| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU! Am si eu o intrebare interesantă din punctul meu de vedere.
Încep cu începutul!
Am o relație de un an de zile. De cand il știu, baiatul acesta tot salva poze de pe Instagram cu fete in bikini sau in ipostaze mai indecente, tik tok uri indecente si tot felul de lucruri de genul. La inceput am zis ca trec cu vederea. Apoi m-a luat o oarecare criză de gelozie...prin augut lucrul acesta. Si m-a exprimat cat sa fiu destul de clară pentru el, ca ma simt jignita si nefolositoare din moment ce el zilnic se masturbeaza pe alte femei. Nu zic nu.Dar zilnic? Este puțin prea exagerat. In discutia respectiva mi-au curs si cateva lacrimi, pentru ca era o durere infernala ce simteam eu atunci. I-am sters tot ce am gasit indecent din telefon. (Tin sa mentionez ca erau si videoclip uri cu fete ce faceau dus sau in ipostaze indecente). M-a marcat foarte tare acea zi. Mi-a jurat cu ochii in lacrimi, privindu-ma in ochi, ca nu va mai face.
Marti am zis sa imi dea putin telefonul lui. El a ezitat. Am vazut cum a sters ceva din telefon si mi l-a dat. Din pură curiozitate m-am uitat in istoricul de pe google play, sa vad ce stersese el. Era o aplicatie sub numele de "Tera"..nu imi amintesc... Ceva cu fisiere. Am reinstalat-o, el mi-a jurat din nou, uitandu-se in ochii mei ca nu are nimic. Cand m-am conectat cu contul lui, in acea aplicatie era SUTE de poze in genul, mai nou numarandu-se si photo hentai. Am fost scarbita. Instant mi s-a facut rau si m-am dus la baie, intre timp el stergand aplicația. Am avut din nou aceeasi discutie...
Mi-e frică sa il mai cred, mereu stau cu aceasta teama. Mi-e frică sa mai stau cu el, însă am teama de a nu ramane singură, din cauza unor traume suferite in copilarie. Mi-e greu sa renunt la aceasta relatie, insa nu mai am putere sa o duc.
M-ar ajuta enorm sa va ascult parerea voastră! Voi ce ziceti?

Eu una personal am ramas scarbita si infiorata.
Mai buna decat fotomodelele, clar nu sunt, însă eu chiar fac sala intensiv și incerc sa ma ocup de corpul meu constant. M-a demoralizat toata povestea aceasta. Oare problema este la mine sau la el?

26 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Scapa de psihopatul asta, ca nu vei putea fii fericita cniciodata cu el.
Daca face asta acum, cand sunteti la inceput de relatie, ce crezi ca se va intampla cand apare rutina?
Tot la fercat cucul se intaorce si tot la adunat pornografie in cotnurile lui.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca este dependent de pornografie, atunci are o problema grava la mansarda!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dependent de masturbare, sau obsedat sexual.
Dar și tu ești cam invazivă. Nu ar trebui să îi controlezi telefonul, nu ar trebui să îi limitezi masturbarea.
Probabil are o problemă, dar vorbim de intimitatea lui.
Legat de gelozia ta, nu are sens. El e dependent de masturbare ca de un joc, nu te înșeală făcând asta.
Nu te compara cu materialul lui de labă, el își induce doar niște stări, nu are o relație cu ele.
Eu zic că sunt două variante: îl lași să și-o frece ca un ratat, fără să îl mai controlezi, sau te depărtezi de el, pe motiv că e obsedat.

| doctorandus a răspuns:

De la Universitatea Princeton citire: https://thesexpert.princeton.edu/......very-day/. Cine crede că universitățile nu discută public despre onanie, din punct de vedere medico-științific, nu a pus piciorul într-o universitate.

| VoidEternal a răspuns:

Vai mama draga, ce raspuns ai ales drept castigator...

Cel care iti spune ca ragaitul e boala autoimuna laughing))

Intr-o oarecare masura, curiozitatea e ok. Nu dauneaza.

Dar pana la urma e o chestie de compatibilitate. Daca pe tine te deranjeaza aspectul asta al personalitatii sale si el chiar si in urma discutiilor pe care le-ati avut, nu a incercat sa faca eforturi pentru a se schimba, (desi mie mi se pare ca a facut), atunci probabil ca relatia voastra nu este neaparat ce trebuie.

Masturbarea excesiva poate avea efecte negative intr-adevar, dar la nivel mental. E vorba de chimia creierului si de faptul ca ai o eliberare consistenta de dopamina, endorfine, oxitocina si altele, cu efort minim sau zero, prin pornografie si masturbare. Si asta pe termen lung ar putea sa te aduca in stadiul in care incetezi sa mai depui vreun efort pentru a avea o viata sexuala implinita cu un partener. Plus ca exista efectul de desensibilizare. Adica in timp vei avea nevoie de mai mult, mai des. Asta inseamna ca e posibil sa petreaca mai mult timp facand asta, in loc sa faca ceva mult mai productiv.

