| ioanaaaaa4333 a întrebat:

Buna TPU! Am o nelamurire.
Mie trebuie sa imi vina menstruatia pe 6 iulie, iar simptomele mele premenstruale intarzie sa apara. Eu am avut relatii sexuale neprotejate in ziua a 12 a. (am menstruatia de 29-30-31 de zile).
Ar trebui sa-mi fac griji de o potentiala sarcina? Sau doar nu am simptomele premenstruale?
Multumesc

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Pare foarte putin probabil.
Eu zic sa nu te ingrijorezi degeaba.Mai sunt cateva zile pana cand trebuie sa inceapa sangerarea menstruala, deci momentan, avand in vedere ca nici macar nu exista intarzieri, nu ai motive sa iti faci griji.
Relaxeaza-te si bucura-te ca de data asta, simptomele sindromului premenstrual nu iti afecteaza buna dispozitie happy
Nu este obligatoriu ca acestea sa fie resimtite de toate femeile, sau sa se manifeste mereu pe aceeasi durata ori cu aceeasi intensitate.Pot exista luni in care sa nu le resimti si luni in care sa te simti oribil.Sau luni in care apar cu o saptamana inainte si luni cand apar cu o zi sau doua inainte.Pana la urma, organismul trece prin schimbari, ajustari, deci este perfect normal sa mai existe si mici diferente de la un ciclu la altul.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La un ciclu de 29-30 de zile, ovulatia se produce in ziua 14-15.
Cum tu ai avut sex neprotejat in ziua 12, erai deja in perioada fertila, la inceput. Si daca au existat si partide consecutive de sex neprotejat, cu siguranta s-a scurs sperma in vaginul tau.
Sa nu uitam ca, spermatozoizii pot trai 3-4 zile in mediul umed din interiorul tau. Asadar, exista sansa sa fii gravida.

| ioanaaaaa4333 explică (pentru Violleta2022):

A fost o singura partida. aplicatia imi arata ca nu eram in perioada fertila.
a ejaculat pe mine efectiv(a durat mai mult de cand a scos-o pana s-a terminat efectiv)
din nou problema mea e ca nu am simptomele premenstruale. ma mai dor uneori ovarele

| Violleta2022 a răspuns (pentru ioanaaaaa4333):

Nu stiu ce aplicatie ai tu, dar dupa calculul meu, ziua 14-15 este ovulatia, fiindca se produce in mijlocul perioadei dintre 2 cicluri menstruale de 28-30 de zile( asa cum ai declarat ca ai tu ciclul).
Cum un ovul poate tarii 3-4 zile in corpul tau, ziua a 12-a era deja in perioada de fertilitate de inceput. Deci sanse de sarcina sunt, minore, dar sunt.
Poti face un test de sarcina DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala, si vei stii sigur daca esti.

| ioanaaaaa4333 explică (pentru Violleta2022):

Folosesc flo. am facut si test de sarcina de la barza ultra sensibil si a iesit negativ. deci cred ca pot sa stau linistita (l-am facut dupa 19 zile. cred ca 2 zile nu conteaza si oricum era test special)

| Floridori a răspuns:

Pot fi ambele variante.
Este posibil sa nu ai simptomele sindromului premenstrual.
La fel de bine este posibila o sarcina din moment ce ziua 12 a ciclului face parte din perioada fertila atat in cazul unui ciclu de 29 de zile, car si in cazul unuia de 30.
Desigur, sarcina ar fi o optiune doar daca in urma contactului sexual, sperma a ajuns in vagin.

| ioanaaaaa4333 explică (pentru Floridori):

Nu cred ca sperma a ajuns in vagin. a ejaculat pe burta mea. mi-e teama doar ca poate s-a scurs sau ceva...

| Floridori a răspuns (pentru ioanaaaaa4333):

Daca sperma nu a ajuns in vagin, nici in timpul ejacularii, nici prin intermediul lichidului preejaculator in cazul contactelor repetate fara urinare intre ele, atunci nu poate fi vorba de sarcina.

| ioanaaaaa4333 explică (pentru Floridori):

Am avut un singur contact. el a ejaculat pe burta mea. din nou zic, singura mea temere e ca poate s-a scurs catre vagin. atat

| ioanaaaaa4333 explică (pentru Floridori):

Multumesc enorm❤️

| Floridori a răspuns (pentru ioanaaaaa4333):

Cu drag!
Numai bine!

| Floridori a răspuns (pentru ioanaaaaa4333):

Pare foarte putin probabil.
Eu zic sa nu te ingrijorezi degeaba.Mai sunt cateva zile pana cand trebuie sa inceapa sangerarea menstruala, deci momentan, avand in vedere ca nici macar nu exista intarzieri, nu ai motive sa iti faci griji.
Relaxeaza-te si bucura-te ca de data asta, simptomele sindromului premenstrual nu iti afecteaza buna dispozitie happy
Nu este obligatoriu ca acestea sa fie resimtite de toate femeile, sau sa se manifeste mereu pe aceeasi durata ori cu aceeasi intensitate.Pot exista luni in care sa nu le resimti si luni in care sa te simti oribil.Sau luni in care apar cu o saptamana inainte si luni cand apar cu o zi sau doua inainte.Pana la urma, organismul trece prin schimbari, ajustari, deci este perfect normal sa mai existe si mici diferente de la un ciclu la altul.

| Teo29 a răspuns:

Folositi prezervativul inaintea fiecarui contact sexual pe viitor!