| eliza7943 a întrebat:

am o nelamurire...
Ultimul CM a fost de pe 27.01 -31.01 inclusiv ...pe data de 10 am fost ferila iar eu am facut sex in acea zi, noaptea spre 11.Luna aceasta trebuia sa imi vina CM pe data de 24.02-28.02 inclusiv..prin urmare mi-a intarziat 4 zile
Este posibil sa fi ramas insarcinata de la lichidul preejaculator daca el s-a masturbat in ziua aceea?(finalizarea nu a fost in vagin)
Multumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fara a fi specificat in mod foarte clar, cert si precis caracteristica ciclului menstrual si anume ca a fost mereu foarte regulat si de asemenea ca lungimea ca numar de zile a fost intotdeauna de 28 de zile, nu se poate formula un raspuns care sa fie in mod sigur cel corect. Fiindca dupa calculele prezentate si precizarea conform caruia pornirea menstruatiei ar fi trebuit sa se produca in data de 24.02 reiese ca ar fi vorba de un ciclu menstrual care este REGULAT si are o periodicitate de 28 de zile (27.01 - 23.02 = 28 zile), inseamna ca in acest caz ovulatia intr-adevar s-ar fi produs in data de 10.02. Fiindca sexul amintit a fost intretinut in ziua ovulatiei, bineinteles ca exista posibilitatea de a se fi format o sarcina prin intermediul lichidului preejaculator care a putut fi contaminat prin amestecarea sa cu resturile de sperma ramase in uretra in urma masturbarii care s-a produs cu cateva ore mai devreme. Intotdeauna in urma ejacularii in uretra raman resturi de sperma cu spermatozoizi viabili chiar si dupa trecerea a 3-4 ore de la masturbare, resturi care pot fi eliminate numai printr-o urinare care are loc inainte de a intretine un act sexual neprotejat. In acest moment se poate efectua un test de sarcina beta-hCG intr-un laborator de analize medicale pe baza analizei de sange, sau efectuarea acasa a testului de sarcina pe baza urinei, incepand cu data de 3-4 Martie, al carui rezultat va fi valid, valabil si corect in proportie de peste 98%. Testul efectuat in acest moment are o acuratete de doar 80-85% in cazul in care este NEGATIV. Dar daca exista o sarcina formata si instalata in uter, atunci rezultatul POZITIV poate deja sa apara si in acest moment. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ati facut neprotejat? daca da, sunt sanse sa fi ramas intrucat foarte probabil sa-i fi ramas spermatozoizi pe canal care au ajuns in tine in momentul actului chair daca nu a terminat inauntru. Fiind si-n perioada de maxima fertilitate ar fi chiar sanse destul de mari.

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil sa fi ramas gravida.

| Andreeush a răspuns:

Fă un test de sarcină.