| Barbu222 a întrebat:

Am doua intrebari. Am 14 ani si cand imi decalotez penisul ma doare... e noarmal acum? Imi va trece? Iar a doua intrebare. In timpul actului sexual acea "ață" se rupe? Multumesc anticipat.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Acea "ata" se numeste fren si in cazuri foarte rare daca este foarte scurt din nastere si din acest motiv nu permite decalotarea penisului se taie de catre un chirurg urolog, insa de regula in conditii normale acel fren va ramane intreg, poate putin alungit in cazul majoritatii barbatilor pana la sfarsitul vietii.Se poate rupe cu totul accidental si doar in anumite conditii "exceptionale". Referitor la prima problema ar fi indicat sa fii consultat/examinat de medicul de familie fiindca el poate aprecia daca suferi de afectiunea numita fimoza. Medicul de familie poate aprecia gravitatea/gradul de afectare si eventualul mod de a te trata fiindca cu o fimoza netratata la maturitate nu vei putea avea o viata sexuala normala. Se pare ca este vorba de un preputiu cu o deschizatura insuficient de larga din moment ce reusesti ca in stare flasca sa-ti decalotezi penisul si decalotarea devine dureroasa sau chiar imposibila doar in momentul in care penisul intra in erectie si glandul isi mareste volumul/dimensiunea.Se poate actiona in vederea largirii acestei deschideri si prin metoda rapida si anume prin folosirea metodei chirurgicale dar asta se foloseste in cazurile mai grave. Deoarece in cazul tau se pare ca afectiunea nu este grava, exista o metoda simpla ce poate fi folosita/ efectuata acasa, prin decalotarea repetata a penisului in stare flasca prin asa numitul – procedeul Beauge, adica o manopera uneori sinonima cu mast urbarea. In vederea intinderii celulelor existente in "inelul" preputiului care limiteaza deschiderea acestuia, se recomanda sa fie folosit ca unguent unul din produsele: BETADERM (betametazona) sau DERMOVATE (propionat de clobetasol 0, 05%) care se gaseste in orice farmacie. Se va unge pielea din zona glandului (capului) si dupa ce unguentul este absorbit in intregime de preputiu (pielea ce acopera glandul) se va masa si intinde preputiul in toate directiile, cu forta, pana la aparitia durerii, adica pana la limita suportabilitatii.Se aplica tratamentul de 2-3 ori pe zi, timp de 2 saptamani cu 1 saptamana pauza. In caz de nevoie se reia tratamentul de mai multe ori. Daca metoda nu da rezultate atunci se poate rezolva doar chirurgical (chiar daca nu optezi pentru asa ceva), se rezolva in cateva minute fara nici un efort de catre un medic chirurg urolog.Totusi, inainte de a incepe ar fi recomandat sa fii consultat cel putin de medicul de familie. In caz contrar, spor la lucru si multa rabdare in cazul in care optezi pentru acest mod de rezolvare. Multa sanatate

| Emilian65 a răspuns:

La unii baieti ata se rupe la primul contact sexual, iar la altii se rupe dupa mai multe contacte sexuale sau chiar nu se rupe deloc.

| Madesz a răspuns:

Toate astea..si ai doar 14 ani? Eu am 13 si acum aflu toate astea...,, mersi". laughing). Apropo, si pe mine ma cheama Barbu. laughing)

| intrebaciosul2003 a răspuns:

Enormal sa te doara... daca te masturbezi mai mult nu o sa te mai doara...iar aceea ata se poate rupe in timpul sexului sau nu, depinde.

| Barbu222 explică:

Foarte bun raspunsul tau. Doar ca eu pot sa o decalotez si in stare erectila... imi e chiar usor. Dar cand o fac tot frenul ma doare si nu o pot decalota mai mult. Tece de cap si atat.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Barbu222):

Nu este normal sa simti nici cea mai mica durere sau disconfort in momentul decalotarii penisului in timpul masturbarii sau al sexului. Din acest motiv ar fi indicat sa fii consultat de un medic urolog.Doar el poate sa-si dea seama daca si ce este in neregula si care sunt pasii de urmat pentru ca totul sa se petreaca absolut normal. Multa sanatate.