| vlad_2771 a întrebat:

Cum pot creste mai repede? Sa mananc mai mult si mai bogat in vitamine? Laptele ajuta? Sa dorm mai mult? Daca fac baschet cam cat cresc? Ce vitamine ajuta cresterea in inaltime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Oana910 a răspuns:

Eu sunt doctor chirurg si stiu ce trebuie sa faci. Sa mananci mai mult si mai bogat in vitamine, da e bine si asta, dar iti zic un secret daca vei manca multa care de pui te vei dezvolta mult prea mult poate, depinde ce varsta ai acum, si conteaza si inaltime ta acum. Exemplu: 13 ani- 1, 56. Asta e inaltimea potrivita varstei date mai sus (13 ani). Deci nu te "indopa" cu multa carne de pui numai pentru ca ti-am zis. Mananca doar la amiaza cate 2 bucati de carne de pui. Daca "mananci" multe vitamine nu te vei inalta, mai mult iti va creste imunitatea si vei ave energie multa dar in niciun caz nu te vei inalta. Laptele e bun si el tot in imunitate dar nu cresti de la el. Pai... ii ciudat asta... sa dorm mai mult. poti sa dormi cat doresti dar tot nu te vei inalta. Daca faci baschet cresti maximum intr-un an cam cativa cm. Exact nu pot spune depinde ce inaltime ai si mai ales ce varsta ai depinde de varsta. Iti zic un secret: Cei peste 18 ani devin majori oasele se schimba organismul la fel si toate asa cresc si se dezvolta, dar, cresti cativa cm doar in cativa ani maximum 2 doar cativa cm, de la 60 de ani incepi sa scazi in analtime. si poate ai invatat la civica sau istorie ca o copilarie tine pana la 12 sau 13 ani. Ei bine pana la 13 ani, sa zicem, oasele tale tot cresc si asta e posibil si pana mai mult de 18 ani. Dar cand vei implini varsta de 60 de ani, vei scade si vei scade pana la 1, 63, poate ai fost mic de statura de la nastere si asta se poate si mai mic de 1, 63. Deci te ajuta baschetul dar si alte sporturi: innotul, fotbalul, handbalul tot felul de sporturi extreme sa sari capra sa te uri pe spaliere bineinteles forta de impingere si de tragere sa faci muschi. Dar poate esti putin plinut si atunci ti cura de slabire timp de 2 luni si apoi faci sporturi. Ce vitamine ajuta in inaltime... nu sunt de fapt. Ajuta doar la imunitate unele si slabesc organismul daca esti sensibil la unele medicamente. Dar eu zic ca cel mai bine te ajuta un doctor de familie el va sti unde sa te trimita la ce specialist. Chiar daca eu sunt doctor chirurg te pot ajuta cu cateva sfaturi... dar cel mai bine te poate ajuta doctorul de familie sau un specialist. Sper ca te-am ajutat:* pupici si multa sanatate.

19 răspunsuri:
| 95Cosmin a răspuns:

Da, laptele te ajuta, mai ales daca e deala natural natural, de la coada vacii.Mananca cat mai sanatos, fara fastfood si mancaruri uleioase, multe fructe si dormi cat poti de mult!

| ovidiu8msn a răspuns:

Nu poti creste mai repede. Organismul se dezvolta in ritmul sau. Eu la 17 ani aveam sub 1, 60 si la 19 ani aveam 1.80. AI rabdare.

| Gabitzuu1233UL a răspuns:

Pai dc faci baschet ii ft bine, si laptele nu cred ca te ajuta ft mult da daca mananci mancare bogata in vitamine sigur o sa te inalti mai ales cu bashetul
Funda! plzzlaughing

| vlad_2771 explică (pentru Oana910):

Ok, eu nu as vrea sa ma ingras cam cat si ce ar trebui sa mananc pe zi? lasa-mi un mesaj te rog cu mai multe informatii va rog mult... puppy dog eyes

| Oana910 a răspuns (pentru vlad_2771):

