| coco_3691 a întrebat:

am o problema cred ca sufar de varicocel deoarece la testiculul stang se simt ca niste vene incalcite... ceva de genu asta si m am interesat si cam asta se manifesta la varicocel, am varsta de 16 ani si vreau sa stiu daca ar trebui sa ma ingrijorez. Credeti ca este alta problema? si sincer nu prea am chef de operatii.

2 răspunsuri:
| reanu a răspuns:

Consulta un dr daca ai varicocel netratat duce la sterilitate

| AlexStanica a răspuns:

Cel mai bun sfat pe care poti sa il primesti la o astfel de problema e sa consulti un urolog. Nu iti fie jena sa apelezi la ajutorul parintilor, mai ales daca ai simptome (durere, disconfort).
In ceea ce priveste suprafata testicolelor, trebuie sa stii ca nu este neteda, are neregularitati si sunt sanse sa iti faci probleme degeaba, dar cel mai bine fa un consult.
Parerile si articolele de pe net, desi bine intentionate, nu intotdeauna au si o sursa credibila in spate.
Succes - sa lasi un update dupa consultwinking