| Dog4234 a întrebat:

Bună TPU. Aș dori o explicație logică: acum câteva săptămâni merg prin oraș și văd o fată pe stradă. Eu am crezut că m-am văzut pe mine în oglindă dar cu părul lung.
Pentru că e singura din tot orașul care seamănă leit cu mine. Cum e posibil ca acea fată să semene cu mine și la păr, și la față?

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Explicatie logica, hm...

Sa vedem, poate reusesc. In general, se gasesc mereu persoane care sa semene, la diferite parti ale fetei mai ales. Tu trecand prin oras, doar "in trecere" ai observat pe cineva care seamana cu tine numai, dar sigur nu ai stat langa persoana respectiva, sa o analizezi asa mult. Poate unghiul, lumina si pozitia au facut sa para asta mai mult.
Daca o opreai si stateai putin sa o analizezi, sigur vedeai si unele diferente.

La acestea se mai adauga si machiajul, probabil ai vazut cum... cu niste machiaj, poti sa semeni cu oricine doresti aproape.

| Smolbean a răspuns:

Poate sunteți frați, și nu știi tulaughing)
În alta ordine de idei, pe pământul asta exista 2 - 3 oameni care ne seamănă foarte tare. Norocul tau(sau ghinionul) e ca se afla la tine în oraș.

| 77antonia77 a răspuns:

Se spune ca orice om are un "frate geaman" din alti parinti. Aceasta cauza se datoreaza amestecarii anumitor gene in momentul conceperii unui copil. Cromozomii de la tata si cromozomii de la mama, 23 de fiecare, in total 46 pentru a iesi un copil normal, pot genera culoarea parului, trasaturile fetei, culoarea ochilor etc. Toti suntem oameni si pana la urma se face un mix intre parintii nostri, parintii parintilor nostri si tot asa pana se poate intampla sa se nasca 2 copii in familii diferite care sa semene fizic.
Sper ca am ajutat!