| Eu445 a întrebat:

Buna TPU am si eu o nelamurire, eu si iubitul meu am facut sex neprotejat, el nu a ejaculat in interior vazandu-l cand a ejaculat in exterior, acum faza e urmatoarea mie mi-a intarziat cam 6 zile ciclul, am mai avut intarzieri acum 3 luni de chiar 2 saptamani intarziere dupa mi-a venit ciclul. De atuncu am mai avut poate o zi 2 maxim. Nu stiu ce sa cred acum as putea fi oare insarcinata?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca si alta data au existat intarzieri mai mici sau mai mari privind momentul de pornire a menstruatiei, se poate afirma fara teama de a gresi ca in cazul tau cel putin unul, dar cel mai probabil chiar mai multe dintre glandele endocrine (tiroida, ovarul, glanda pituitara, suprarenalele, hipofiza, etc,) NU functioneaza corect, in parametri normali. Din acest motiv OVARUL nu reuseste sa dezvolte, creasca si maturizeze la timp OVULUL, astfel ca ovulatia se va produce de obicei cu o anumita intarziere ceea ce are drept urmare elongarea/prelungirea ciclului menstrual si amanarea procesului menstrual. Ar fi indicat sa fii consultata de un medic endocrinolog iar pe urma cu rezultatele analizelor endocrinologice sa te prezinti la consultatia ginecologica. Bineinteles ca nu poate fi exclusa complet posibilitatea de a exista o sarcina in cazul in care sexul neprotejat a fost intretinut in perioada fertila a ciclului menstrual. Multa sanatate!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Poti avea dereglari hormonale de intarzie asa mult dar sa nu fi facut sex in perioada fertila ca ar fi ceva sanse sa ramai insarcinata.