| Kipsu a întrebat:

Buna TPU aveam fimoza pana acum cateva zile cand am reusit sa imi decalotez penisul nesculat. Dupa am incercat sa fac asta si cand este in erectie dar am reusit foarte greu si ma doare ata cand fac asta si nu se duce mai in jos de sub capul penisului.Am citit despre asta si cred ca am ata scurta si imi este frica sa nu se rupa in timpul actului sexual.Cum pot sa o fac sa se intinda mai mult si daca se rupe in timpul sexului va trebui sa ma opresc sau pot sa continui actul sexual?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care INELUL fibros existent in capatul extrem al preputiului se blocheaza in santul balanopreputial cel situat intre gland (cap) si corpul penisului si este fortata retragerea pielii mobile a preputiului spre baza penisului se poate ajunge in starea de PARAFIMOZA. Parafimoza este termenul utilizat pentru a descrie situatia care seproduce atunci cand preputul stramt este retractat fortat prematur si devine blocat dincolo de glandul penisului. Retragerea fortata a preputului stramt trebuie evitata deoarece este cea mai eficineta metoda de prevenire a parafimozei. Parintii, medicii si ingrijitorii trebuie instruiti sa evite retragerea fortata a preputului baiatului. Parafimoza indelungata poate deveni o situatie grava, de urgenta mai ales daca acesta stare persista, tesutul din capul penisului se poate inflama si conduce/produce aparitia edemei si altor probleme mai grave. Primul ajutor/interventie in acest caz e simplu si se realizaza prin strangerea energica/puternic a capului penisului intre degetul mare si aratator. Astfel se va forta iesirea sangelui afara din gland ceea ce va produce reducerea marimii. Procedand asa preputul va putea astfel sa fie adus inapoi in pozitia normala. In astfel de situatii trebuie largita deschiderea preputiului prin exercitii de intindere a inelului fibros prin asa numita metoda Beauge. Dilatarea si intinderea preputului prin metoda Beaugé se face intinzand cu 2 degete pielea aflata sub tensiune si astfel provocand alungirea celulelor existente, cat si prin aparitia de celule noi, suplimentare. Prin acest procedeu de intindere usoara pe o perioada mai lunga de timp se obtine o largire permanenta a dimensiuni deschiderii preputiului. Intinderea manuala poate fi facuta acasa fara ajutorul medicului. Are avantajul ca pastreaza intact atat tesutul preputial cat si nervii care asigura placerea sexuala. Aplicarea locala a unei creme cu steroizi, cum este betametazona (Betaderm), de doua ori pe zi timp de 4-6 saptamani pe preputiu pe partea care acopera glandul si dupa absorbirea unguentului in piele efectuarea intinderii energice pana la aparitia durerii. Este o metoda simpla, ieftina si foarte eficienta. Un alt unguent la fel de eficient este si propionatul de clobetasol 0.05%, denumit Dermovate.