| deeadede14 a întrebat:

Buna ziua tuturor, ma aflu pe acest site pentru a va spune o problema destul de grava pentru mine si daca cineva ma poate ajuta in legatura cu asta deoarece chiar numai stiu ce sa fac si nu imi permit sa platesc personal un avocat.Mi-am schimbat domiciliul recent.
Mama mea cand am avut varsta de 14 ani jumatate, m-a lasat sa umblu cu un baiat de 24 de ani si sa intretin relatii sexuale cu el,(probabil si se cunoasteau pentu ca nu l-a vazut niciodata si avea incredere in el si el intreba de ea si ea de el) si ma rog probabil lua bani de pe faptul ca eram impreuna cu el, el nu ma lasa in pace pana nu imi dadea bani iar eu nu voiam asa ceva si el tot insista, iar dupa si-a batut joc de mine m-a abuzat sexual si a dat in mine, mi-a zis si ca are alta iubita si dupa m-am despartit definitiv, i-am zis mamei mele ca el avea deja o iubita si ea a zis "ce sa iti fac", adica nu o interesa. Dupa ceva timp cand am cunoscut alt baiat care are 20 de ani (e diferenta de varsta mai putina si ne intelegem super bine ma ajuta cu scoala sau orice problema) m-a lasat la inceput greu de tot sa fiu cu el si sa ma vad dar dupa s-a razgandit deoarece dura prea mult relatia mea cu el si dupa m-a adus la tara si m-a mintit ca maxim intr-o saptamana ne intoarcem in oras, apoi i-am cerut permisiunea de a ma lasa sa ies cu el ca vine el la mine la tara daca e, a zis da si apoi a doua zi nu. Apoi a inceput sa ma tina in casa cu forta 2-3 luni si vorbesc destul de serios, ca sa ma despart de acest baiat.(in aceste 3 luni precizez ca nu m-a lasat deloc sa ies nici in fata portii sau la magazin si acest lucru se numeste sechestru). Apoi a inceput sa ma lase fara sa ii mai zic eu ceva, dar cu program odata pe saptamana 2h sa ma vad si incontinuu acelasi program. Recent, o ruda a mea din aceasta casa a dat in mine fix in cap si eu am avut probleme cand eram mica, pentru ca are probleme cu nervii si fara a o provoca eu mi-a facut scandal si a dat in mine iar eu nu i-am zis nimic nici inainte nici dupa. I-am zis mamei mele de ce nu o interseaza ca a dat in mine si nu a zis nimic, ei ii convine ca daca face ca aceasta ruda ii da bani si tigari pentru ca ea nu este angajata de 1 an jumate aproape 2 si nu ma apara cu nimic, din contra isi bate joc si ea de mine. Cu altcineva nu am cu cine sa discut pentru ca sunt persoane ff batrane si nu inteleg si degeaba nu se amesteca nimeni pentru mine, tata nu mai am, mama mea e divortata de el si pe taicamiu nu il interseaza nici pe el si aseara am avut o discutie cu mama mea, m-a trezit si m-a tinut 1h de vorba pe degeaba. Eu i-am zis ca nu mai suport sa stau aici din cauza la tot ce se intampla si pe langa ea ma minte fara oprire cu tot trebuia sa merg la doctor de 2 luni ca am o problema de sanatate, mi-a zis de 6 ori ca mergem si nu am a mers, cu plecatul de aici de mai multe ori m-a mintit si cu absolut orice ma minte si zic pe bune si aseara am avut o discutie cu ea, i-am zis ca vreau sa ma angajez si ca eu nu mai vreau sa stau aici si mi-a facut scandal a zis "hai bine iesi si muta-te, suna-l pe ala si pleaca de aici fa-ti bagajul" iar cand i-am zis de baiatul ala ca m-a abuzat sexual si etc a tacut 2 minute si a zis ca e vina mea si nu o interseaza daca plec pentru ca nu a fost prima oara cand a zis asahappy Deci ma pot muta legal la prietenul meu eu avand 16 ani si 8 luni iar el 20? Avem din ce sa ne intretinem el are loc de munca si imi voi lua si eu daca este nevoie, nu as vrea sa depind in totalitate de el, multumesc

