| Ajutor12344 a întrebat:

Bună TPU. Astăzi am făcut pentru prima dată dragoste cu iubitul meu și ghiciți ce a a rupt prezervativul în mine. El nu și dăduse drumu dar era destul precum. M am dus repede la baie daa mă clătesc și după s-a dus iubitul meu să mi ia o pastilă de a doua zi pe care am luat o imediat după. Menționez ca nu eram in perioada fertilități, săptămâna viitoare pe 14 ar trebui să mi vină. Crede te ca am șanse să rămân gravidă dacă am luat pastila rapid? Știu ca nu e bine sa o iei dar m-am panicat foarte tare

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca trebuie sa-ti vina menstra pe 14 dec. atunci nu esti in perioada fertila si nu ai cum sa fi gravida.

Totusi, spune baiatului s anul mai cumpere niciodata prezervative atat de mari ca sa impresioneze farmacista, ca te lasa gravida!
Numai prezervativele mari se rup la sex, fiindca atunci cand sunt largi se rasucesc la sex, pe penis, pana se intind la maxim si pocnesc.

Prezervativul corect trebuie sa intre foarte greu pe penisul erect, si sa nu faca cute sau falduri, stand precum pielita de la salam pe salam. In acest fel este imposibil a se rupa ori sa cada in vaginul femeii iar protectia este totala.

| Ajutor12344 explică (pentru Violleta2022):

Nu erau mari. ne am chinuit sa l punem noi presupunem ca erau prea mici…

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ajutor12344):

Daca a-a rupt la sex, erau mari cu siguranta.
Daca intra foarte strans, acolo ramanea, ca a doua piele a lui si era imposibil sa se rupa.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu ai cum sa ramai insarcinata atat timp cat ai apelat la pastila de a doua zi.

| Ajutor12344 explică (pentru dullcat):

Are ceva dacă am luat o pe stomacul gol?

| Ajutor12344 explică (pentru dullcat):

Am luat o pe cea mai scumpă și scris ca pot să o iau oricând dar tot mă tem

| dullcat a răspuns (pentru Ajutor12344):

E ok asa.Te inteleg, dar crede-ma ca frica nu te ajuta deloc, incearca sa iti iei gandul de la asta si aveti mare grija pe viitor.

| doareu237 a răspuns:

Exact acelasi lucru mi s-a intamplat si mie. Am luat pastila imediat dupa. Ca sa stii, gravida nu cred ca ramai dar o sa iti intarzie menstruatia, eu sunt cu 18 zile intarziere din cauza pastilei.