| denisaaadeni a întrebat:

Am ciclu menstrual neregulat (mereu imi intarzie 3, 4 zile chiar si in jur de 10 cateodata). Am avut contact sexual neprotejat ultima data pe data de 24 mai, iar menstruatia trebuia sa apara undeva pe data de 19-20 mai (dupa cum ar fi normal, dar in general + cateva zile). Menstruatia inca nu a aparut, am facut 3 teste de sarcina la perioade diferite de timp, ultimul fiind pe data de 6, toate au iesit negative. Mentionez ca am avut simptomele premenstruale (sani sensibili, usoare stari de greata, crampe din cand in cand, usoare dureri de spate) pe care le am de fiecare data, cu exceptia faptului ca nu mi s-au umflat sanii ca de obicei. Planuiesc sa merg la un medic si sa mai fac un test de sarcina peste o zi. Credeti ca exista posibilitatea de a fi insarcinata? Multumesc.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiind un ciclu neregulat, NU se poate calcula niciodata, data urmatoarei aparitii, ca atare, "intarzierea" de care vorbesti, este o aberatie!
In situatia ta, folosesti prezervativ intotdeauna, pentru ca, nu se poate calcula ciclul menstrual si evident ovulatie si perioada fertila.
Pentru cele cu ciclu neregulat ca tine, testul de sarcina se afce DUPA 21 de zile de la ULTIMA partida sexuala!
Orice test facut inainte de 21 de zile, va arata negativ, chiar daca esti insarcinata, deoarece, este facut prea devreme.

| catablondu a răspuns:

Buna,
din pacate, testele de sarcina nu reprezinta in toate cazurile o confirmare sau o infirmare reala a sarcinii. Pe de alta parte, chiar daca ai fi ramas insarcinata, dureaza ceva timp pana cand organismul isi schimba comportamentul.
Cel mai sigur ar fi sa mergi la un ecograf, situatie in care s-ar vedea clar daca e sau nu sarcina.
De asemenea, in ceea ce priveste dereglarile menstruale, e posibil sa existe o mica disfunctie hormonala care ar fi bine sa fie investigata.
O zi frumoasa!