10 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu vreau sa te judec sau jignesc, ca poate gândirea ta provine din familie dar nu prea te calculez bine.
Într-adevăr, nu tu esti de vina ca te-ai nascut intr-o familie dezbinata, nepăsătoare si dezorganizată dar macar tu fi cu capul pe umeri.In primul rand cred ca esti putin paranoică legat de băiatul ăla ce te-a abuzat.Cel mai probabil nu se cunoștea cu mama ta dar ei ii convenea de el ca avea bani. Daca ea avea un plan sa te dea la ala presupun ca si dupa abuz te forta sa umbli cu el sau chiar te duceau la prostituție amândoi, dar asa nu prea cred ca a fost implicată.Iar de faptul că nu te lasa cu actualul cel mai probabil e pentru ca nu e atat de darnic si ea nu are beneficii, sau a constientizat ca la 15, 16 ani ai inceput sa umbli din bărbat în bărbat pentru ca scuza-ma, dar si la ala de 24 nu te-a dus mama fortat. Daca te închidea atunci in casa si il dădea pe el la poliție nu crezi ca tot asa te plângeai aici ca nu te lasa cu iubirea vietii tale?
Mama ta probabil e mai comodă, mai nepăsătoare dar tu ar trebui până te mai pui pe picioare sa ti de ea.Sa mergi la scoala, sa iti iei ceva part time De munca sa iti strângi bani si cand ai o varsta sa poti sa pleci in drumul tau.

| Vântulalb a răspuns:

Urata poveste. Dar cat esti minora, nu poti pleca de acasa. Mai bine apeleaza la Protectia minorului. Ei te pot duce intr-un centru de plasament pana la 18 ani. In timpul asta termini si scoala.

| Freya1 a răspuns (pentru Vântulalb):

Si dupa ce face? Ca la 18 ani o trimite de acolo.Din ce trăiește?

| Vântulalb a răspuns (pentru Freya1):

La 18 ani se poate duce unde vea acum: la iubit. Dar macar are scoala terminata si se poate angaja.

| Freya1 a răspuns (pentru Vântulalb):

Si crezi ca mai poate tine relația aia până la 18 ani daca aia de acolo nu o lasa nici sa iasa in curte, ca înafara de la scoala si acasa nu prea iesi.Plus ca si daca ar lasa-o, poate se despart la un moment dat ca relatiile adolescentine nu sunt neaparat pe viață si atunci unde merge, tot la mama in loc sa stea acum acolo până face 18 ani si sa se mute pentru ca asa poate sa faca si scoala sa si muncească sa iasa si cu iubitul ca nu o va tine încuiată pe veci.

| Vântulalb a răspuns (pentru Freya1):

Daca nu tine relatia aia pana la 18 ani inseamna ca nu e serioasa si nu ar tine nici daca se muta la el. Si atunci, mai bine asa.

| Freya1 a răspuns (pentru Vântulalb):

Da,Dar daca ea se desparte de ala ca nu le merge si de acolo la 18 ani o scot afara ea unde se duce? Iti spun eu.Ori il accepta pe ala asa cum e si se roagă de el sa o tina, ori merge după altul ce o calcă în picioare doar ca sa aiba unde sta, ori o ia pe carari greșite din disperarea de a face bani, sau la poarta mama-si ce după descrierea ei nu prea pare sa o mai primească inapoi.

| Vântulalb a răspuns (pentru Freya1):

Atunci sa stea acasa. Ca in afara de centru, orice ar face pana la 18 ani, nu iese bine. Batai, prostitutie, etc.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Genevaaa a răspuns:

Da,te poti angaja