| Dianaaaaaioanaaaaaa a întrebat:

ce parere aveti de Contracept-m?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ovulele intravaginale spermicide Pharmatex si ContraceptM reprezinta o metoda de protectie contraceptiva locala a caror actiune consta in distrugerea/omorarea spermatozoizilor care ajung in vagin de catre o anumita substanta chimica existenta in continutul lor.
Conform parerii specialistilor eficacitatea acestei metode de contraceptie locala este mult inferioara comparativ cu cea oferit de alte metode de contraceptie, cum ar fi cea hormonala orala prin pastile AC, inelul intravaginal NuvaRing, steriletul (DIU), diafragma sau prezervativul, fiindca chiar si daca sunt respectate intrutotul indicatiile producatorului, gradul de eficienta a acestei metode contraceptive este cuprinsa intre cca. 75% si 92%. Multa sanatate!

1 răspuns: