| anonimlove a întrebat:

Scuza-tiworried...nu s`a afisat intrebareacrying
Decisad viata mea e o mizerie, nu mai suport, singuru lucru e ca vreau sa mor
Sa va povestesc poate aveti cu ce sa ma ajutati: peste 2 luni fac 18 ani, si tatal meu ma bate ma injura, tipa la mine tot timpu si la mama mea, nu mai pot trai asa, imi zice ca nu sunt buna de nimic, ma tine inchisa in casa nu ma lasa nici la magazin sa ies, nu am prieteni nu am pe nimeni din cauza lui, la scoala sunt prima invat bine, fac tot ce zice el, si cand e vorba de mine uita. el prefera sa fi murit decat sa ma aibe, ce vina am eu ca m-am nascut? Sunt pur si simplu o sluga, eu n-am fost niciodata la o discoteca, nu stiu ce e aia distractie, stiu doar sa invat si sa fac treburi in casa.imi spune ca sunt o curva si ca o sa ajung intr-o croitorie unde toti o sa faca ce vrea din mine.nu mai suportcrying

Răspuns Câştigător
luciana
| luciana a răspuns:

Draga mea e foarte trist ca treci prin asa ceva; Imi pare rau ce iti spune "cineva" pe aici, e cutremurator ce zice, dar nu poti sa ii dai una in cap cum te sfatuieste, caci iti faci pacate si apoi faci ani grei de puscarie si nu merita. Pentru tine important e acum sa inveti si sa te bizui pe tine atat cat poti, ca mama poate doar din neputiinta sau lasitate a ajuns aici. Sa ai ambitie (stiu ca o ai), sa cresti curata in suflet si la trup, sa stai mereu dreapta in lumina si sa incerci sa impaci cu rabdare si mult tact, situatia prin care treceti din pacate acum. Si nu uita ca mereu exista un Dumnezeu care daca ii ceri, te ajuta mult, ai sa vezi. Pacat ca mama se comporta ca o fiinta slaba si nu iese la lupta (verbala) cu acest tata pe care e bine ca il mai pot inca numi asa. Poate ca are probleme la serviciu sau de sanatate si nu stie cum sa razbata cu ele, sau poate ca bautura ii intuneca mintea, numai tu poti sti ce e acolo. Dar nicicand, sa nu te gandesti sa iti iei viata daruita de El, pentru ca e un mare Pacat si Dumnezeu ti-a daruit-o o singura data, deci ai grija de EA si Iubeste-te ca e Viata ta si ai doar Una. Sigur asa cum esti de desteata la carte, vei gasi o madalitate sa reusesti sa aduci pana la urma, pacea si linistea in caminul vostru. Poate ar fi bine sa vorbesti cumva cu diriginta care ar putea sa il cheme la scoala si sa ii spuna ca te vede retrasa si ca simte ca suferi si sa il intrebe ce se petrece la voi acasa de esti asa, fara sa ii dea ea amanante, ce zici, e doar o parerea a mea, poate ca nu e buna sau mai sti? Astept sa imi scrii mesaj si apoi sa luam altfel legaturta; eu mai deschid calculatorul doar la 6 seara; Te imbratisez si iti doresc ca linistea sa te inconjoare ca ai mare nevoie de ea acum, Lucien.

17 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

1. La protecţia copilului e cam târziu să-l reclami deci sfaturile de genul nu mai sunt utile. Ţi-ar fi fost bune acum un an - un an şi jumătate. Acum e prea târziu.
2. Să-l violentezi grav te trimite la pârnaie şi apoi chiar că ajungi într-o croitorie!
3. 1/5 din ce spune Lucien e foarte corect, referindu-mă la partea cu şcoala. Restul sunt baliverne. Credinţa nu te va scoate din calvarul prin care treci! ÎNSĂ, depinde foarte mult de corpul profesoral pentru că în majoritate profesorii din prezent nu dau doi bani pe elevii lor (oricât de mult s-ar strădui să ascundă asta) astfel că ajutorul lor e egal cu zero de cele mai multe ori. Însă, merită să încerci.
4. Singurul sfat care funcţionează în absolut toate cazurile e să faci pe dracu'-n 4 (să ignori, să eviţi, etc.) şi să înduri până termini liceul şi apoi să pleci şi dusă să fii.
5. Ar mai fi soluţia s-o convingi pe mama ta să divorţeze însă aici sunt nişte probleme căci dacă nu aveţi unde sta sau, mai rău, casa e exclusiv a tatălui tău, soluţia asta pică.

