| anonim_4396 a întrebat:

Buna, TPU! Am o intrebare care ma macina. Am facut sex neprotejat cu prietenul meu dar am avut mare grija. Primul ciclu menstrual dupa actul sexual mi-a venit perfect dar al doilea a venit cu doua saptamani mai repede. Am fost la mare, ceea ce stiu ca poate deregla ciclul menstrual si am facut si efort dupa o pauza de o saptamana in care nu m-am miscat prea mult. Exista sanse sa fiu insarcinata? Alte simptome care sa ma ajute sa-mi dau seama nu am, totul e perfect normal.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece dupa intretinerea ultimului contact sexual ti s-a produs o menstruatie care a inceput "perfect" la data calculat, preconizata si daca acea menstruatie au avut o durata normala ca numar de zile si probabil ca s-a si desfasurat in conditii care au fost asemanatoare sau chiar similare cu menstruatiile avute anterior, ca si cantitate de menstruatie eliminata, flux zilnic de sange eliminat, culoare, aspect, textura, miros, etc. se poate aprecia ca a reprezentat o menstruatie autentica si din acest motiv este lipsit de sens si logica sa-ti mai faci/sau sa ai vreo ingrijorare in privinta chiar si a posibilitatii de a putea exista o sarcina pur ipotetica in acest moment in uterul tau. Trebuie sa stii/sa intelegi ca intotdeauna menstruatiacum a fost aceeea de dupa sex, reprezinta GARANTIA sigura ca NU EXISTA o sarcina fixata in endometru. Menstruatia se produce in proportie de 99, 99% NUMAI in cazul in care in cursul ciclului menstrual anterior, adica cel care s-a terminat in momentul inceperii menstruatiei urmatoare, NU s-a produs fecundarea ovulului si din acest motiv NU s-a format o sarcina. Prin procesul menstrual se elimina din corp fostul ENDOMETRU imbatranit si degenerat in care ar fi urmat sa se instaleze/fixeze sarcina daca aceasta s-ar fi format in ciclul menstrual abia terminat. In concluzie atat teoretic cat si practic se considera ca fiind IMPOSIBILA existenta unei sarcini chiar si ipotetice in aceasta situatie. In cazul tau in mod foarte clar si precis inceperea atat de rapida a celei de a 2-a menstruatii cu 2 saptamani mai devreme fata de data preconizata se datoreaza faptului ca in organismul tau s-au produs dereglari hormonale mai deosebite care au provoacat la randul lor dereglarea accentata a respectivului ciclu menstrual care probabil a fost un ciclu anovulatoriu. Probabil ca si pana prezent ciclurile tale menstruale au avut caracteristica de a fi NEREGULATE. In cazul ciclurilor neregulate se produc frecvent dereglari hormonale imprevizibile. Fiindca nu ai amintit sa mai fi intretinut si alte contacte sexuale dupa ultima menstruatie normala avuta, rezulta cat se poate de clar ca existenta unei sarcini devine IMPOSIBILA. Depinde de cat iti este de dereglata activitatea glandelor endocrine deoarece lungimea ciclului menstrual depinde in totalitate de modul in care functioneza glandele respective. In astfel de situatii este indicat sa te prezinti la un cabinet de endocrinologie in vederea efectuarii setului de analize hormonale aferente. In functie de rezultatele obtinute ti se va prescrie tratamentul adecvat si de urmat in viitorul apropiat. Multa sanatate!