| SperantaPierduta a întrebat:

Am fost cu un baiat mai mult timp (peste 2 ani), (primul/ prima din toate pct de vedere). De-a lungul timpului ne-am tot despartit si impacat. De cele mai multe ori el era cel care gresea si dupa un timp se intorcea sa ne impacam. Eu nu am mai fost cu altcineva pentru ca il iubesc si nu pot sa fiu cu o pers la care nu tin. El in schimb a avut multe si majoritatea curve happy. Problema e ca si acum s-a cam distantat. (am incercat sa vorbesc cu el, dar spune mereu ca nu are nimic). Oare ar trebui sa fiu mai indiferenta si eu? E posibil ca pentru faptul ca el stie ca mereu sunt acolo pentru el si il iubesc, n-am mai fost cu altcineva si l-am iertat mereu sa se comporte asa (stiind ca sunt acolo pentru el?) Ar trebui sa fiu mai rece cu el? Am auzit ca de multe ori indiferenta ajuta. Oare ar observa si s-ar modifica ceva daca mi-as schimba si eu comportamentul? A mai fost cineva in situatii asemanatoare si dupa s-a rezolvat ceva?

6 răspunsuri:
| Neinteresantul a răspuns:

Greseala lui a fost doar prima oara cand ti-a facut asa ceva. In rest au fost doar greseli de-ale tale pentru ca l-ai iertat si ai trecut cu vederea acele intamplari. Indiferenta ajuta doar in unele cazuri si, trebuie aplicata din cand in cand intr-o relatie, ca o reteta cu medicamente. Indiferenta previne multe neplaceri intr-o relatie, dar nu le vindeca daca e aplicata atunci cand e prea tarziu.

Singura solutie: desparte-te de el.

Poate ai mai auzit asta, poate ca nu crezi (si e normal, nici eu n-am crezut si nimeni nu crede) dar, vei gasi pe altcineva candva. Nu te teama de singuratate, e doar o teama temporara. Prietenii te vor ajuta sa treci peste.

El nu se va schimba pentru ca deja s-a obisnuit sa faca ce vrea iar tu sa-l ierti mereu. El se bazeaza pe asta apoi face pe victima ca sa te simti constransa sa-l ierti.

Eu am fost intr-o situatie asemanatoare. O sa doara desprtirea, dar merita.

| B3b3Bo55 a răspuns:

Pai din cate zici uh p'aici thinking daca incerci sa fi indiferenta tot pe tine o sa te doara ..pt k nah el daca o sa te vada k esti indiferenta cu el... ori o sa te faca sa te doara mai tare ori o sa se schimbe si o sa se intoarca la tine o sa fie ca inainte thinking k ma gandesc k acol vbrei sal aduci... din 2 una bafta thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am fost in situatia asta. Oricat de mult ai vrea sa fii indiferenta, nu poti, pentru ca tii prea mult la ea si nu il poti rani.

TOT ce poti face e sa vb cu el foarte serios.Sa ii spui tot ce ai pe suflet, ce te macina.
Daca nu intelege si nu incearca sa iti dea un raspuns concret, e mai bine sa luati o pauza.Ai nevoie sa iti pui gandurile-n ordine si el la fel.
Nu poti sta asa...gandindu-te ca poate are pe cineva!

Curaj si succes.

| Demonull a răspuns:

Ce nume trist ai.Pai indiferenta nu doar ca ajuta.,. indiferenta doare cel mai tare.Este clar din comportamentul sau ca e sigur pe ce face,orice actiune a lui nu te va determina sa renunti la dansul.Tu, esti dependenta de el, si mai mult ca sigur a observat asta. Spui ca nu poti fi cu altii, dar nu trebuie sa incepi imediat o alta relatie, poti avea rabadare pana cand gasesti ceva mai BUN, si crede-ma exista.Actuala relatie este destul de „fumata„ intelegi tu. Sfatul meu este sa nu te mai chinui, iubire cu sila nu se poate.Incearca sa fii nepasatoare si observa-i de acum incolo reactiile.Bafta!

| LostInBubble a răspuns:

Da, Prietenul meu era in situatia ta.happy
Mai, voi vreti sa fie totul in regula dar nu va ganditi ca avem nevoie de libertate? happy
Lasa-l sa respire. Acorda=i incredere si vei vedea ca e totul ok.
Ai putea sa-i spui totul in fata, sa-i marturisesti cat de suparata esti si sa-l intrebi ce parere are el despre tine si despartirile voastre.

Nu ai puterea sa fi indiferenta, degeaba iti zic, dar incearca sa nu mai fi fetita aia care plange si ii coada dupa el.

| irinushu a răspuns:

Incearca sa iesi cu altcineva, nu neaparat iubit, un prieten. Sa te vada prin oras cu el, la o terasa ceva. Probabil va fi foarte gelos, va simti ca te poate pierde si poate va da rezultate metoda asta. Daca nu, mai sunt si alti baieti. Sincer, comparandu-l cu altii el iese intotdeauna cel mai bun?