| Bianca78 a întrebat:

Bună TPU. As mai avea și eu 2 nelămuriri. 1 : lichidul preejaculator conține spermatozoizi? Și 2: Dacă băiatul se spala înainte de actul sexual pe penis și îl baga în vaginul fetei fără prezervativ și o scoate la timp și nu ejaculeaza în ea, poate să rămână însărcinată?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

1. Lichidul pre-ejaculator poate contine spermatozoizi, numai daca baiatul a ejaculat si are sperma ramasa pe teava.
2. da, poate sa o lase insarcinata daca a avut deja o ejaculare anterioara (de la masturbare, sau de la partide consecutive de sex), fiindca sperma este la interiorul penisului, nu pe penis, d asdar spalatul pe afara nu poate scoate sperma ramana la interior, pe teava. Sperma se va scurge involuntar in vaginul fetei, in primele secunde cand este reintrodus in vagin.

Asa ceva se poate intampla numai daca baiatul s-a masturbat inainte sa avetis ex, sau daca au fost mai multe partide de sex.

Unica conditie ca sa ramana femeia gravida, este ca cele de mai sus sa se intample in perioada fertila.

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

1. Da, poate contine.In 90% din cazuri contine spermatozoizi, fie de la o ejaculare anterioara, fie de la autosatisfacere, spermatozoizii exista in lichidul pre ejaculator, de cele mai multe ori.Concentratia difera doar.

2. Daca fata este in perioada cu fertilitate maxima, sarcina se poate produce.Sansele nu sunt foarte mari,dar exista, datorita lichidului pre ejaculator.
Spalarea inainte de contactul sexual, atat a baiatului cat si a fetei, tine de igiena, nu de contraceptie.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

1. Da.
2. Aici tine de mai multe lucruri. In primul rand de perioada fertila a partenerei. Dupa, daca baiatul a ejaculat inainte de actul sexual.

| sofisis a răspuns:

1. Da, sunt mari sanse sa contina
2. Da... spalatul tine de igiena, nu de contraceptie

| elemonis a răspuns:

Buna.
1. Da. Lichidul pre-ejaculator poate contine spermatozoizi.
2. Igiena trebuie sa existe mereu indiferent de context. Da, poate ramane insarcinata.
Inainte de inceperea vietii sexuale ar trebui toate persoanele sa aiba macar un minim de cunostinte in ceea ce priveste relatiile intime, consecintele si riscurile ei.
Cel mai bine ar fi ca inainte de a mai avea relatii intime partenerii sa isi faca analize.
In cazul in care nu stiai daca se intretine relatii sexuale neprotejate exista posibilitatea luarii unei boli cu transmitere sexuala inclusiv HPV, atat partenera cand si partenerul, este pentru sanatatea! De asemenea, inainte sa mai aiba relatii ar fi recomandat sa mearga amandoi la un medic ginecolog si sa ii puna intrebari privind relatiile intime, consecintele si riscurile, iar fata sa vada ce metoda contraceptiva i se potriveste(pe langa folosirea prezervativului de catre partener).
Toate metodele anticonceptionale au eficacitate diferita in functie de metoda anticonceptionala aleasa (% diferit), cea maxima fiind de 99%, dupa cum vezi tot exista posibilitatea unei sarcini.
Sunt femei care au ramas insarcinate si cu sanse de 0.1%.
De dinainte sa ne incepem viata sexuala trebuie sa ne gandim la consecinte si riscuri.
Singura metoda anticonceptionala care da randament 100% este abstinenta, logic! Neavand relatii intime nu ai cum sa ramai insarcinata.
Trebuie sa fim responsabili!

| Spanzurel a răspuns:

Indemn la o vizita la o persoana specializata in acest domeniu.

| redbone a răspuns:

Depinde daca vrei sa spui ca da atunci spui ca nu adica