Pai... dimineata- Manaci o paine uscata (adica pusa pe plita) sau daca vrei ceva mai consistent ai putea manca putin lapte cu dulceata pusa pe paine. cea mai sanatoasa e dulceata de prune. daca esti constipat (doamne fereste) bei putin dintr-un compot de prune bei sucul din compotul de prune. La amiaza poti sa mananci putina fasole frecata sau cartofi piure cu peste. daca iti place poti sa mananci si cartofi natur cu peste fitofag sau crap. Peste ar fi mai sanatos sa il cumperi viu. Si sa il gatesti tu sau cine gateste in casa ta poate mama ta. Si atunci sti ca tu l-ai gatit si sti ce ingrediente ai folosit si il faci pe placul tau. Peste e mai sanatos sa il mananci cu mujdei de usturoi sau cu putina lamaie daca nu ambele le poti folosi (si mujdei de usturoi si lamaie). Iar seara poti manca o paine cu ou cu ceai de fructe de padure sau faci oul mai tare si il tai asa in bucati il tai orizontal. Apoi il pui pe paine si pui: castravete si rosie sau hrean daca iti place. Sper ca te-am ajutat, multa sanatate in continuare.:*:*

| vlad_2771 explică (pentru Oana910):

Scuze ca te deranjez! Dar nu exista "pastile" cum ar fi cavitul care ajuta cresterea in inaltime? Ce fel de cavit?

| Oana910 a răspuns (pentru vlad_2771):

Stai linistit, oricand iti pot fi de ajutor! Nu ma deranjezi! imi esti ca un pacient doar ca de pe internethappy. Sti, am sa iti spun cate ceva despre cavit: Exista doua feluri CAVIT JUNIOR si CAVIT pentru adulti.In unele cazuri la adulti se mai scrie si CAVIT MEMO. Iar la juniori CAVIT JUNIOR IMUNO. Si daca ii administrezi copilului tablete de CAVIT e nevoie sa vi si cu calciu pentru cele 10 zile pe luna. (adica dupa ce iei CAVIT dupa cele 10 zile pe luna trebuie sa iei si calciu iti poate mari ori tensiunea ori sa poti da afara toate pastilele si acesta sa devina lichid si vei "voma" tot ce vei manca. Deci da exista cavit. Dar, pastilele CAVIT sunt doar atunci cand esti aproape ANEMIC iti creste imunitatea. Dar nu prea te ajuta in inaltime. Imi pare rau. Pai exista CAVIT JUNIOR IMUN si CAVIT pentru adulti. Daca chiar doresti sa iei (doar daca esti putin cat de putin anemic) ai putea dupa ce iei masa de la amiaza sa iei cate o "pastila" de CAVIT. Insa mai bine nu lua medicamente. Eu totusi cred ca nu esti anemic. Asa ca nu lua deloc. Dar as vrea si eu sa stiu ceva: Cati ani ai? Ce inaltime ai? Cate kg ai? Daca stiu aceste 3 lucruri iti pot fi poate ceva mai mult de ajutor. Sper ca te-am ajutat:* Asculta-mi sfaturile si sper sa " devi mai inalt". Insa nici de doi metrihappy. Oricum sper ca ti-am fost de ajutor.

| Oana910 a răspuns (pentru vlad_2771):

Apropo CAVIT JUNIOR IMUN este pentru copii rezistenti. Contine ECHINACEA.

| Oana910 a răspuns (pentru Oana910):

Apropo CAVIT JUNIOR IMUNO este pentru copii rezistenti. Contine ECHINACEA.

| vlad_2771 explică (pentru Oana910):

Inaltime: 1,63, varsta: 13 greutate: 44-45! Mai ziceti-mi va rog, daca vreti niste sfaturi in leg cu cresterea! Apropo parintii mei nu sunt nici iei mici de inaltimewinking!

| vlad_2771 explică (pentru vlad_2771):

