| PcAndreea1990M a întrebat:

Bună TPU am si eu o intrebare.
Acum fix o lună şi o săptămână am avut primul contact sexual. De atunci nu mi-a mai venit menstruaria, vreau sa zic sa am inceput sa mananc mult mai mult ca inainte, am grețuri si ameteli, si acum 2 zile au inceput sa mă doara sanii exagerat de tare. Este vorba de o posibila sarcina? Daca nu, atunci ce se intampla? Va rog sa ma ajutati cu răspunsuri concrete.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Raspunsuri concrete poti obtine doar de la un medic ginecolog, dupa ce te controleaza si constata daca esti ori nu gravida.
Noi putem doar sa ne dam cu parerea pe aici, pentru ca nu putem spune cu certitudine ca esti ori ba insarcinata, dar este perfect logic si adevarat ca, facand sex neprotejat in perioda fertila, poti ramane insarcinata!
Fa un test de sarcina totusi, dimineata devreme, cu prima urina si vei avea un raspuns la "concret" decat am putea noi sa ti-l dam.

| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand trebuie sa iti faci un test de sarcina. In urma cu 10-11 zile in raspunsul dat atunci am presupus ca ar putea fi vorba si de o posibila sarcina. Fiindca nu ai prezentat nici un fel de date strict necesare pentru a analiza situatia, nu se poate da, si nici formula un raspuns decat simple presupuneri. Ar fi necesare urmatoarele informatii : data de incepere a ultimei menstruatii, data la care ar fi urmat sa inceapa urmatoarea, data exacta a sexului intretinut, tipul ciclului menstrual, Regulat sau Neregulat, daca s-a ejaculat si in ce loc si in ce mod. Doar stiind toate date cerute si in functie de cat sunt de exacte/precise, se poate incerca sa se formuleze un raspuns, catusi de cat corect. Sanatate!

| Andrei258 a răspuns:

Da sunt simptome de sarcina cele descrise de dumneavoastra

| Adiq a răspuns:

Este posibil.

| ElenaFlorinaX a răspuns:

Dacă sânii te dor, au apărut greţurile şi ameţelile, atunci da este vorba de o posibilă sarcină. Însă nimic nu este precis. Fă un test de sarcină, îm cazul în care menstruaţia ţi-a întârziat mai mult de 2 săptămâni de la data care trebuia să îţi vină. Iar dacă testul este negativ, prezintă-te la un doctor, poate fii vorba de o dereglare hormonală şi probabil iti va da nişte anticonceptionale pentru reglarea menstruaţiei.