| Xarilixi a întrebat:

Aseara am facut dragoste cu iubitul meu, a ejaculat in mine. apoi am continuat sa o facem, nu am fost la baie, nici nu m-am șters. Am continuat asa. Luna trecuta am avut menstruatie pe 10, luna aveasta inca nu mi-a venit. am menstuatia neregulata. Tin sa spun ca este prima oara cand ejaculeaza in mine. Esti posibil sa fiu insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si in cazul ciclurilor menstruale NEREGULATE acestea se inscriu totusi intr-un anumit interval, o "plaja" de lungime, dar cu toate acestea nu se poate anticipa niciodata care va fi lungimea exacta a ciclului si din acest motiv devine imposibila determinarea perioadei fertile. Deoarece au trecut 30 de zile fata de ultima menstruatie probabilitatea de a fi acum in perioada fertila este destul de mica insa nu poate fi exclusa deoarece un ciclu cu lungimea de 42-49 de zile nu este considerata ca fiind una anormala. Posibilitatea de a se forma o sarcina exista cu toate ca teoretic este destul de mica (au trecut totusi 30 de zile), dar intr-o asemenea situatie practic este totusi imposibil de a putea macar estima/aprecia care ar putea fi valoarea procentuala. Ai posibilitatea ca peste 10 zile sa mergi la un laborator de analize medicale pentru a ti se efectua un test de sarcina pe baza unei analize de sange. Daca menstruatia va intarzia pana la data de 1 noiembrie, atunci iti vei putea face acasa un test de sarcina pe baza de urina. Multa sanatate!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este posibil si chiar o posibilitate de 50%, mai ales daca erai in perioada fertila.

| Violleta2022 a răspuns:

Binenteles ca exista sanse sa ramai insarcinata daca ai sex neprotejat, mai ales daca tu esti in perioada fertila. Avand ciclu neregulat, nu poti stii cand ai ovulatia si perioada fertila, de aceea ar fi fost bine sa te protejezi, daca nu-ti doresti o sarcina acum.

| neutrino a răspuns:

Acesta nu poate fi decat un troll, cu toate ca ai, probabil ca si tine, o "menstruatie neregulata". In acest joc al sexului neprotejat, si prima oara se pune!

| Emilian65 a răspuns:

Daca ai fost in perioada fertila este foarte posibil sa fi ramas gravida.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa testul de sarcina urgent

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru a se obtine un rezultat corect si valabil, testul de sarcina nu se poate efectua oricand asa "dupa ureche" atunci cand il taie capul pe fiecare. Din acest motiv testului pe baza de urina se poate efectua doar incepand din a 22 zi de la fecundarea ovulului, FIINDCA trebuie sa treaca o perioada minima, strict necesara pentru a se realiza CONCENTRATIA MINIM DETECTABILA de hormon de sarcina hCG in urina. In cazul in care CMD de hCG in urina nu a fost atins, rezultatul va fi mereu invariabil NEGATIV chiar daca femeia este insarcinata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Era doar un sfat

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am inteles, insa era unul gresit din 2 motive, bani irositi inutil si o falsa liniste care se poate transforma ulterior intr-un coosmar. Orice raspuns dat trebuie verificat pentru a fi in mod sigur corect. In caz contrar in loc sa ajutam ii vom induce si mai mult in eroare. Este la fel un sfat. Sa auzim numai de bine.