| Anonimule000 a întrebat:

Buna, TPU! Am o problema. Mi-a intarziat menstruatia 11 zile. Mentionez ca nu e regulata. Ultima oara mi-a intarziat 6 zile. Astazi am facut un test de sarcina si a iesit negativ. Am dureri precum mi-ar veni, dar tot întârzie. Posibil sa fiu si putin racita ca ma dor foarte tare ovarele. Ultimul contact sexual a avut loc in perioada de ovulatie...dar banuiesc ca atata timp cat nu am o menstruatie regulata, nici perioada de ovulatie nu e regulata.
A, si inca ceva. In momentul in care ramai însărcinată, mai există durere de burta precum ar urma sa vina menstruatia?
Va rog, ajutați- ma!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Avand un ciclul de tip neregulat NU poti afirma ca ti-a intarziat ciclul, deoarece acesta nu se poate calcula, cum nu se poate aproxima sau calcula nici ovulatie si nici perioada fertila!

Stiind deja ca ai ciclu neregulat, trebuie sa ai INTOTDEAUNA sex protejat, pentru a nu ramane gravida.

Ciclul nu intarzie din cauza unei raceli, doar din cauza schimbarilor hormonale!

Fa un testd e sarcina DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala, ca sa aflii cu siguranta daca esti sau nu gravida.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul menstrual are caractristica principala de a fi NEREGULAT, in acea situatie este cu totul IMPOSIBIL sa poata fi determinate : lungimea ciclului, ziua ovulatiei, zilele perioadei fertile si ziua in care va urma sa porneasca menstruatia. Astfel ca in aceste cazuri NU poate fi vorba de o ''INTARZIERE'' a pornirii menstruatiei ci pur si simplu este vorba de o ''PRELUNGIRE'' a ciclului menstrual, care este provocata de functionarea incorecta defectuoasa a uneia sau a mai multor glande endocrine ceea ce are ca prim efect dereglarea activitatii hormonale care la randul lor deregleaza desfasurarea ciclului menstrual.
Fiindca NU ai de unde sa stii in ce moment al ciclului au fost intretint/e actele sexuale, rezulta ca afirmatia ta : ''Ultimul contact sexual a avut loc in perioada de ovulatie...dar.'', este gresita, eronata fiindca NU poti sti cand a fost intretinut acel sex. Fiindca au inceput sa apara semne si semnale care pot fi asociate simptomelor premenstruale care apar/se produc doar in cazul in care NU este formata si NU este instalata o sarcina in uter, cel mai probabil in zilele urmatoare va porni menstruatia. Multa sanatate!