| anonim_4396 a întrebat:

Ce alimente ma ajuta sa cresc in inaltime, de exemplu laptele ma ajuta? big grin Fundita!winking

3 răspunsuri:
| iloveunicorns a răspuns:

Nu prea ştiu hrană care te ajută să creşti in inălţime dar ştiu sporturi : handball, basket, tenis de masă etc.

| JJRosa a răspuns:

Depinde in primul rand cati ani ai, pentru ca daca ciclul de crestere s-a incheiat deja nu poti sa faci prea mare lucru. Daca ai inca o varsta frageda poti sa te apuci de baschet, si sa mananci cat mai echilibrat. Eu pe la 15 ani m-am apucat de baschet pentru ca vr sa ma inalt insa nu am crescut decat vreo' 4 cm de atunci cred ca m-am apucat totusi prea tarziu. Indiferent ce inaltime ai avea sa te accepti asa cum esti. Si eu in adolescenta faceam o adevarat drama din acest lucru dar acum m-am impacat cu gandul ca nu o sa depasesc niciodata 1.60 cm. :*:*

| Utzuvlad a răspuns:

Cresterea in inaltime se datoreaza unor,, actiuni" ale hormonilor, nu atarnatului de bara. Pentru o alimentatie sanatoasa, trebuie sa mananci alimente sanatoase. Fiecare organism are nevoie de o cantitate diferita de hrana si de produse alimentare variate, in functie de activitatea zilnica, masa, inaltime etc.Incearca sa mananci cat mai sanatos si fa un sport, baschet, inot.