| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU, am o problemă legată de dragoste. Eu când am fost mică am fost abuzată sexual, nu m-a violat, doar că m-a atins pe unde a vrut el și nu m-a lăsat să mă mișc. Acum am 21 de ani și nu pot să mă gândesc la relații sexuale cu bărbați pentru că îmi este frică să nu pățesc la fel. Faptul că bărbații au o putere fizică mai mare decât mine mă duce doar la gândul că o să îmi facă ce vor ei și că eu nu o să am posibilitatea să controlez ceva.

Problema mea e și că nu cred că pot să vorbesc cu cineva specializat despre asta, deoarece simt un sentiment de greață profund și efectiv îmi vine să vomit doar gândindu-mă la acel abuz. Am încercat să vorbesc cu voce tare singură, adică să imit o conversație la psiholog și m-am blocat atât de rău încât nu puteam să mai vorbesc.
Nu știu ce să fac, simt că ma sufoc cu amintirea asta. Am coșmaruri cu el și mă trezesc uneori noaptea în mijlocul camerei, deoarece fug în somn în încercarea de a scăpa din mâinile lui...sunt disperată, vreau să scap de amintirea asta. Aveți vreun sfat?

14 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

De ce nu incerci cu o femeie?

| ania a răspuns:

Te-ar ajuta foarte mult sa mergi la Ellel Ministries unde se face consiliere creștină de către persoane cu multa experienta în astfel de cazuri, se poate face programare și pe net., vin multe persoane și din străinătate, se fac programări pe 2, 3, 4 luni înainte. Dacă ai retineri îți poți comanda cartea Sarah, de Sarah Shaw de la editura lie, Elpis unde o femeie care fost violata mulți ani de tatăl ei și căreia medicii psihiatrii Nu- i dădeau nici o șansă de vindecare, a fost consiliata și s- a vindecat și a reușit sa aibă o căsnicie fericita.

| ania a răspuns:

Primul pas spre vindecare e sa alegi sa ierți persoana care te- a abuzat, altfel ai putea sa fii prizoniera acelor amintiri pentru toată viata. Și sa refuzi sa generaluzezi: nu toți bărbații sunt abuzatori, sa refuzi sa acționezi din frica - (pentru a evita sa fiu rănită din nou, fug de toți bărbații.)
Și eu am avut parte de doua tentative de viol, am mers la jogging între doua localități și un top m- a tras după el prin mălai, am încercat sa negociez cu el ca nu are rost sa stea în închisoare câțiva ani pentru câteva minute de pofta, pana la urma m- a sărutat doar forțat și am reușit sa fog. Pe urma ma tot spălăm pe dinți și îmi era scârbă de gura mea și parca ma simțeam tot murdara dar m-am rugat, l- am iertați Dumnezeu m- a eliberat de orice trauma.
În a doua situație eram tot la fuga și pe marginea drumului era un șanț mare și deodată un tip sare peste mine, ma arunca în șanț, ms mobilizează. Eu am strigat de doua ori cu voce tare, Doamne scaoa- ma! Am simțit în corp o postere supranaturala, am reușit sa- mi trag genunchii langa piept, sa - lovesc cu picioarele în piept, sa- l dau jos de pe mine și sa fug. Tot kafel, i- am spus lui Dumnezeu ca îl iert. M- am uitat în jurnalul în care îmi scriam dimineața ce percepem din partea Creatorului în timpul meu de rugăciune și am gasit: sa cer în mai mare măsură protecția sângelui lui Iisus Hristos peste viata mea.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai nevoie de un PSIHOLOG cu care sa vorbesti!

| mihai69 a răspuns:

Te cred că e greu.
Dar încearcă să vorbești mai întâi cu un psiholog despre acest blocaj (fără a intra în detalii - doar spui că ai vrea să te descarci de o mare problemă și efectiv nu poți să vorbești despre asta). Dacă e cu adevărat competent, te va ajuta să poți deschide mai mult.
Și, evident, până la urmă veți putea ajunge la miezul problemei.
Să nu crezi că asta se întâmplă peste noapte - va dura ani...
Baftă!

| mihai69 a răspuns:

PS: te-ar ajuta enorm și să mergi la un antrenor personal (femeie) cu care să faci exerciții fizice, să înveți ceva tehnici de autoapărare ca să poți câștiga mult dorita încredere în sine!

| doctorandus a răspuns:

Dap, dupa ania solutia e sa treci la pocaiti.

| Dandinelle a răspuns:

Inetleg ca simti scarba dar gandeste-te ca acea experienta inca iti controleaza viata, iar tu ai dreptul sa ai o viata cum vrei tu si nu controlata de aceasta trauma. Incearca sa vorbesti cu cineva specializat pentru ca acea persoana te poate ajuta foarte eficient. Sincer un psiholog aude multe, nu ai de ce sa-ti fie frica, jena, te duci sa discuti cu el/ea pentru tine.

| just4ubr2015 a răspuns:

Cautati un prieten care sa fie alaturi de tine si care sa te faca sa treci peste mai usor nu mai cheltui banii degeaba la psiholog.

| GeorgeCazan a răspuns:

Abuzul în care ai fost implicată a fost viol, chiar dacă tu nu îl numești viol. Vorbește cu un psiholog.

| doctorandus a răspuns (pentru GeorgeCazan):

Nu stiu, mai, in tara unde stau eu violul presupune penetrare (de ex. cu degetul), fie orala, fie vaginala, fie anala. Deci nu orice abuz sexual e viol.

| FilipSorin a răspuns:

Dumnezeu este soluția
Stiu ca unora li se pare cringe sau degeaba acest subiect dar El este soluția
Nu iti zic sa te duci la biserica, nu iti zic sa te duci sa te spovedești, nu iti zic sa te duci sa faci ca cei ortodoxi
Doar sa vorbești cu El, ajuta foarte mult

| DonEnnioSalieri a răspuns:

Fugi, fugi cat mai departe de trecut daca vrei sa iti fie bine.
Uneori noi oamenii cat ne am dori sa ne vindecam traumele nu putem pentru ca nu intelegem mecanismul gandirii, mergi la un psihiatru daca te intereseaza fericirea si viitorul tau.

| starkuru a răspuns:

Eu spun sa te lasi in mana sortii. Aya ye se mai intampla