| iLoveEpicxD a întrebat:

Bună TPU!
Am si eu o nelamurire mai serioasa sau mai putin serioasa.
Am 18 ani. Pe 29 februarie mi-a venit ciclul menstrual iar eu marti (22martie) m-am dezvirginat. Nu mi-a curs sange si nici nu m-a durut (cu prezervativ) apoi joi iubitul meu mi-a bagat-o putin de cateva ori si atat fara prezervativ si atunci mi-a curs foarte putin sange si m-a usturat suportabil. Nu si-a dat drumu inauntru, ejacularea era pe departe de momentul cand mi-a bagat-o! Ideea e ca nu stiu de ce imi intarzie ciclul menstrual. Nu are cum sa raman insarcinata, nici macar in perioada fertila nu eram...e posibil sa se deregleze cm din cauza derviginarii? Urgent sad ma simt nelinistita desi nu am motive

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca pana in prezent ciclul tau menstrual a fost unul REGULAT nu exista nici un motiv sa se deregleze exact acum, pur si simplu "asa din senin", astfel ca se poate presupune fara a gresi ca sexul din 22 martie a fost intretinut in saptamana dinaintea menstruatiei, perioada in care d.p.d.v. stiintific si medical, formarea unei sarcini este considerata ca fiind IMPOSIBILA. Nu inteleg de ce esti stresata si consideri ca iti intarzie menstruatia din moment ce astazi 26 martie, esti in a 26 sau a 27 zi a ciclului menstrual? Dezvirginarea nu poate influenta procesul menstrual deoarece aceasta se produce exclusiv si strict DOAR pe baza activitatii hormonale. Teoretic cat si practic, mai mult ca sigur menstruatia se va porni in zilele urmatoare deoarece este IMPOSIBILA formarea unei sarcini in conditiile prezentate. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Dar pana pe 29 martie cand ar trebui sa-ti vina menstruatia, mai este. De ce iti faci probleme de sarcina daca primul contact sexual a fost protejat iar al doilea contact sexual a fost in perioada nefertila? Aceasta intarziere poate fi si din cauza unor dereglari hormonale ce apar dupa dezvirginare.

| Sfatosul2012 a răspuns:

Fa ti un test de sarcina ca sa fii sigura.

| iLoveEpicxD explică:

Multumesc foarte mult. Mi.a venit cm pe 27. M.ati linistit.