci un test de sarcina si mai departe depinde de tine! Bafta si nu mai face sex neprotejat, mergi la ginecolog si sa iti dea anticonceptionale daca ai viata sexuala activa.