| Adriana5 a întrebat:

Bună TPU, am o întrebare :
Menstruatia mi-a venit pe data de 8 termenul fiind de 6 zile, ciclu menstrual a durat 17zile, după care am băut pastile Escapella datorita unui contact neprotejat, apoi mi-a venit menstruatia timp de 6 zile iar ciclu menstrual fiind de 12 zile, apoi iarăși mi-a venit menstruatia timp de 5 zile și acest ciclu are deja 54 de zile dar menstruatia nu vine, care ar putea fi cauza? Am dureri de burtă și spate, sânii sunt sensibili, am putină greață, ar putea fi o sarcină sau mai degrabă o infectie? Scurderi de lichid cantitativ mai mult dar fară culoare, in zona anusului am o iritație, prurit.
Vă multumesc pentru răspuns.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu te mai astepta sa-ti vina menstruatia, ca ea vine cand vrea din cauza efectelor secundare masiva, provocate de pastila escapelle, care ti-a afectat tot sistemul hormonal pentru urmatoarele 6-12 luni.
Cat privesc scurgerile si iritatiile, mergi al un control ginecologic, sa vezi daca nu cumva ai o infectie, sau boala cu transmitere sexuala.

| corbulalbrosu a răspuns:

De regula dupa ce este folosita pastila contraceptiva, activitatea hormonala este afectata mai mult sau mai putin grav/sever pentru o perioada imposibil de anticipat. Ciclul menstrual poate deveni uneori extrem de scurt avand lungimea in jur de cca. 2 saptamani, dar de obicei fiindca ovarele sunt destul de afectate acestea devin incapabile sa dezvolte si maturizeze ovule si astfel ovulatia intarzie sa mai aiba loc. Fiindca ovulatia NU se produce la timp, ciclul menstrual se prelungeste si devine mult mai lung uneori ajungand chiar si la perioade de timp care pot fi chiar si de 5-6 luni in cazurile mai grave. Fiindca este cu totul imposibil de stabilit in ce mod actioneaza hormonii sintetici proveniti din acea pastila nenorocita asupra organismului si modul in care afecteaza activitatea glandelor endocrine, absolut nimeni NU se poate pronunta si nici nu poate sa-ti ofere raspunsul corect la aceasta intrebare. Doar in privinta existentei sau a lipsei sarcinii raspunsul CORECT si PRECIS poate fi obtinut intr-un mod foarte simplu si avut la indemana, prin efectuarea unui test de sarcina. Multa sanatate!