| anonim_4396 a întrebat:

Buna TpU, am nevoie de un sfat. Am 15 ani si jumatate iar prima menstruatie mi-a venit in ianuaria anul acesta. De atunci nu mi-a mai venit. Nu stiu ce sa fac. Precizez ca sunt virgina.

Răspuns Câştigător
| CiocolataAlbaAerata a răspuns:

Esti la inceput si este inca neregulat. nu te speria, nu e nimic grav

12 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Esti la inceput si e normal sa nu iti vina regulat sau sa nu iti mai vina o perioada deloc, se va regla cu timpul

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Stai LINIŞTITĂ că nu e nici o problemă.

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a va veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

Să vorbești cu mama ta aia să faci!

| Fatamuntilor a răspuns:

E normal.La inceput este neregulat, mai ales in primii ani.Dar e curios ca nu discuti aceste probleme cu mama ta.

| h3r a răspuns:

Este normal ce se întâmplă!
O să-ți vină cât de curând!
Altă dată vorbește cu mama ta...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Aşa se întâmplă la început nu trebuie să te îngrijorezi.
Sunt dereglări hormonale, poţi începe să consumi ceai de creţişoară, îţi reglează menstra.
Nu uita că ciclul tău se reglează după 2 ani sau mai mult!
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bun din cate am citit aici nu mi se pare a fii o problema.
dar iti zic sincer chiar si pe mine m-ar ingrijora mie la inceput imi intarzia cam cu 2 3 zile deci pot zice ca imi venea regulat apoi a intarziat dupa jumatate de an cam 2 luni si apoi parca era vartej iti vine foarte abundent asa ca iti recomand sa te pregatesti ca nu se stie niciodata cand si cum sa ai la tine un absorbant mai mare sau chiar unul de noapte

| Raiiiisa a răspuns:

Nu iti face problemehappy
Si eu am patit cam la fel, si dupa 3 luni mi-a venit a2-a mentruatie.

| irrumator30 a răspuns:

Exista ceva probleme ginecologice. Vorbeste cu mama ta despre aceasta problema si mergeti la un ginecolog pentru analize.

| Cristi2YO a răspuns:

Fa sex! o sa te rezolvi cu, iti lipseste un surub rolling on the floor))))))))

| TuRqOiSe a răspuns:

Esti abia la inceput si este normal sa nu iti vina cateva luni, deoarece inca nu s-a reglat. Si mie mi-a venit a 2-a oara abia dupa 8 luni. Este ceva normal.

| alebarimflo a răspuns:

Nu ai ciclu regulat din cauza aceastahappy