| GarofitaParfumata a întrebat:

Buna TPU am o problema existentiala. Ma pricep atat pe parte practica, cat si pe parte artistica, as vrea sa devin medic pentru oameni dar as vrea sa fiu si medic legist si in acelasi timp si detectiv (particular cel mai probabil) dar imi place atat de mult sa scriu si sa joc (ma refer la actorie). Am o singura viata si atatea optiuni, chiar nu stiu ce sa fac. Va multumesc pentru orice sfat.
scuze pentru categorie dar pe cariera se raspunde greu.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cam multe dorinte. Depinde daca ai si har pentru a deveni si practica una dintre meseriile respective.Succes.

| Oana92 a răspuns:

Lasa filmele americana si coboara cu picioarele pe pamant! Inainte sa iti pui astfel de probleme intereseaza-te ce inseamna sa fii medic, medic legist sau detectiv in Romania. Vei ramane cu variantele scris-actorie, te asigur. Iar pe astea doua le poti imbina foarte usorwinking

| raluk27 a răspuns:

Daca esti medic legist, n-o sa ai timp sa fii si detectiv, adica sa stai cu orele sa urmaresti oamenii.
Cat despre medicina: ori alegi medicina legala ori alta ramura (generala, chirurgie, ortopedie, neurologie etc)
2 sfaturi:
- nu te mai uita la filme, ca viata reala nu are nicio legătură.
- gandeste realist si renunta la idealuri gen fetita de 5 ani care vrea sa devina balerina, cantareata, fotomodel si doctorita

| Nitunitu a răspuns:

Ai multipla personalitate si ai poza unui presedinte la avatar...

| LedZep a răspuns:

Fa-ti un plan provizoriu. Poti sa le faci pe toate, dar nu deodata. Ai o viata inainte. Observa care orientare e mai potrivita pentru fiecare etapa a vietii tale si incearca sa stabilesti o ordine, eventual chiar legaturi intre ele. Si eu vreau sa dau la medicina din clasa a 7-a inca, acum sunt a 12-a), fac tobe de vreo 5 ani si sport de cand ma stiu. De 2 ani ma pasioneaza foarte mult gatitul. Nici eu nu prea stiu in ce parte sa o iau, dar mi-am facut un "desfasurator aproximativ". Succes!