DAR!

Efectele astea nu apar la toata lumea, variaza de la individ la individ. Trebuie sa analizezi si faptic situatia ta sau a voastra. Cum se poarta el cu tine in rest? Cum va intelegeti? In afara de faptul ca tie ti se pare imoral faptul ca el face asta, ce alt efect palpabil a produs asta in relatia voastra. Performante reduse in viata intima, lipsa de interes din partea lui? Adica concret, consecinte.

In ciuda a ce scrie in tratatele de anatomie din Biblie, Coran si Talmud, sau a ceea ce te invata in armata, masturbarea nu are alte efecte, fiziologic vorbind, decat sexul. Logic, nu?

Sa zici ca iti provoaca nas blocat, paraziti, sangerari nazale, minte corupta si preferata mea "ragait ca boala autoimuna"... inseamna sa fii absolut paralel cu orice inseamna anatomie umana. Adica, frate...

| RoxanaIoana108 a răspuns (pentru VoidEternal):

Si ti se pare ca era mai ok sa acord funda unuia care imi recomanda sa ma uit cu el la fete dezbracate?happy ma scarbesc persoanele de genul.
Am spus clar ca tipul respectiv M A INSELAT DE 2 ORI pe lângă respectiva problemă cu masturbatul. Si NU, nu depube efort in a se schimba.

| VoidEternal a răspuns (pentru RoxanaIoana108):

Eu ti-am explicat doar principial fenomenul, ce se intampla in spatele lui, nu ti-am sugerat o directie spre o decizie sau alta. Ramane la latitudinea ta sa iti evaluezi relatia si sa determini gradul de compatibilitate dintre voi in functie de principiile fiecaruia.

Oamenii gandesc diferit, au notiuni diferite despre ce e acceptabil, moral, normal, si ce nu. Asa cum ziceam, totul tine de compatibilitate.

Poate ca ideea de a nu accepta sa continui relatia care reiesea din raspunsul castigator e cea corecta (asta tu decizi), dar motivele enumerate au fost absolut cre(s)tine si "de noaptea mintii".

That's all.

| Drimmero a răspuns (pentru RoxanaIoana108):

"Am spus clar ca tipul respectiv M A INSELAT DE 2 ORI pe lângă respectiva problemă cu masturbatul. Si NU, nu depube efort in a se schimba."

Fara suparare dar ce mai cauti sa fii impreuna cu individul? Nu ai si tu putina demnitate in tine? chiar asa nu tii la persoana ta?

| RoxanaIoana108 a răspuns (pentru Drimmero):

Mai citeste inca o data intrebarea si vei intelege!

| Drimmero a răspuns (pentru RoxanaIoana108):

"Mi-e frică sa mai stau cu el, însă am teama de a nu ramane singură, din cauza unor traume suferite in copilarie." Eu inteleg ca ai traume si ca singuratatea suna ceva fioros pentru tine dar eu zic ca e mult mai sanatoasa singuratatea fata de o relatie toxica. Ai nevoie sa iesi din relatia asta, sa stai un timp singura sa te refaci si abia apoi daca e cazul sa ai o relatie sanatoasa cu cineva pe masura asteptarilor tale (intr-un procent mare, nu poate fi de 100% ca ar insemna perfectiune iar ea nu exista).

| VoidEternal a răspuns:

Nu am intrat in sport, dar intram si acolo daca vrei. Da, e adevarat ca inainte de efort, daca ai nevoie de performante maxime nu e indicat, pentru ca iti induce o stare de relaxare musculara generala. Asta e motivul pentru care sportivii de performanta evita actele sexuale inainte de marile evenimente. Si vezi ca am zis si "actele sexuale" pentru ca efectul asta apare si in cazul sexului, nu e specific masturbarii. DAR, efectul e temporar, nu permanent si nici cumulativ.

Dar de la asta pana la lista ta interminabila de afectiuni imaginare e cale foarte lunga.

Repet, din punct de vedere fiziologic si biochimic, corpul tau resimte o masturbare in exact acelasi fel ca si un act sexual si nu am vazut pe nimeni sa asocieze sexul, actul de care depinde supravietuirea rasei umane, cu boli autoimune sau de alt fel. Ar fi absurd, nu crezi? Adica actiunea care asigura perpetuerea unei specii, sa-i micsoreze durata de viata. Invata un pic despre genetica, anatomie si fiziologie si apoi mai discutam.

