| seby1718 a întrebat:

Ciclul prietenei mele a venit cu 7-8zile intarziere(marti a venit). Astazi este vineri si cam de ieri dupa masa s-a terminat ciclul, au mai curs cateva picaturi azi, vineri. Menstruatia a fost normal cantitativa adica cu mult sange. Ieri spre final si astazi sangele a fost maro-negru. Nu poate fi o menstruatie falsa daca a durat cam 3 zile sa zicem 4, nu?
Multumesc aniticipat, dau funda!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este foarte posibil ca pornirea cu intarziere a menstruatiei sa se datoreze faptului ca ciclul tau menstrual are ca si caracteristica principala pe aceea de a fi NEREGULATA. Sau mai poate exista si posibilitatea ca in timpul ciclului menstrual anterior, sa fi avut loc o dereglare mai intensa, severa a desfasurarii activitatii hormonale, situatie in care uneori s-a constatat si o intarziere de 7-14 zile fata de data calculata. Pe baza celor amintite, se poate afirma ca si daca sangerarea menstruala a pornit cu intarzierea amintita, cu toate acestea poate fi considerata ca a fost de fapt in mod cert si absolut sigur o menstruatie AUTENTICA, fiindca desfasurarea sangerarii a fost in limitele normalitatii ca numar de zile, flux de sange eliminat, cantitate, etc. In consecinta NU poate sa existe nici cea mai mica suspiciune, privind o sarcina in aceste conditii. Multa sanatate!

1 răspuns:
| croissant a răspuns:

Prietena ta are menstruatia neregulata. Si nu, nu este o menstruatie falsa. Insa i-as sugera sa isi instaleze calendar pentru menstruatie. Eu o folosesc si este foarte buna!