| didiDia a întrebat:

De ce oamenii cand aud de relatii cu diferenta mare de varsta(cel putin 8 ani) gandesc automat ca relatia respectiva nu va dura mult?(adica nu va duce sub nici o forma la casatorie si va dura probabil maxim 2-3 ani) De ce sunt ei asa de convinsi ca femeia si barbatul din respectivul cuplu nu se pot intelege bine si sa aiba o relatie frumoasa, in ciuda diferentei de varsta? Mai precis, de ce lumea se cramponeaza de niste chestii superficiale, care nu conteaza? De ce da lumea valoare unor lucruri care nu ar prea trebui luate in seama?(diferenta de educatie, avere, inaltime, varsta, rasa, etc.)Totusi, cand vorbesc de diferenta de varsta am o mica limita: persoana care are mai multi ani sa fie mai tanara decat parintii persoanei mai tinere.

Răspuns Câştigător
| RobertTmroo a răspuns:

Orice relatie cu diferenta de varsta intre cei doi poate dura si poate fi frumoasa daca cei doi se respecta, se atrag si se iubesc cu adevarat, aici depinde ca cei doi sa se "citeasca" bine unul pe altul, sa se convinga ca sunt potriviti unul pentru altul si ca sunt fericiti impreuna, dar dupa cum ai observat si tu, asa sunt oamenii din jurul nostru, trebuie intotdeauna sa comenteze despre ceva, ca ea/el e mai inalt(a)/scund(a), mai frumoas(a)/urat(a), are doar liceu si nu faculta, e mai invarsta, mai plinut(a), mai saraca(a)..., asa sunt oamneii, nu trebuie sa le dai atentie, altfel nu vei ajunge departe si nici fericita nu vei fi, sincer sunt putine persoane din jurul nostru care vor cu adevarat sa ne vada fericiti, iar daca i-am asculta pe toti, atunci cu siguranta nu am ajunge sa fim fericiti, conteaza ca cei doi implicati in relatie sa faca cum simt ei ca e mai bine, adevarul este ca doar cei doi implicati in relatie stiu cu adevarat si exact cum sta treaba intre ei si ce a ce simt unul pentru altul, dar cum ai spui si tu, diferenta de varsta sa fie cu limita, nu e ok daca el are sapteze si cinci de ani iar ea are douazeci, ca doar nu prea are viitor acea relatie, sansele ca cel de saptezeci si cinci sa nu mai traiasca mult sunt mari, deci nu e vorba de o relatie de lunga durata, doar de interese din pacate...winking, dar fiecare face si decide cum vede ca e bine.
Bafta in toate happy!

| didiDia explică (pentru RobertTmroo):

Multumesc, RobertTmroo!

8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Comentarii negative pe tema diferentei de varsta apar atunci cand fata este minora sau este sub 20 de ani. Daca fata are peste 20 de ani nu vad un motiv serios de comentariu pe seama diferentei de 8-15 ani --- psihologii considera baietii ca fiind suficient de maturi si responsabili in vederea intemeierii unui familii abia in jurul varstei de 30 de ani!

| superdorex a răspuns:

Nu neaparat e valabil asta cu diferentele de varsta sa stii, poate fi un obstacol cand de exemplu ea are o varsta frageda in jur de 16-18 si el 26 atunci nu as fi de acord cu o relatie deoarece ea are o altfel de mentalitate si gandire iar el poate profita dar in rest nu exista incoveniente, dragostea nu tine cont de varsta!

| doc69 a răspuns:

Pentru ca oamenii au prejudecati si uita un adevar simplu suntem unici si indiferent de experiente tot exista o particularitate a fiecaruia... daca tie iti este bine si cat iti este bine.fa ce simti intotdeauna...nimeni nu traieste in locul nimanui

| raluk018 a răspuns:

Nu exista limite de varsta in dragoste.ar fi bine ca toti cei care scriu si citesc aici, sa invete o regula veche de cand lumea: IN RAZBOI SI IN DRAGOSTE NU EXISTA REGULI

| Cezarul a răspuns:

Cred ca conteaza si varsta, un exemplu : ea 16 ani si el 24 ani nu cred ca se poate numi o relatie din motive de comunicare,interese,activitati.
Iar cu diferentele care le fac cei "din exterior",dupa parerea mea nu este decat barfa, comentarii inutile, acea gandire de dictator invechita care sa fim seriosi...inca mai "pluteste".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de situatie. Exista in viata fiecaruia o virsta la care mintea poate juca feste, interesele pot fi altele, sau iti poate sucii mintile o alta persoana.Totul depinde de cei doi parteneri.Foarte adevarat ca sint si cazuri cind totul este atit de frumos si poate dainui pe vecie.Nu virsta ar trebui sa fie impedimentul unei relatii si nici alt motiv, atita timp cit totul este bine si frumos.Mult noroc.

| Menegon_Ioan_1963 a răspuns:

Nu e o regula (si logic nu ar trebui sa conteze)doar ca problemele ar putea sa apara dupa odata cu inaintarea in varsta. Daca el e mai in varsta ar putea aparea o problema aproape incontrolabila, GELOZIA,(chiar si nefondata) care poate constitui sursa generatoare de discutii ce pot duce in final la destramarea relatiei, dar subliniez nu e o regula