PS: O boala autoimuna este un tip de afectiune in care sistemul imunitar identifica in mod eronat tesut propriu ca fiind strain si il ataca. Deci cam cum ar putea sa fie parazitii parte din categoria asta? Nu mai zic de ragait care e cel mult un simpton in foarte multe afectiuni ale sistemului digestiv, nicidecum o boala. Si chiar si Alzheimerul care e o forma de dementa, deci o afectiune neurodegenerativa progresiva nu prea e considerata ca fiind boala autoimuna. Recent s-a introdus ipoteza asta dar deocamdata nu sunt studii serioase. Ma indoiesc sincer ca ai fi citit vreunul inainte sa scrii comentariul de dinainte.

| VoidEternal a răspuns:

Nu trebuie sa scrii romane, boss. Scrie un argument logic. Ceva bazat pe date demonstrabile.

Chestia e știu că AM dreptate și spre deosebire de tine îți pot demonstra fiecare cuvânt pe care l-am scris.

Apropo, TPU e un forum. Dumbass...

Noapte buna.

| VoidEternal a răspuns:

Aștept în continuare un argument pe care nu l-ai auzit într-o duminică dimineață de la un nene într-o rochie aurie.

| CleanHeart a răspuns:

Next
Cu cat de respecti, cu atâta îți alegi unul mai bun

| RoxanaIoana108 a răspuns (pentru CleanHeart):

Multumesc frumos de raspuns!big grin

| Robert2526 a răspuns:

Exagerezi. Nu este o problema nici la tine nici la el. Propune-i sa va uitati impreuna la lucruri de acest gen si sa va iubiti. Nu e nimic gresit, hai curaj!

| RoxanaIoana108 a răspuns (pentru Robert2526):

Robert, sincera sa fiu nu ma satisface sa ma uit cum iubitul meu se masturbeaza pe alte fete.

| Robert2526 a răspuns (pentru RoxanaIoana108):

Pai va uitati impreuna, apoi faceti dragoste. Sunt multi baieti care sunt dependenti de pornografie.Nu e nici primul nici ultimul. Nu inseamna absolut nimic chestia asta, nici ca e excitat mai mult de alea, nici ca nu e atras de tine, nici nimic. Pur si simplu se uita. Cat timp doar asta este problema iar in rest el este ok cu tine si faceti si dragoste, zic ca poti sa ii dai libertatea asta.

Nu ai motive de gelozie, nu are nicio treaba cu fetele alea

| RoxanaIoana108 a răspuns (pentru Robert2526):

La începutul relației i-am dat atat de multa libertate incat m-a inselat de 2 ori big grin nu cred ca mai este necesar sa ii mai dau "libertatea" sa o faca din nou. "Fetele acelea nu inseamna nimic pentru el", desi sunt din acelasi oraș cu el, chiar si acelasi sector unele si ce sa vezi, majoritatea sunt in liceu cu el, inclusiv fata cu care m-a înșelat. Nu s-a ajuns la activitati sexuale, dar ii facea avansuri, mergea mereu la clasa ei, statea mereu cu ea.Mult prea aproape de ea.
Ai si tu picul tai de adevar, n am de ce sa fiu geloasa, stiu sigur de ce sunt capabila si de cat pot. Si sunt sigură ca nu il pot schimba din punctul acesta de vedere.
Nu il pot schimba, dar il pot schimbawinking
Daca te-ai prins la ce m-am referit.
Multumesc de raspuns oricum, voi lua ij considerare si opinia mea.
O zi frumoasa!

| Robert2526 a răspuns (pentru RoxanaIoana108):

Pai daca baiatul asta te-a si inselat de doua ori atunci problema este cu totul diferita.Este in mod evident ca nu merita sa continui o relatie in care nu esti respectata in acest mod

| Robert2526 a răspuns:

Nu am mai vazut pe nimeni ca tine..niciodata happy

| Robert2526 a răspuns:

Vezi ca ai chinuit gramatica si e periculos. Umbla vorba ca Dumnezeu nu suporta agramatii si ii trimite in Iad.

Nu stiu ce fel de oameni o sa cunosc dar ca tine sigur nu o sa mai intalnesc. Pur si simplu nu cred ca natura poate sa faca aceeasi greseala tragica de doua ori

| FilipSorin a răspuns:

Buna, sfatul meu este ca are o problema, este dependent de pornografie si trebuie ajutat mult, este greu si te înțeleg foarte bine, si eu am fost asa dar am trecut peste chestia asta, el trebuie ajutat mult cu sfaturi si sa se lase de astea

| RoxanaIoana108 a răspuns (pentru FilipSorin):

Am incercat...Am incercat mereu sa il conving, i-am oferit tot ceea ce a dorit in partea mea pe fond sexual, in limita bunului simț, dar nicio schimbare.

| FilipSorin a răspuns (pentru RoxanaIoana108):

Off... Hai pv, poate pot ajuta

| Adrian_Doaga_2001 a răspuns:

Mama frate, cel mai bun raspuns...