Si eu vreau sa ma fac de 1, 68 pana in vara va rog imi ziceti niste medicamente dar nu de alea de injectata cum ar fi de dizolvat sau gen cavit si activit?

| Oana910 a răspuns (pentru vlad_2771):

Pentru inaltime nu sunt medicamente. Daca chiar doresti sa te faci de 1, 68 eu zic ca "medicamentul" cel mai bun e basketball-ul. Incearca daca nu innotul sau sporturi extreme.

| Oana910 a răspuns (pentru vlad_2771):

Buna, vlad_2771! Ei bine, te-ai mai inaltat macar cu cativa cm?

| vlad_2771 explică (pentru Oana910):

1 cmwinking

| Oana910 a răspuns (pentru vlad_2771):

Ma bucur! Poate cresti si mai mult! Si acel cm conteaza sa stii. Aper sa mai tinem legatura prin TPU.

| Oana910 a răspuns (pentru Oana910):

Sper*

| vlad_2771 explică (pentru Oana910):

Si eu sper! Multumesc pentru toate sfaturile pe care mi le-ati dat! Trimiteti-mi va rog cerere de prietenie :*

| Oana910 a răspuns (pentru vlad_2771):

Asa am sa fac!

| Oana910 a răspuns (pentru Gabitzuu1233UL):

Eu sunt doctor chirurg si stiu ce trebuie sa faci. Sa mananci mai mult si mai bogat in vitamine, da e bine si asta, dar iti zic un secret daca vei manca multa care de pui te vei dezvolta mult prea mult poate, depinde ce varsta ai acum, si conteaza si inaltime ta acum. Exemplu: 13 ani- 1, 56. Asta e inaltimea potrivita varstei date mai sus (13 ani). Deci nu te "indopa" cu multa carne de pui numai pentru ca ti-am zis. Mananca doar la amiaza cate 2 bucati de carne de pui. Daca "mananci" multe vitamine nu te vei inalta, mai mult iti va creste imunitatea si vei ave energie multa dar in niciun caz nu te vei inalta. Laptele e bun si el tot in imunitate dar nu cresti de la el. Pai... ii ciudat asta... sa dorm mai mult. poti sa dormi cat doresti dar tot nu te vei inalta. Daca faci baschet cresti maximum intr-un an cam cativa cm. Exact nu pot spune depinde ce inaltime ai si mai ales ce varsta ai depinde de varsta. Iti zic un secret: Cei peste 18 ani devin majori oasele se schimba organismul la fel si toate asa cresc si se dezvolta, dar, cresti cativa cm doar in cativa ani maximum 2 doar cativa cm, de la 60 de ani incepi sa scazi in analtime. si poate ai invatat la civica sau istorie ca o copilarie tine pana la 12 sau 13 ani. Ei bine pana la 13 ani, sa zicem, oasele tale tot cresc si asta e posibil si pana mai mult de 18 ani. Dar cand vei implini varsta de 60 de ani, vei scade si vei scade pana la 1, 63, poate ai fost mic de statura de la nastere si asta se poate si mai mic de 1, 63. Deci te ajuta baschetul dar si alte sporturi: innotul, fotbalul, handbalul tot felul de sporturi extreme sa sari capra sa te uri pe spaliere bineinteles forta de impingere si de tragere sa faci muschi. Dar poate esti putin plinut si atunci ti cura de slabire timp de 2 luni si apoi faci sporturi. Ce vitamine ajuta in inaltime... nu sunt de fapt. Ajuta doar la imunitate unele si slabesc organismul daca esti sensibil la unele medicamente. Dar eu zic ca cel mai bine te ajuta un doctor de familie el va sti unde sa te trimita la ce specialist. Chiar daca eu sunt doctor chirurg te pot ajuta cu cateva sfaturi... dar cel mai bine te poate ajuta doctorul de familie sau un specialist. Sper ca te-am ajutat:* pupici si multa sanatate.

| Gabitzuu1233UL a răspuns:

Iii adv trebuie sa dormi cat mai mult da eu cred ca baschetul ii cel mai folositor!