| Andreeaioana20 a întrebat:

Buna ziua! Am si eu o nelamurire care ma nelinisteste de cateva zile.
De la inceputul anului, menstruatiile mele au fost in intervalul 23-28 ianuarie, 22-27 februarie si 24-29 martie. In mod normal, trebuia sa imi vina menstruatia, conform unei aplicatii, pe data de 26 aprilie. Suntem in 29 aprilie si inca nimic, niciun simptom.
In luna martie, pe data de 5, adica in perioada fertila, eu si prietenul meu am avut un moment mai intens, dar nu a fost contact sexual, ci mai mult un petting. Mi-a introdus degetul in vagin, dar a fost curat pe maini, sau cel putin asa stim amandoi in acest moment.
Intrebarea mea este: ar putea exista o sansa de a ramane insarcinata daca, prin absurd, el ar fi avut lichid preejaculator pe deget in momentul in care mi l-a introdus mie atunci? Totusi, daca era sa fie o problema, atunci nu mi-ar fi venit menstruatia luna trecuta, dar a venit, si normal, fara intarziere.
Stiu ca e o intrebare tot adresata aici de ceva timp, insa de vreo 3 zile sunt foarte speriata de acest gand, desi stiu intr-un fel ca nu sunt sanse.
Luna aceasta, de la ultima menstruatie din martie, am mai iesit de vreo 3 ori, si dintre acestea, doar de vreo 2 ori am fost ceva mai apropiati in partea de jos, la nivelul organelor. Ne-am "frecat" mai mult prin haine(pantaloni si lenjerie intima), insa i-am simtit penisul ca fiind in stare ceva mai erecta in timpul petting-ului. Ar putea fi vreo sansa si de aici sa treaca prin pantaloni lichidul preejaculator sau, eventual, sperma, si sa ajunga la mine?
Sunt foarte speriata de acest lucru, eu fiind si o fire foarte panicoasa de fel.
Mentionez ca eu, in general, nu pot aproxima daca am um ciclu regulat, lungimea acestora variind intre 27-28-poate chiar 35 de zile uneori.
Sa fie stresul o cauza pentru care imi intarzie acum menstruatia? Pentru ca numai la asta ma gandesc in ultimele zile. Am mai patit sa imi intarzie si anul trecut, cate o saptamana jumate, din cauza stresului pentru ca am avut examene.
Va multumesc anticipat pentru timpul pe care mi l-ati acordat si sper sa ma ajutati.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu esti insarcinata, ai dereglari hormonale, mergi la medicul ginecolog, ce varsta ai?

| corbulalbrosu a răspuns:

23.01 - 21.02 = 30 zile, Ovulatia in a 17-a zi a ciclului = 08.02
22.02 - 23.03 = 30 zile, Ovulatia in a 17-a zi a ciclului = 10.03
24.03 - 29.04 = 37 zile?
Daca ai fi introdus informatia corecta si anume lungimea de 30 de zile in acea aplicatie existenta pe telefonul mobil, doar asa ar fi fost indicate datele probabil CORECTE ale actualului ciclu menstrual care teoretic ar fi arata asa :
24.03 - 22.04 = 30 zile; Ovulatia 09.04; Per. fertila 5 - 10 Aprilie
In data de 5 Martie care a putut fi prima zi a perioadei fertile in
cazul in care ciclul menstrual ar fi fost planificat hormonal sa fie lung de 30 de zile, probabilitatea sa se poata forma sarcina era de pana in maxim 8-10% insa probabilitatea putea exista numai in cazul in care SPERMA adevarata ar fi fost ejaculata in vagin. Insa in mod cert NU s-a format sarcina fiindca a urmat o sangerare menstruala care s-a desfasurat pe perioada a 6 zile.
Lichidul preejaculator NU ARE spermatozoizi in continutul sau asa cum este produs de cele 2 glande bulbouretrale si de aici rezulta ca este cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina prin intermediul lichidului preejaculator NECONTAMINAT cu resturi de sperma ramase in uretra penisului dupa... o ejaculare.
Fiindca ai mentionat faptul ca uneori s-a mai intamplat ca ciclul sa fie mai lung : ""Mentionez ca eu, in general, nu pot aproxima daca am um ciclu regulat, lungimea acestora variind intre 27-28-poate chiar 35 de zile uneori."" se poate aprecia ca si in acest caz este vorba tot de un astfel de ciclu menstrual... mai lung, fiindca asa a fost PROGRAMAT HORMONAL chiar din prima zi a actualului ciclu.
Se poate aprecia si considera ca in proportie de peste 99% a fost imposibil sa se formeze o sarcina ca urmare a jocurilor sexuale intretinute in luna Aprilie dupa o ultima menstruatie autentica. In mod cert in urmatoarele zile va porni sangerarea menstruala mult asteptata.
Multa sanatate!

| Catrice a răspuns:

Da,și-au luat zborul niște spermatozoizi, s-au ascuns în chiloței și au așteptat sa de ataculhee hee