| Andra3325 a întrebat:

Am o problema. Acum doua luni am intretinut relatii sexuale cu partenerul meu, iar ciclul mi-a venit regulat acum o luna. Luna aceasta trebuia sa imi vina pe 11 dar mi-a intarziat 6 zile. Am 16 ani. Mentionez ca am facut neprotejat dar el nu a ejaculat in vaginul meu. Ajutor! Sunt in panica

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca nu ai mai intretinut sex ulterior ultimei menstruatii, orice probabilitate de a fi insarcinata devine cel putin teoretic imposibila in cazul in care ultima menstruatie a inceput la data normala si s-a desfasurat in conditii similare cu celelalte menstruatii anterioare. Precizez, daca nu ai mai intretinut acte sexuale dupa ultima menstruatie nu poate fi vorba de existenta unei sarcini nici macar ipotetice. Mai mult ca sigur este vorba de o dereglare hormonala in cazul in care ciclul tau menstrual este unul REGULAT. In cazul in care ciclul tau este NEREGULAT inseamna ca nu este vorba de o intarziere ci pur si simplu acest ciclu menstrual este unul mai lung si in aceasta situatie menstruatia va porni in momentul in care hormonii o vor declansa. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Daca ti-a venit menstruatia de ce mai esti panicata de sarcina?

| Mindilica a răspuns:

Da, poti ramane insarcinata si daca partenerul nu a ejaculat. Multi copii s-au nascut prin coit intrerupt.