| Kalisa a întrebat:

Am nevoie de putin ajutor din partea voastra deoarece prietenii mei nu prea vor sa se bage.
Sunt cu un tip de aproape o luna si din cate vad nu prea o sa mearga. Amandoi avem 16 ani, el berbec, eu gemeni ( in caz ca va ajuta big grin ), suntem la acelasi liceu, dar clase diferite, el nu sta in oras. Trebuie sa specific ca el a pus ochii pe mine de cand a inceput scoala, s-a imprietenit cu un coleg de-al meu, dar cand a vazut ca eu nu prea stau de vorba cu ala, prin el s-a imprietenit cu o colega cu care imi petrec majoritatea timpului si a asa a ajuns la mine. Deci e omul interesului.
In primele doua saptamani totul a fost bine si frumos, dar apoi a urmat vacanta asta de o saptamana si pentru mine chiar a fost naspa. M-am cam saturat sa vorbesc cu el prin sms-uri sau la telefon...chiar mi s-a acrit. Si cand ma gandesc ca mai e putin si urmeaza vacanta de vara. ma apuca groaza. Nu vreau o relatie virtuala sau cum s-o spune. Plus ca urmeaza tezele si trebuie sa ma focalizez doar pe ele. El mai mult mi-ar distrage atentia. Vreau sa ma despart de el pentru ca am impresia ca nu il iubesc asa cum ma iubeste el. Nici macar nu stiu daca il iubesc. Tot ce stiu e ca la inceput eu nu simteam absolut nimic pentru el, dar m-am atasat de el pentru ca imi acorda foarte, foarte multa atentie. Acum, insa, e foarte insistent. Ma enerveaza. Tot batea apropouri sa imi faca o vizita, dar i-am zis clar si raspicat "ia-ti gandul!". Nu-mi permit sa il aduc acasa la mine doar pentru o ora doua...ce ar spune ai mei?!
Chiar vreau sa ma despart de el. O incurc pe o eventuala fata care l-ar putea iubi cu adevarat. Dar cum naiba sa ii spun ca vreau sa o incheiem. Niciun baiat nu ar vrea sa auda: "stii...am crezut ca te iubesc, dar nu e asa. vreau sa ne despartim". Cum as putea sa ma despart de el fara sa sufere? Ce sa-i spun? Mi-e mila de el. daca stiam ca s-ar ajunge aici nu ma mai incurcam cu el, dar eram asa de vrajita...
Am scris cam mult, dar trebuiau lamurite unele aspectehappy Fundita cui ma poate ajuta...si va rog, fara comentarii stupide!

Răspuns Câştigător
| Liliana1981 a răspuns:

Daca esti sigura ca asta iti doresti atunci cred ca ar trebui sa-i spui adevarul. Ca nu vrei o relatie prin sms ci una palpabila, reala. Ca vrei sa-ti vezi de scoala si ca nu simti la fel. Pare greu dar nu e. Si gandeste-te ca e mai bine pentru amandoi. Dar, repet, doar in cazul in care esti sigura ca asta vrei. Ar fi penibil ca dupa ce te desparti de el sa plangi pe-aci ca ti-e dor de el si ca l-ai vazut cu alta.

6 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Spune-i ca vrei sa iti indrepti toata atentia asupra invataturii si nu mai ai timp de iesit cu el, spune-i ca ti-a placut de el dar ai alte prioritati in viata, ii mai poti spune ca nu vrei sa ai o relatie serioasa asa de tanara si nu are rost sa il incurci, sper sa te descurci si sa nu il faci sa sufere prea mult, bafta

| Cristiann25 a răspuns:

Off ce dificile sunteti.Nu trebuia sa accepti sa fi cu el daca nu erai sigura ca il placi si ca o sa dureze.Va bagati in relatii din care imediat vreti sa iesiti.
Ce te-a impiedicat sa te vezi cu el in vacanta? Succes!

| 26Geo a răspuns:

Simplu..."Nu sunt centrala telefonica pe care o suni cand vrei sa iti petreci timpul cu cineva, sunt o fata serioasa si nu am timp de o relatie virtuala.Te-am pupat, sa fii iubit"
Simplu si frumos.Bafta

| OchiiDinUmbra a răspuns:

Te rog..fi tu prima fata care ii spune unui baiat in fata ceea ce simte.pe bune.ce e cu frica asta? sa nu cumva sa te apuci sa-i spui" nu o sa mearga momentan, am alte prioritait acum". daca nu vrei sa mai fi cu el trebuie sa-i spui CLAR in fata... fara sai lasi sperante "uite.trb sa-ti zic cv, stiu ca tii la mine dar nu ar trebui pentru ca am inceput sa nu mai simt nimic pentru tine. vreau sa ne despartim, imi pare rau dar nu vreau sa te mint.asa e mai bine."

| dilayla0 a răspuns:

Sincer parerea mea este sa te desparti de el foarte elegant nu prin sms nu la telefon daca ai caracter ii spui baiatului in fata ce simti si punct evident nu pe un ton vulgar, ii spui ca el nu e ceea ce cauti tu si ca vrei o perioada sa pui accentul pe scoala ar fi bine un timp sa nu va vedeti ca sa nu sufere el vazundute pe tine ii vorbesti calm si frumos fara ''gata nu te iubesc punct!''ii explici si sunt sigura ca te va intelege. mult noroc

| iubareatza a răspuns:

Off...ce greu e si eu am trecut prin asemenea intamplare eu as zice sa ii spui in fata si sa incepi cum am inceput eu"stii vreau sa-ti zic ceva, dar te rog nu te supara pe mine."si spui