| anonima000000000000000000 a întrebat:

Am si eu o problema urgenta straight face
Sunt impreuna cu prietenul meu de aproape 2 ani si il iubesc enorm de mult si simt ca si el ma iubeste. mi-a spus de multe ori daca as vrea sa facem dragoste iar eu l-am rugat sa mai astepte putin pentru ca parca nu ma simt inca pregatita...iar acum cateva minute mi-a spus ca nu mai poate astepta ca nah are si el nevoile lui (el a mai facut-o inainte) si chiar il inteleg (desi sunt virgina) si a zis ca daca eu nu pot o sa gaseasca el pe alta care va putea dar va fi cu mine in continuare si ma va iubi mereu, dar nu pot accepta asta. Sincera sa fiu as incerca ..adica nah ..nu stiu ce sa zic..il iubesc mult...As vrea si eu cateva sfaturi daca ar fi corect sau nu sa fac asta daca ma hotarasc..si cateva informatii despre contraceptie si tot ce mai trebuie stiut in plus (desi sunt destul de informata) mentionez ca amandoi avem 16 ani happy Multumesc anticipat.

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Te înșeli dacă crezi că ești foarte informată privind viața sexuală, te contrazici în întrebare!
La 16 ani este prea devreme pentru a fi femeie, mai așteaptă.
Lasă timpul să mai treacă, nu te grăbi.
Pa, pa.

| Comatose a răspuns:

Parerea mea este sa mai astepti. 2 ani de relatie este foarte putin, daca erau 4 mai ziceam ca na are si el nevoile lui dupa 4 ani. dar asa dupa 2? ce nevoi in pana mea are? la 16 ani? El vrea sa te f*** si atat crede-ma. Daca te ar iubi te ar astepta! si faza cu "si a zis ca daca eu nu pot o sa gaseasca el pe alta care va putea dar va fi cu mine in continuare si ma va iubi mereu" not true! daca vrea sex sa l caute in alta parte, daca vrea iubire sa o caute la tine!winking. Bafta si sper ca ai inteels ceva din ce ti am scris!

| drogh a răspuns:

Eu cred că încă nu eşti suficient de dezvoltată pentru a face pasul cel mare şi fiind începerea vieţii sexuale. Dacă nu te aşteaptă înseamnă că nu are sentimente puternice faţă de tine şi probabil aventura aceasta e bună pentru el, dar te-ai gândit pe viitor? Dacă cumva te abandonează, ce te faci? O să îţi pierzi toate speranţele şi încrederea în orice bărbat. Mai bine îi spui că nu este bine acum, dacă el a făcut'o asta nu înseamnă că trebuie să îi urmezi exemplul. După 18 ani corpul este bine făcut pentru aşa ceva. Chiar dacă dragostea pentru băiatul ăsta este mare, abţine-te. Nu încerca asta ca să nu îţi creezi vreo problemă! Dacă şi el te iubeşte şi vrea să te păstreze, deocamdată să te considere un bibelou preţios pe care trebuie să'l ţină în vitrină şi să nu se atingă de el până la momentul potrivit. Apoi poate să îţi facă ce vrea doar cu acordul tău. Deci, în concluzie, alegerea este a ta... Dacă tu încerci. Atunci nu mai e cale de întoarcere, însă ţine minte şi riscurile.

| e1xtz a răspuns:

Nu spus neaparat ca e rau sa faceti sex la 16 ani..ma uit pe aici si vad de fiecare data ca traiesc in tara curvelor virgine si a cavalerilor, desi nu este asa. daca tu simti ca vrei sa o faci, o faci...trebuie sa te gandesti inainte la toate...protectie in primul rand, daca esti sigura pe tine si mai ales pe el, ca in cazul unei despartiri ai sa suferi si esti destul de mica, te-ar putea afecta la scoala, etc.Am cunoscut si fete mature in gandire si sigure de ele si la 16 ani.Germania acum cativa ani buni s-a confruntat cu fenomenul inceperii vieti sexuale la 13-14, si primul pas a fost sa ii educe ca face buba.Cum nu au rezolvat nimic au introdus sexolog, psiholog.educatie sexuala in scoli de la o vrsta frageda a copiilor, si sigur se descurca mai bine ca noi dmpdv

Răspuns utilizator avertizat
| buburuza2007 a răspuns:

Iubita mea esti inca mica, si plus ca asta nu e o relatie, el sa faca sex cu alta sa te iubeasca si pe tine in acelasi timp, asta e o prostie, si daca te-a asteptat 2 ani,moare daca mai asteapta,si plus ca nu trebuie sa faci pasul asta pentru cineva,daca il faci,il faci pentru tine, plus ca la primul contact sexual partenerul trebuie sa fie atent si plus ca trebuie sa te protejezi cu prezervative pentru a evita sarcina, asa ca eu zic sa stai de vorba cu el, nimeni nu are voie sa-ti impuna aceasta conditie, fa cand esti tu pregatita

| bluesky80 a răspuns:

Buna! Trebuie sa iti impui punctul de vedere si sa nu cedezi! Asta e santaj, amenintare! Lasa-l sa plece la alta si nu-l mai primi inapoi! El vrea doar sex...Succes!