| jasmine11 a întrebat:

am si eu o problema de familie, tot timpul parinti mei ma cearta, fara motiv, de fiecare data gasesc cate ceva si o fac, invat foarte bine la scoala, si nu ies niciodata din casa, pentru ca nu ma lasa, numai la scoala si inapoi, am si eu prieten de un an si cateva luni, si nici la ela casa nu ma lasa sa merg, si de aceea ma cert si cu pr meu, nu imi cumpara nimic niciodata, pentru ca cica nu au bani, dar tigari au tot timpul, si asta ma dispera, azi, am vrut sa imi iau si eu o cartela, si nu vroi-au sa imi ea, si imd urmeaza ziua mea de nastere, si totusi nu ii intereseaza, vreau sa fac cumva, legal binenteles, sa nu mai depind de ei, pr meu vrea sa ma ajute sa scap de ei, si o sa stau cu ei, si nu stiu cum, nu mai suport ca tot timpul sa vad cearta si totul cade pe mine, vreau sa fiu mai libera, cum sa fac sa ma pot muta la el, iar ei mei sa nu aibe nimic de spus. va rog ajutati-ma!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai un serviciu, sa te poti intretine singura. Vei vedea ca locuitul in aceeasi casa nu mai este o problema, atata timp cat iti platesti partea de intretinere, mancare, produse de curatat, etc si o suma suplimentara nu foarte mare. Rezolva intai problema asta, contribuie cu o treime plus 20% din cheltuielile casei si abia apoi vei vedea daca vrei sa te muti sau nu.

| Sophiee a răspuns:

Nu ai specificat cati ani ai.trebuie sa fi majora ca sa poti sa nu mai depinzi de parintii tai,altel esti sub tutela lor si nu poti sa pleci de acasa, pentru ca ei au dreptul asupra ta. eventual daca esti minora incearca sa porti o discutie deschisa cu amandoi, expica-le tot ce te deranjeaza.

| Ramo_9946 a răspuns:

Bunahappy
In primul rand nu ai specificat cati ani ai, daca ai 14-15 ani nu poti sa pleci de acasa pentru ca poate sa depuna plangere la politie si iubitul tau ar putea ajunge la racoare pentru corupere de minori.Insa daca ai 16 ani puteti merge la politie si puteti semna un act cum ca el v-a avea grija de tine, si de azi inklo iti v-a purta de grijawinking.Dar daca esti minora stai de vb cu ai tai, si explica-le cum sta treaba ce te doare si ce ai vrea sa se schimbe in relatia copil-parinti.Nu risca sa pleci de acasa si prietenul tau sa junga din cauza asta la puscarie.Stiu si eu am vrrut asta acum cateva saptamani dar decat sa dureze fericirea putin si dupa aceea sa fie o suferinta si mai mare astept ca totul sa revina la normalhappyBafta draga meahappy

| AneeM a răspuns:

Daca ai 16 ani, fa-ti bagajul si pleaca. Spun asta din experienta proprie! Oricum cand parintii tai o sa vada ca nu e de gluma o sa se poarte frumos cu tine si o sa te impaci mult mai bine cu ei. Eu nu ma intelegeam deloc cu tatal meu, Sufeream de depresie, nu mai puteam invata, nici nu ma puteam sculapentru a ma duce la scoala deoarece noaptea stateam pana in zorii si plangeam dupa 2 ani de zile in continuu asa i-am spus ca plec. A doua zi i-am scris un bilet mamei(deoarece cu ea ma intelegeam bine), m-am urcat in tren si am plecat la mare sa ma angajez. Am Muncit doua luni acolo dupa care am venit acasa si am mai stat la prietenul meu inca doua luni, in timp ce tatal meu si-a recunoscut greseala, comportamentul si s-a schimbat radical fata de mine. DAR eu am avut o baza cand am facut asta, aveam locul de munca asigurat la mare, eram deja de 1-2 ani cu prietenul meu, mama sa ma adora ( si in prezent) si i-am spus ce vreau sa fac iar aceasta a fost de acord sa locuiesc la ei. Au avut grija de mine ca de propriul lor copil si nici macar nu mi-au cerut 1 leu pentru mancare sau eu mai stiu ce. Daca vrei sa vorbesti despre asta cu cineva da-mi mesaj pe privat:*. Sa nu faci vreo prostie!

| AneeM a răspuns:

Trimite-mi pe privat id-ul tau, deoarece eu nu iti pot trimite mesaje sad Kisses, ne auzim mai pe seara sau maine.

| alex808080 a răspuns:

Teoretic trebuie sa ii rogi pe parintii tai sau sa fii responsabil cu ceva da-mi funda

| Kiki234 a răspuns:

In primul rand: La multi ani! In al doilea rand:ar trebui sa le ascunzi parintilor tai toate astea si poate sa il rogi doar pe cel care e putin mai indulgent. si daca unul dintre parinti e de-acord il va convinge si pe celealt. La mine merge mereu!winking