Îmi pare rău că trebuie să fiu dur în exprimare însă trebuie privite lucrurile realist.
Gândurile de bine, apelul la superstiţii religioase sau soluţiile violente nu te vor ajuta în niciun fel, ba chiar îţi vor face mai mult rău!

greece12
| greece12 a răspuns:

Situatia in care esti e cumplita! Dar nu te gandi ca daca mori ai rezolvat problema.Ai o viata in fata, in care sa faci ce vrei tu si in care sa demonstrezi acestui tata cat a gresit.Implinesti 18 ani,poti pleca oriunde,poti locui in gazda,iti poti continua scoala,poti lucra, usor nu va fi, dar asa nu mai poti continua! Ai rabdare inca 2 luni,ai rabdat atat, si pleaca. Eventual, ia-ti si mama cu tine.Ar mai fi si situatia in care il scoateti pe el din casa,cu reclamatie la politie, ordonanta prezidentiala si masuri de siguranta, sa ajunga sa faca cerere ca sa va vada...

| Chris a răspuns:

Nu poti nici sa il ignori, si nici sa nu iei situatia in serios. E chiar o problema grava, trebuie sa anunti pe cineva, un ajutor de specialitate. Multa bafta!

| Nikcoletta a răspuns:

Mai ai putin si faci 18 ani! Deci mai asteapta inca un pic si poti face tot ce vrei. Dar singurul lucru care sa te faca sa scapi de parintii tai severi... ar fi sa-ti cauti un baiat si sa te casatoresti.

| tomita2011tomi a răspuns:

Poti sa-reclami la protectia copilului,va pica din drepturile parintesti, tu scoateti idea din cap cu moartea, ai un viitor in fata, ai 18 ani vei trece peste cosmarul acesta gandeste-te la mama ta,fi langa ea, lasa organele competente sa-si faca meseria,du-te si denuntal, nu se poate numi Tata, ci Animal:

| biuuu a răspuns:

Tu stai linistita pentru ca at cand o sa iti termini scoala si o sa dai la facultate si o sa ai o meserie buna at o sa vada el.o sa ii dai tu peste nas cu chestia asta.si sunt aproape convinsa ca at cand o sa ii zici ce a facut cu tine cand erai mai mica o sa ii para rau.si o sa iti ceara iertare

| leoaica_1036 a răspuns:

Gaseste-ti de lucru, strange bani si pleaca cat mai departe de el

| larya234 a răspuns:

Iubita mea nu trebuie sa iei situatia chiar asa.ai incercat sa-i explici tatalui tau gravitatea situatiei? daca tatal tau tot asa o va tine mama ta poate suna la protectia copilului si tatal tau va fi decazut din drepturi.tu esti doar o adolescenta chiar daca nu traiesti la fel ca ceilalti si ti-e scarba de viata afla ca esti norocoasa inca. exista copii si mai maltratati decat tine. bucura-te ca inca e bine.imi pare foarte rau pentru tine si iti doresc tot binele din lume.si apropo de unde stie el ce faci tu la scoala? si de ce nu-ti poti face prietenii?-fundita?

| Balboa a răspuns:

