| 111_9849 a întrebat:

am o intrebare. muschii abdominali pot genera o senzatie ca cea in care bebelusul misca in burtica? se poate ca muscgii sa zvacneasca, si sa simti ca ceva parca impinge in burticA? poti confunda miscarea bebelui cu cea a muschhilor? mersi

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O femeie insarcinata isi da seama imediat daca miscarea este a bebelusului sau nu. In primul rand ca miscarea copilului este mai profunde decat muschii abdominali. In al doilea rand, ea se simte dupa cam 4 luni si jumatate de sarcian, cand copilul este suficient de mare incat miscarea lui sa fie inconfundabila.

| CoquineNoire a răspuns:

Daca faci sport,muschii se contracta(in afara antrenamentului),pulseaza, se zbat, probabil ca e vorba de fasciculatii musculare. Sunt determinate de mai multi factori, ba stres, ba lipsa de Calciu, Magneziu, Potasiu, Sodiu, oboseala, suprasolicitare musculara, dar poate sa apara si in unele afectiuni neurologice nu tocmai benigne. Dar de cele mai multe ori nu e vorba decat de ceva trecator.

| AndaWest a răspuns:

Cateodata se mai intampla sa iti zvacneasca muschii de la burta sau la picior, ma rog, dar din cate stiu eu cand misca copilul te doare un pic. daca ai suspectul ca esti insarcinata fa-ti un test de sarcina sau mergi la ginecolog

| PuFuLeTeLe_9807 a răspuns:

Si mie mi se mai intampla si sunt baiat laughing ce pot sa zic... Poate sunt insracinat straight face