| ashmeker a întrebat:

va rog dati-mi niste sfaturi despre cum sa cresc in inaltime am 13 ani si 1, 44 am auzit ca laptele ajuta e adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Laptele te poate ajuta,cu aportul de calciu,care ajuta oasele.Dar ca sa cresti in inaltime,ar trebui sa practici un sport(volei,baschet,inot), dar si stretching.O alimentatie corecta, hidratare, odihna si sport, toate te pot ajuta!

| MDenisee a răspuns:

Mai ai timp sa cresti pana la 18 ani, ce e cu graba asta?

| ashmeker explică (pentru MDenisee):

Si pana la 18 ani ajung la 1, 60 si ce am rezolvat

| MDenisee a răspuns (pentru ashmeker):

Atunci apuca-te de un sport ceva, pana la 18 vei avea mai mult de 1.70 incearca inot, baschet, volei sau handball

| ashmeker explică (pentru MDenisee):

Inotul si handballul imi plac dar baschetul nu imi place

| MDenisee a răspuns (pentru ashmeker):

Atunci incearca una din alea doua, sportul ajuta mereu in dezvoltarea corpului, este cel mai bun

| Laariss a răspuns:

Nu stiu daca laptele te ajuta sau nu, dar iti spun sigur ca daca vei face sport handbal, baschet etc te vei inalta oricum nu cred ca la varsta ta ar trebui sa te ingrijorezi pana la 22 de ani o sa cresti, nici nu ai idee cate se schimba odata cu inaintarea in varsta, Deci nu te stresa te vei inalta mai mult poate decat iti dorestiwinking

| Eusuntaici a răspuns:

Am baut mult lapte si am 1, 60 sad sad

| ashmeker explică (pentru Eusuntaici):

Da dar eu la 13 ani an 1, 44 nu inteleg tu de ce te plangi

| StefanL a răspuns:

Probabil ca are mult calciu.care ajuta oasele sa se dezvolte.Ia si tu niste calciu de la farmacie. oricum daca ai rude mici de statura sunt slabe sanse sa ajungi vreun Goliath

| pietrean a răspuns (pentru StefanL):

Daca laptele"are mult calciu", de ce sa mai ia "calciu de la farmacie"?
Sau ai scris gresit?

| StefanL a răspuns (pentru pietrean):

Bhai chiatra, are si laptele calciu, dar poate lua ca supliment.Inteligenta intruchipata

| ashmeker explică (pentru StefanL):

laughing))) laptele n-are calciu laughing))
laughing)))

| pietrean a răspuns (pentru StefanL):

Chiar daca te-ai adresat intr-un mod cu totul nepoliticos(fara sa stii cu ce persoana stai de vorba), eu NU AM AFIRMAT ca laptele nu are calciu.Tocmai ca are si din acest motiv,NU MAI ESTE NECESAR sa ia suplimente.
Prea mult calciu in organism dauneaza creierului,poti avea probleme articulare,ai risc de atac de cord, etc.
Pana la varsta mea, mai ales ca am avut probleme cu lipsa calciului in tinerete, dar mai am si acum, din cauza problemelor create din cauza varstei, cred ca stiu ce spun.Deci,nu cred ca sunt "chiatra"!
Restul cuvintelor adresate mie, le iau ca pe o impertinenta, venita din partea unui frustrat, needucat, dar si necunoscator.Stefane,daca ai fi singurul...dar mai sunt destui pe aici!

| StefanL a răspuns (pentru pietrean):

Multumesc pentru aprecieri, te mai astept pe la minehappySi numele tau sugereaza deci practic esti...happy

| Andrey12122 a răspuns:

Laptele nu are calciu

| pietrean a răspuns (pentru Andrey12122):

LAPTELE de vaca, contine 125-150 mg calciu/100 g, sau un pahar cu lapte, contine 290 mg calciu.