| Andra10 a întrebat:

Sunt EXTREM de panicata. Lucrurile stau cam asa... Am 14 ani si prima mestruatie mi-a venit in Iulie, anul asta. De atunci nu am mai avut menstruatie deloc, dar de ieri am inceput sa am scurgeri vaginale intense de culoare normala + sange si cheaguri inchise la culoare - maro si chiar negre. Nu stiu ce se intampla. Precizez ca nu am avut nici un fel de contact sexual pana acum. Ce poate fi? Vi s`a mai intamplat si voua asa ceva? Help!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| n1na a răspuns:

Nu te panica.La inceput menstruatia este neregulata, adica nu iti vine in fiecare luna. Dupa 1-2 ani o sa intri in normalitate si in legatura cu scurgerile la fel. Femeile au scurgeri si este normal.Doar daca sunt inchise la culoare si urat mirositoare atunci probabil ai racit sau trebuie sa consulti un ginecolog, dar pentru ca esti la inceput iti spun sa nu te panichezi pentru ca este normal.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tocmai iti vine a doua menstruatie. In primul an de menstra este foarte normal sa ai dereglari mari, lipsa menstrei mai multe luni, menstre cu cheaguri si de culoare inchisa. Nu e cazul sa te sperii, e normal si se va regla in timp, pana pe la 16 ani.

| greieras a răspuns:

Buna Andra.ma numesc Mirela si sunt asistent medical generalist.Am citit intrebarea ta si ma simt parca nevoita sa iti raspund pentru ca stiu ca la varsta ta orice schimbare care se produce in organism uneori te ingrijoreaza pentru ca nu cunosti ink anumite lucruri.In primul rand vreau sa te linistesc nu ai nici o problema.Esti o fata perfect sanatoasa, ink nu ai ciclul menstrual regulat si de asta din iulie si pana acum nu ti.a mai venit iar acum curge mai mult si cu chiaguri.e ceva normal pana vei ajunge sa iti vina in fiecare luna. stai linistita iar daca totusi vrei sa mai vorbim sa te sfatuiesc...da.mi un mesaj privat si iti dau nr meu de tel.ma suni si iti raspund la intrebarile pe care le mai ai.te asigur ca acum esti bine happy

| Andra10 explică (pentru greieras):

Off... Iti multumesc din SUFLET. Chiar as vrea sa vorbim despre capitole gen adolescenta, sunt multe lucruri care ma framanta. Insa, pe TPU sunt membru junior si nu pot trimite mesaje - dar pot primi. Imi poti trimite te rog adresa ta de mess (e`mail)?

| trăncănici a răspuns (pentru greieras):

Domnişoară asistentă generalistă,parcă în şcoala de asistenţă medicală se învaţă ceva despre cheaguri,nu despre"CHIAGURI"! Copila a întrebat ce poate fi,adică, care ar fi cauza,iar cauza nu este întocmai ceea ce ai explicat d-ta acolo! Este foarte posibil să fie o dereglare hormonală periculoasă,cu consecinţe nefaste pentru vîrsta ei! O asistentă medicală recomandă de obicei o consultaţie de specialitate,nu o convorbire telefonică, sau mess! Orice dereglare menstruală are o explicaţie medicală şi un tratament de ameliorare sau vindecare! Nu poţi să-i orienta pacientului atenţia spre convorbiri telefonice, atîta timp cît te umfli pompos în pene că eşti asistentă med.generalistă! Mai lasă păcăleli de genul ăsta, doar ca să-i afli IP-ul după convorbirea pe mess!

| Giinger a răspuns:

Du-te la un doctor, si repede!
In primul rand, nu e normal sa nu iti vina din luna iulie. Ciclul trebuie sa vina odata la o luna. Daca deja ti-a intarziat atat ins ca ai o problema iar cheagurile acelea despre care ai mentionat fac problema si mai grava. Ia o prietena sau chiar mama sau ma rog o cunostinta si du-te negresit la doctor. Astfel de intamplari pot duce si la mai rau.

| sufletsel a răspuns:

Te sfatuiesc sa te duci la un medic ginecolog cat mai repede. Chiar daca nu ai avut contact sexual e posibil sa ai vreo infectie sau sa fi racit!

| Alexalice10 a răspuns:

Da, si mie mi s-a întâmplat. Asa e la început pana se regleaza.

| foofoo a răspuns:

Nu ai nimic grav, de la prima menstruatie si pana la a doua poate dura ceva timp, si te mai poti astepta la episoade de genu. in al doilea rand, menstruatia nu contine sange decat in cantitati foarte mici, iar daca secretiile tale sunt cumva maronii, e la fel de in regula. cat despre cheaguri, acelea nu sunt cheaguri, e mucoasa care se ingroasa si se poate rupe in bucati mai mari, aste este de fapt menstruatia. te sfatuiesc atat pe tine, cat si pe fetele care ti-au raspuns sa se mai documenteze despre ciclul menstrual.