| anonim_4396 a întrebat:

TPU! Am si eu o intrebare, sper ca ma veti putea ajuta.
Plac un baiat de ceva vreme. Nu stiu daca stie despre acest fapt, dar stiu ca el place pe altcineva. Am incercat sa ii spun despre ce simt, dar pana la urma am ales sa ma prefac in continuare, decat sa ma bazaie toti colegii, inclusiv el, si sa profite de acest fapt.
In momentul acesta, persoana pe care o place si cu care, cica, ar fi intr-o relatie, sustine ca ar vrea sa se desparta de el (el nu stie asta momentan), si zicea ca ea crede ca ar avea o sansa cu mine (eu nu am fost prezenta cand a spus asta, dar prietena mea cea mai buna da).
Eu nu stiu exact ce sa fac in acest moment, sunt cu gandul numai la el si uneori ma intreb daca merita sa ma chinui atata, deoarece imi e frica pentru ca un alt baiat se foloseste de mine pentru a o face geloasa pe fosta lui prietena, care, intamplator, este persoana de care v-am povestit mai sus.
Trebuie sa specific ca sunt o fire extrem de timida si imi este, efectiv, teama sa vorbesc cu baiatul pe care il plac, mai ales ca de la gradinita (da, am fost impreuna la gradinita) nu ne-am vorbit serios, adica doar conversatii pe care le porti cu orice coleg, de genul "buna, cum ti s-a parut tema la germana?", si eu cred ca ar avea unele suspiciuni daca as porni o conversatie ca lumea si m-ar acuza ca incerc sa intervin intre el si minunabila lui prietena...
Dati-mi niste sfaturi, avand in vedere ca sunt foarte sentimentala.
Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| Electro622 a răspuns:

Rabdarea...dupa mult timp am reusit sa inteleg rabdarea si cat de important e sa ai rabdare si cum spuneam,rabdarea este tare importanta! daca astepti, poate ca nu o sa mai fie cu fata aceea,si vei putea avea o sansa cu el.
Cu toate ca aici intervine timiditatea ta happy pe care,o am si eu sa stii,dar nu stiu cum se face ca atunci cand tin la o persoana,parca prind curaj deodata si pot sa imi dezvalui sentimentele,chiar daca la inceput este greu si trebuie sa imi iau inima in dinti.
Si chiar daca am avut de suferit datorita ''curajului meu'',as fi suferit si mai tare daca imi tineam sentimentele in taina si nu spuneam nimic, deoarece nu de multe ori in viata ai sansa sa dai de o persoana care merita, si cand o faci, e bine sa profiti de acel moment si sa iti faci curaj pana nu e prea tarziu.
Poate nu am dreptate, dar cred ca esti o persoana care pune la suflet, si care tine la imaginea pe care o infatiseazahappy...asta e destul de rau,deoarece daca te gandesti mereu la cum o sa dai in fata colegiilor tai sau a lumii,nu vei realiza nimic,oricum oamenii rai vor gasi ceva de care sa rada oricum ai fi,si nu trebuie sa tii mereu cont de parearea lor sad, poate doar de a celor apropiati sau a familiei, dar nu trebuie sa te impiedice sa vorbesti, sau chiar sa fi impreuna cu persoana de care iti place, nu inteleg ce e atat de rau in a place sau a iubi o persoana.In concluzie, trebuie sa ai mai mult curaj, incredere de sine si sa nu mai tii cont de parerea tuturor.Iti urez succes, si sa fiti un cuplu fericit (Doamne ajuta)!

| libellvle a răspuns (pentru Electro622):

Multumesc mult pentru sfat! happy

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Stai cuminte, el daca te-ar fi placut ti-ar fi aratat acest lucru.