| millar a întrebat:

Buna TPU am si eu o problema mai ciudata si voiam sa va cer niste sfaturi pareri poate puteti sa imi oferiti si o solutie. Deci cam o luna mi am inceput viata sexuala si prima oara a fost foarte dureros si a curs mult sange, am mai facut o de atunci in jur de 5 6 ori si de fiecare data m-a durut ingrozitor prima oara cand ma penetreaza, si apoi mai putin pe parcurs mai mult in zona abdominala, in anumite pozitii nu simteam deloc durerea dar nici placerea. Am fost excitata, mi-a facut si sex oral si tot nu am simtit placere. Am facut neproteajat baiatu respectiv nu are nici o boala cu transmitere sexuala
Nu stiu ce sa fac si cum sa scap de durere si sa simt placere.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cheia placerii incepe cu un preludiu foarte bun si eventual cu obtinerea unui orgasm clitoridan, atunci fiind complet relaxata, umezita si pregatita de sexul cu penetrare.
Daca imi spui ca ai dureri, inseamna ca preludiul (pregatirea pentru sex) este total insuficienta si te penetreaza cand nu esti inca umezita si relaxata.

| corbulalbrosu a răspuns:

Este posibil ca forma/constitutia vaginului sa fie de vina in cazul tau, sau sa fie vorba de o anumita forma de vaginita care este o inflamatie acuta sau cronica localizata la nivelul vaginului. Este cea mai frecventa afectiune ginecologica, fiindca afecteaza 1 din 2 femei. S-a constat ca vaginita apare/are o incidenta mai mare in randul adolescentelor care si-au inceput viata sexuala, dar poate afecta femeile din toate grupele de varsta.
O consultatie ginecologica ar fi mai mult decat binevenit in astfel de cazuri, mai ales datorata faptului ca ti-ai inceput viata sexuala si consultaia in astfel de cazuri va fi atat complexa cat si completa. Multa sanatate!

| MariaMaia879 a răspuns:

Buna! Cred ca toata chestia asta porneste din creier. Fie nu te simti pregatita, fie te simti rusinata. Incearca sa te relaxezi si sa te bucuri de actul sexual, sa lasi toate gandurile la o parte. Pentru o penetrare mai usoara, preludiul este important, dar puteti folosi si un lubrifiant care sa ajute penetrarea mai usoara. Ai sa vezi ca dupa ce te obisnuiesti si scapi de rusine si de tot felul de ganduri, emotii, stres, nu o sa mai fie asa.