| Anabela2888 a întrebat:

Acum vreo trei săptămâni mi-am început viata sexuala, și a fost destul de normal, a curs sânge, m-a durut dar pe parcurs a fost mai ok, a doua oara nu a mai curs sânge dar a durut. Mai putin ce-i drept, și a treia oară la fel. Dar a 4 a oară când s-a făcut penetrarea a curs sânge, ca prima data, și a și durut. Este ceva în neregulă cu mine? Ar trebui sa mi fac griji? Rog seriozitate mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| AMa19 a răspuns:

Daca si dupa a treia oara ai avut dureri, inseamna ca ceva nu este ok. Inaintea actului sexual, trebuie sa existe un preludiu mai lung sau mai scurt, depinde de fiecare persoana. Acel preludiu are ca scop pregatirea organismului tau, mai exact lubrifierea vaginului, pentru savarsirea actului sexual. Daca preludiul este prea scurt, automat, vaginul tau nu va fi destul de lubrifiat, sau nu vei fii destul de uda ( sper ca acest termen sa te ajute sa intelegi mai bine la ce fac referire ) si astfel va aparea durerea in momentul actului sexual. Vorbeste cu partenerul tau despre acest lucru. Comunicarea este cheia in orice relatie. Poate preludiul este lung, insa el nu reuseste sa te excite si daca nu exista acea senzatie, nici tu nu vei avea partea aceea de jos pregatita. Ajutal sa iti descopere trupul si partile tale sensibile, unde te exciti, pentru ca altfel, acea durerea va fi in continuare prezenta si pot aparea pe viitor si complicatii. Ai grija de tine si nu uita, vorbeste cu el.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Problema e ca nu aveti preludiu.Partenerul tau e mai cioban.Nu te excita inainte de penetrare.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i nimic in neregula cu tine, la unele femei este nevoie de 10 penetrari ca sa se rupa definitiv himenul, probabil ai un himen mai gros, rupandu-se putin cate putin de fiecare data cand ai sex.

| neutrino a răspuns:

Totul este inca normal, in curand vei scapa de aceste neplaceri, va ramane numai placerea sexului cu grijile aferente.

| Emilian65 a răspuns:

Probabil ca actele sexuale au fost unul dupa altul si din aceasta cauza a curs sange de fiecare data. Trebuia ca dupa primul act sexual sa fi facut o pauza de cateva zile pana se cicatriza rana produsa in urma ruperii himenului.

| Anabela2888 explică:

Mulțumesc de ajutor! Sper sa nu fie la mine se problema, am sa discut cu el despre asta! Aveam nevoie se sfaturi de la cineva experimentat, multumesc!