Te rog sa nu te tratezi asa. daca tatal tau se comporta asa cu tine si nu poti vorbi cu el pe larg despre chestia asta singura optiune este sa vorbesti cu mama ta, sa ii explici ce simti, ca vrei sa ai si tu o viata ca toti ceilalti. tin sa te felicit ca poti sa te concentrezi pe invatatura la cat suferi. si prieteni ai. te asigur eu. ma ai pe mine happy. ai spus ca vrei sa mori. sa nu te prind ca o faci. viata este numai una. atat. nu ai alta. bucura-te de ea asa cum poti. eu zic sa incerci sa vorbesti cu el si sa ii explici cu calm ca te deranjeaza, poate ii va lasa de gandit. sdaca nu merge, vorbeste din nou cu mama ta si sunt sigura ca ea te poate ajuta mai mult de cat pot eu. inca o data, viata ta nu e o mizerie. si sa nu te prind ca te omori. nu merita. te pup mul si. ai grija de tine. sper ca trebuie-am ajutat asa cum am putut eu mai bine.

| Insomnii a răspuns:

1.tatal tau bea cumva peste masura?
2.si ai mei sunt mai severi cu mine si e de intelea deoarece eu sunt mai nebuna dar am note bune la scoala.
3.de la 18 ani esti major deci poti sa-ti vezi de viata ta si sa faci ceea ce vrei tu. daca te mai bate si chestii din astea spune-i ca-l reclami la protectia copilului sau la politie si nu-ti dori sa mori ca viata e frumoasa si merita traita din plin sa traiesti.
sper ca te-am ajutat( apropo LA MULTI ANI)kiss big hug

| BlackRose08 a răspuns:

Foarte naspa din ce spui tustraight face.
Daca tatal tau bea in prostie, de asta se comporta asa.
Eu iti spun : nu te omori sau alta prostie ptc. faci o mare gresealastraight face.
Mai bine du-te la protectia copilului ptc. asa vei putea trai mai usor, daca il iau pe tatal tau de langa tinehappy. Poate face puscarie pentru. violente si alte cele.
Sfatul meu.
Sper sa treci cu bine peste asta si sa ai in continuare o viata mai buna >big grin

| DaNaDoT a răspuns:

Ar trebui sa dicuti cu el... Daca chiar te iubeste, nu s-ar comporta asa... Vorbeste si cu mama ta si in legatura cu moartea, sigur nu e o solutie, demonstreaza-i ca nu esti asa cum crede el, ca te poti descurca si fara ajutorul lui

| Shine a răspuns:

Pai mai ai putin si implinesti 18 ani! Poti sa pleci de acasa si sa decizi ce sa faci cu viata ta. Daca tatal tau te bate poti sa suni la Protectia copilului sa te ajute. Nu poti sa stai asa si sa nu faci nimic. Nu trebuie sa lasi pe nimeni sa te trateze asa niciodata! Nici macar pe tatal tau!

| Adyspeed a răspuns:

Poti sa il reclami la protectia copilului tu sau cineva apropiat tie si prin divort de mama ta ai putea scapa de el. sincer imi pare rau pentru tine ca ti se intampla atatea. adolescenta e ca sa te bucuri de ea. si mai ales daca zici ca inveti si bine nu as vedea motivul... daca nu se rezolva nimic contacteaza si politia ca ar putea sa-ti dea mai multe sfaturi decat mine. mult noroc si sa ai o viata frumoasa, nu ca pana acum.

| emynem313 a răspuns:

Si tu trebuie sai dai atentie? Ignoral fate ca nul vezi... nu da importanta

| xXCarolinaXx a răspuns:

Sincera sa fiu E UN ANIMAL.Nu mi se pare ca un tata normal sa se comporte asa cu fica ei.Din contra el trebuie sa dea sfaturi bune si sa nu te jicnesca.si iti dau un sfat de la prietena la prietena.Du-te la politie Sau Cand doarme dai una in cap ca sa nu se mai trezeasca in veci. Tatal meu nu sa comportat niciodata asa cu mine.el a fos intodeauna alaturi de mine si la bine si la greu si drept sa iti spun situatia asta a ta este foarte grava.Iti doresc tot binele din lume si ai grija de tine si de mami tau:X Ea e singura care ti-a mai ramas si daca vrei sa vorbim ia id meu de mess: "kidd.cannabis" intot deauna imi voi face timp sa vorbesc cu tine.M-ai impresionat foarte mult.

| anonimlove explică:

Mama nu poate sa faca nimic ca si pe ea o bate si tipa la ea...nu pot sa fac nimic:-