| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU
Am o verisoara care are o problema majora cu diferenta de inaltime intr-un cuplu. o diferenta de 5-7 centrimetri e mica sau e ok intr-un cuplu? Am incercat sa ii explic ca la baza unei relatii nu sta nici inaltimea, nici greutatea, etnie etc...Dar a tot auzit ca o fata trebuie sa fie mai mica decat "prietenul" ei chiar si atunci cand poarta tocuri, sa nu mai spunem fara tocuri cat de mica ar trebui sa fie. Mie sincer mi se par unele "reguli" puse de societate in relatiile dintr-e oameni atat de penibile, inteleg ca firesc este ca Barbatul sa fie mai inalt decat femeia, dar cum pot cei din societate ca el sa fie mai inalt decat ea cu 20 sau 30 de centrimetri?
Nu stiu, mie mi se pare 5-7 centimetri o diferenta ok intr-un cuplu, voi ce ziceti?
Va multumesc.

5 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

Pai eu zic ca tu gandesti foarte bine. Este o "regula"impusa de societate, asta am auzit si eu de cand eram mica. Parerile sunt impartite, nu o sa poti sa-i scoti omului din cap ce vrea el sa creada. E parerea lui.
Stai fara grija, daca se va indragosti de un baiat mai mic de inaltime, isi va schimba parerea.

Si stii de unde stiu? Am o prietena care avea acceasi parere, asta pana s-a indragostit de un tip mai mic decat ea cu aproape un cap! Ei bine, sunt impreuna si se iubesc mai mult ca niciodata.

| vocea a răspuns:

Hai sa fim sinceri deferenta nu conteaza daca te iubesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Diferentele astea de inaltime, greutate si asa mai departe, ar trebui sa intervina doar atunci cand persoanele abia ce se cunosc. Dar daca pe persoanele respective le leaga ceva, incep sa se cunoasca mai bine, se indragostesc si se iubesc. Atunci toate aceste lucruri nu mai conteaza. Toti cei care gandesc asa intr-un cuplu adevarat, in care exista respect si iubire adevarata. Ar trebui sa-si puna problema altfel. Daca ar fi cu un baiat mai inalt ca ea iar acesta, Doamne fereste, si-ar pierde picioarele. Ce ar face? L-ar parasi? Doar pentru ca are proteze? Iti zic eu ca nu. Asta daca l-ar iubi cu adevarat, pentru ca atunci nimic nu mai conteaza. Nu exista altceva, mai ales scuze patetice ca acestea. Arata-i poza asta --> http://imgur.com/a/Ez84d

| Alicezzz a răspuns:

Nu vad o problema diferenta de inaltime... poate o problema inchipuita sau indoctinata! Dar degeaba ii explici tu daca asta i-a intrat in cap!

| valy1234qwerty a răspuns:

Serios? Intre ei sta o simpla problema, ca e mai inalta cu 5 cm? Tot ce conteaza e ca se iubesc, nu strica nimic ca e mai inalta. Inaltimea o face mai frumoasa, si sa se mandreasca cu asta, nu sa o abordeze drept problema